Miia Ezen maskeerasi itsensä syöpää sairastavan näköiseksi ja näyttää seuraajilleen, mitä meikeillä saadaan aikaan.
Ensitreffit alttarilla -ohjelman ensimmäiseltä kaudelta tuttu Miia Ezen julkaisi koskettavan kuvan ja tekstin Miikkulaisen-blogissaan. Vivian Salon syövästä kertovan Facebook-julkaisun luettuaan meikkitaiteilija otti siveltimet käteensä ja maskeerasi itsensä.
Muihin Ezenin meikattuihin Instagram-kuviin verrattuna ero on hurja.
KUVA
– Miten reagoisit, jos lääkäri kertoisi sinulle tänään, että sinulla on aggressiivinen syöpä ja hoidot on aloitettava heti? Ezen kirjoittaa blogitekstissään.
Ennen blogitekstinsä kirjoittamista Ezen oli lukenut turkulaisen Vivian Salon Facebook-julkaisun, jossa hän kertoo sairastavansa akuuttia myelooista leukemiaa. Sairaus on aggressiivinen verisyöpä, joka johtaa hoitamattomana kuolemaan muutamassa viikossa.
Salo on saanut kaksi jaksoa sytostaattihoitoja. Ne eivät kuitenkaan hänen sairaudessaan yksin riitä.
– Parantuakseni tästä taudista mä tarvitsen kantasolusiirron. Muuten mä kuolen, Salo kirjoitti Facebookissa.
Myöhemmin Salolle löytyi luovuttaja kantasolurekisteristö. Suomen Punaisen Ristin (SPR) ylläpitämä kantasolurekisteri on lista henkilöistä, jotka ovat valmiita luovuttamaan kantasolujaan leukemiapotilaille. Kantasoluhoito on yleensä leukemiaa sairastavan viimeinen toivo.
