Euroopan poliisijärjestö Europolin etsityimpien rikollisten listalla vain kahden rikollisen löytämisestä on luvassa palkkio.
Jokainen Euroopan maa voi ilmoittaa Europolin etsityimpien listalle kaksi etsintäkuulutettua rikollista. Itävallan tällä hetkellä listalla olevista etsintäkuuluttamista henkilöistä on luvassa myös löytöpalkkio. Muut maat eivät löytöpalkkioita ole luvanneet.
Suomesta listalle on ilmoitettu Marina Cecilia Kettunen ja Pertti Juhani Kemppainen. Heitä kumpaakin epäillään useista rikoksista ja he ovat olleet kateissa vuosia.
Etsintäkuulutetuista kaivataan havaintoja
Europol on koonnut Europe's Most Wanted Fugitives -sivustolle Euroopan etsityimpiä rikollisia.
Sivuston avaamisen jälkeen 14 siellä etsintäkuulutettua on tavoitettu ja ainakin kahdeksassa tapauksessa pidätykseen on johtanut sivuston kautta annetut vinkit.
Etsintäkuulutettujen listaa päivitetään säännöllisesti ja osa kuulutetuista on myös vaihtunut listalle ilman kiinnijäämistä.
Poliisi kaipaa edelleen vihjeitä sivustolla julkaistuista henkilöistä. Vihjeet voi jättää anonyymisti kyseisen sivuston kautta.
Itävallan etsityimmistä toisesta on luvattu 10 000 euron löytöpalkkio ja toisesta 2 900 euroa.