Espoon Kiekkoseura pääsee haastamaan Luvian Kiekko-82:n ringeten naisten SM-sarjan loppuottelussa. EKS hankki finaalipaikkansa kukistamalla kolmannessa välieräpelissä Helsinki Ringeten 8-4. Luvia varmisti loppuottelupaikkansa jo lauantaina.
Espoo johti välieräottelua alusta asti ja kaunisteli lukemia toisessa erässä. Essi Ylösen ja Salla Kyhälän hyvän pelin avulla Espoo johti toisen erän jälkeen jo 7-3. Kolmas erä oli tasainen, mutta edes Marja Koposen kolme maalia eivät kääntäneet ottelua Helsingille.
Ringeten mitalipelit pelataan Tampereella 1. huhtikuuta. Pronssista pelaavat Järvenpään Haukat ja Helsinki Ringette, ja loppuottelussa kohtaavat viime kauden hopeajoukkue LuKi-82 ja EKS. Vuoden takainen mestari, naantalilainen VG-62 ei yltänyt mitalipeleihin.
(MTV3-STT)
