Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-kalenterissa yhä yksi kysymysmerkki – urheilujohtaja Ross Brawn myöntää massiivisten tappioiden keskellä karun tosiasian: raha ratkaisee

xpbimages.com
Julkaistu 26.11.2020 14:40
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Kauden 2021 F1-kalenterissa on tällä hetkellä 21 jo nimettyä ja kaksi vahvistusta odottavaa osakilpailua. Näistä kahdesta toinen on määrä ajaa marraskuussa Brasiliassa, mutta huhtikuulle päivätyn kauden neljännen osakilpailun näyttämö on yhä epäselvä.

LUE MYÖS: F1-sarjan jättävä kuljettaja löysi uuden työpaikan Pohjois-Amerikasta – ensimmäiset tunnustelut tyrmättiin yhtä kylmästi kuin ykkösissä

LUE MYÖS: Sokeeraava väite: Suomen F1-kisasta oli sovittu Bernie Ecclestonen kanssa – "Tätä olen pantannut kaikki nämä vuodet"

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Bahrainin GP suorana 27.–29.11.
Pe: harjoitukset klo 12.55 ja 16.55.
La: harjoitukset klo 13.55, aika-ajot klo 16.55, ennakkotunnelmat klo 16.00
Su: Bahrainin GP klo 16.10, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Alun perin kauden neljäs osakilpailu piti ajaa Vietnamissa, mutta Hanoin katuratakilpailu poistettiin kalenterista, kun kisaorganisaation keskeinen johtohenkilö Nguyen Duc Chung pidätettiin elokuussa korruptiosyytösten vuoksi. Syytökset eivät liity Vietnamin GP:hen.

F1:n urheilujohtaja Ross Brawn vihjaa, että Vietnamin GP:n tilalle harkitaan ainakin kolmea tällä kaudella mukana ollutta rataa: Imolaa, Portugalia ja Turkkia.

– Kaikki on yhä auki. Katsotaan, miten tilanne kehittyy, Brawn sanoi La Gazzetta dello Sportille GP Today -sivuston mukaan.

Brawnin mukaan taloudellisten asioiden vaikutus lopulliseen valintaan on normaalia merkittävämpi. Syy on se, että F1:n tulot ovat poikkeusvuoden 2020 aikana romahtaneet. F1 teki viime vuonna voittoa 17 miljoonaa dollaria, mutta tämän vuoden kolmelta ensimmäiseltä neljännekseltä kumulatiivinen tappio on huimat 378 miljoonaa euroa.

– Haluamme tietysti päästä ensi vuonna taas normaalitilanteeseen kiinni, joten harkitsemme asioita vahvasti kaupallisesta näkökulmasta. Jotkut maat ovat paremmassa tilanteessa kuin toiset ja pystyvät tekemään taloudellisesti parempia tarjouksia. Meidän täytyy ottaa nämä asiat huomioon.

– Meidän täytyy päästä takaisin tavanomaisiin talouslukuisin niin nopeasti kuin mahdollista. Eli kyllä, kaupallinen puoli painaa vaakakupissa enemmän kuin tänä vuonna.

Lisää aiheesta:

Perinteikäs rata pitää paikkansa F1-kalenterissa – kohuttu kisasiirto ei toteuduMax Verstappenin tilanne puhuttaa, Red Bull -johdon lausunnot kuin yö ja päivä – Helmut Marko väläyttää kovaa ratkaisua: "Se on vaihtoehto"Fernando Alonsolta kovaa kritiikkiä F1:n testausrajoituksille: "Tämä on ainoa laji, jossa kielletään harjoittelemasta"Tallipomot liputtavat F1-kalenteriin tehtävien muutosten puolesta – "Jos aina tehdään samaa, tuloksen tietää etukäteen"Autosport: Ferrari-pomon työpaikka on yhä turvattu – potentiaalinen korvaaja ei ole kiinnostunut F1-loikastaF1-pomo paljasti: loppukauden kalenterissa jo "varmoja kiinnityksiä" – pakka silti levällään
F1F1-kalenteriUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • Eilen10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"

  • 7.12.17:52
    Moottoriurheilu

    F1-mestari Lando Norris puhkesi kyyneliin

  • 7.12.16:50
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • 7.12.16:32
    F1-liveseuranta

    Lando Norris on maailmanmestari! Näin jättipanosten F1-huipennus eteni