Suomalainen koripalloerotuomari Carl Jungebrand on liittänyt jälleen yhden lisämeriitin komealle ansiolistalleen. Jungebrand, 41, tuomitsi Japanissa pelattujen MM-kilpailuiden finaalin sunnuntaina 18 500 katsojan edessä. Espanja huuhtoi loppuottelussa MM-kultaa selvin 70-47-lukemin Kreikan kustannuksella.
MM-finaali oli Jungebrandille ensimmäinen laatuaan. MM-kilpailuissa hän on esiintynyt myös vuosien 1990 ja 1994 kisoissa. Olympiaturnauksia Jungebrandilla on takanaan kolme; Soul 1998, Atlanta 1996 ja Sydney 2000.
Euroopassa Jungebrand on jakanut tuomioita kuudessa EM-lopputurnauksessa, joissa finaaliin asti tie on vienyt kolmesti. Lisäksi Jungebrand on esiintynyt peräti yhdeksässä seurajoukkueiden pääsarjan Euroliigan lopputurnauksessa.
Suomessa Jungebrand on valittu mestaruussarjan vuoden erotuomariksi viidesti. Hän vihelsi vuosina 1985-99 pääsarjassa 439 ottelua. Viime vuodet hän on keskittynyt kansainväliseen toimintaan Euroliigassa ja ULEB Cupissa, jonka ohella Jungebrand on toiminut kouluttajana.
(MTV3)
