Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ethän jätä jälkeesi haamuprofiilia? ”Kukaan ei halua törmätä kuolleisiin lähimmäisiinsä sosiaalisessa mediassa”

Lehtikuva
Julkaistu 04.06.2017 11:56

MTV LIFESTYLE

Kuolema jättää jälkeensä yhä useammin kaiken muun omaisuuden lisäksi sosiaalisen median tilejä.

Suomalaisten suhtautuminen omaan kuolemaansa on vaikea, selviää Kalevan tutkimuksesta. Vaikeus näkyy jo siinä, kuinka puhumme kuolemasta: suurin osa käyttää sanasta kuolema kiertoilmaisuja.

Kun elämän loppua ei ajatella, ei yllättävään kuolemaan myöskään varauduta. Sosiaalisen median aikakautena kuolemasta jääkin someen haamutilejä – vuosittain jopa tuhansia.

Tänä päivänä useimmilla suomalaisilla on tili ainakin yhdessä sosiaalisen median palvelussa. Vuonna 2015 sosiaalisen median tili löytyi 15–55-vuotiaista suomalaisista 93 prosentilta. Kun mukaan lasketaan muut digipalvelut, määrä vain kasvaa.

– Digitaalinen kehitys on ollut räjähtävää, mutta ilmiö on yhä niin tuore, että harva huomaa ajatella jäävänsä elämään verkossa kuoleman jälkeenkin, sanoo henkivakuutusyhtiö Kalevan toimitusjohtaja Timo Laitinen tiedotteessa.

– Uskon kulttuurin muuttuvan tässä vuosien saatossa. Jos omaiset eivät pääse haamuprofiileihin käsiksi, ne voivat ikävimmillään jatkaa suoraveloitusta vainajan tililtä kauan kuoleman jälkeen. Eikä kukaan halua törmätä kuolleisiin lähimmäisiinsä sosiaalisessa mediassa, Laitinen muistuttaa.

Suurin osa suomalaisista ei ole kertonut läheisilleen kaikista käyttämistään sosiaalisen median palveluista ajatuksella, että läheinen voisi sulkea tilit kuoleman yllättäessä.

Kalevan teettämän kyselytutkimuksen mukaan esimerkiksi 18–29-vuotiaista joka toinen on miettinyt kuolemaansa valmistautumista sosiaalisen median tilien kantilta. Maaliskuussa 2017 toteutetussa kyselytutkimuksessa kartoitettiin 1 515 suomalaisen ajatuksia kuolemasta.

Sosiaalisessa mediassa pystyy toisinaan määrittämään tililleen perintöyhteyshenkilön. Tämä onnistuu esimerkiksi Facebookissa asetusten kautta. Suomessa on myös useampia digitestamenteille tarkoitettuja palveluita, joiden kautta voi huolehtia kaiken digitaalisen omaisuutensa siirtymisestä tietyn henkilön kontille kuoleman yllättäessä.

Lähde: Kaleva

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Näin varaudut digikuolemaasi – sometilien poistaminen jää monta kertaa tekemättä: "Tulee ikäviä tilanteita, kun ne jäävät kummittelemaan"Vainaja voi vahingossa jäädä kummittelemaan vaikka Tinderiin – kuolleen omaisen sometilien poistamisessa oikea järjestys on tärkeäSuomalaisilta täystyrmäys hautajaisten live-videointiin sosiaaliseen mediaan – myös "peukutus" surunvalitteluna saa risuja Kolme suoraa syytä, miksi nuoriso pakenee Facebookista: "Pelkkiä teennäisiä hymykuvia, joita äippä peukuttaa"Eikö läheisesi käytä somea? Ulkopuolelle jättäytyminen ei ehkä kannataDigitestamentti mahdollistaa viestittelyn läheisille kuoleman jälkeen – tiedätkö, mitä digiomaisuudellesi tapahtuu?
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen11:43
    Esports

    Milloin videopelaamisesta tulee ammatti? "Ei riitä, että pelaan kahdeksan tuntia päivässä"

  • Eilen09:02
    Elektroniikka

    Tarkkana joululahjaostoksilla: Verkkokauppa.com listasi taas tuotteet, jotka aiheuttivat pettymyksen

  • ma15:12
    Verkkohuijaukset

    Ajanvaraus hammashoitajalle? Varo tätä huijausta!

  • 23.11.06:39
    Asian ytimessä.doc

    Luka, 18, jahtaa isoja rahoja alalla, jolla vain äärimmäisen harva menestyy

  • 21.11.12:15
    Verkkohuijaukset

    Odotatko pakettia? Näin sinua saatetaan nyt yrittää huijata