Terveydenhuollon oikeusturvakeskus ja Lääkäriliitto ovat aloittaneet selvitykset hiihtojoukkueen lääkäreiden toiminnasta Lahden MM-kisoissa.

Juha-Pekka Turpeisen ja Pirkka Mäkelän on määrä toimittaa raportit toimistaan parin kolmen viikon sisällä. Niiden perusteella määritellään, millaiset rangaistukset ovat tarpeen. Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksesta arvoidaan kuitenkin jo nyt, etteivät Turpeinen ja Mäkelä menetä lääkärilupiaan.
Dopingista ensimmäisenä kiinni jäänyt Jari Isometsä kertoi eilen, että juuri Hiihtoliiton omat lääkärit, Turpeinen ja Mäkelä toteuttivat dopingin annostelun.
Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskus KIHU on erottanut Turpeisen tutkimuskeskuksen tehtävistä.
Turpeinen ehti toimia KIHU:n tutkijana runsaan vuoden ajan. KIHU:n johtaja Heikki Rusko perustelee Turpeisen erottamista sillä, että hänen toimensa toivat tutkimuskeskukselle ikävää julkisuutta.
Turpeinen toimi oman toimensa ohessa Suomen hiihtäjien lääkärinä Mäkelän kanssa viime viikon lauantain irtisanoutumiseensa asti. Turpeinen toimii myös lääkärinä Peurungan kuntoutuskeskuksessa.
Oululaislääkäri Pirkka Mäkelä ei ota vastaan potilaita, eikä edes puheluita. Ortopedi Mäkelä on pitänyt vastaanottoa Oulun liikuntalääketieteen klinikassa, mutta on nyt peruuttanut vastaanottonsa.
Laitoksen johdon mukaan Mäkelän vastaanoton jatkamisesta voidaan päättää vasta, kun Lääkäriliitto ja Terveydenhuollon oikeusturvakeskus ovat tehneet ratkaisunsa Mäkelän tapauksessa.
Terveydenhuollon ammattilaisia valvovan oikeusturvakeskuksen linja lääkkeillä aikaansaatuun suorituskyvyn lisäämiseen on ollut kielteinen. Keskuksen mielestä kyse on silloin lakiin kirjattujen ammattieettisten velvollisuuksien rikkomisesta.