Yhdysvalloissa demokraatit ja republikaanit haluavat kilvan vaikuttaa yhdysvaltalaisten äänestysaktiivisuuteen.
Viimevuotisten presidentinvaalien jälkimainingeissa vaalit hävinneet republikaanit haluavat vaikuttaa vaalilakeihin ja siten vaikeuttaa demokraattien kannattajien äänestämistä.
Republikaanit haluavat vaikuttaa äänestysaktiivisuuteen muun muassa lyhentämällä ennakkoäänestysaikaa.
– Käytännössä mustien äänestystä halutaan rajoittaa, Nordic West Officen johtaja Kristiina Helenius toteaa ytimekkäästi.
"Se on tarjonnut tekosyyn tehdä ison muutoksen"
Heleniuksen mukaan lakimuutoksia ajetaan kaikkiaan 17 etelän osavaltiossa, joissa "rotusuhteet ovat edelleen vaikeat".
Sekä Helenius että väitöskirjatutkija Jani Kokko Jyväskylän yliopistosta uskovat, että tiukennukset ovat suora seuraus vaalivilppiväitteistä.
– Se on tuonut hyppykepin tähän – se on tarjonnut tekosyyn tehdä tällaisen ison muutoksen, Helenius luonnehtii.
Lue myös: Yhdysvaltain presidentti Joe Biden tyrmää republikaanien äänestystä koskevat lakiuudistukset – "kaikkien aikojen vaarallisin uhka vapaille vaaleille"
Kokko huomauttaa, että vaalivilpistä ei ole edelleenkään ole todisteita. Räikein esimerkki hänestä on Georgian osavaltio, jossa demokraattien presidenttiehdokas voitti ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1996.