Idols-pari Camilla Hansson, 19, ja Daniel Sandgren-Diago, 19, treenasi teatteriviikonloppuun leikin varjolla. Toinen oli vuoronperään tuomari ja toinen koelaulaja. Camilla valitsi itselleen Nina Tapion roolin. – Ja minä olin Jone, lisäsi Daniel.
Teatteriviikonlopun alkutaipaleilla teatterin lämpiö oli täynnä laulua ja hälinää, kun 70 golden ticketin saavuttanutta onnekasta kokoontui yhteen.
– Täällä on mahtavaa porukkaa. Ihmiset ovat hauskoja ja laulavat hyvin. Tuntee, että tunnelma on jännittynyt! toisella yrittämällä teatteriviikonloppuun päässyt Camilla hehkutti.
Treeneissä Daniel esitti Jonea
Camilla valmistautui teatteriviikonloppuun yhdessä poikaystävänsä Danielin kanssa treenaten ja ohjelman jaksoja katsellen. Idols-pari eläytyi harjoitteluun hauskan roolileikin kautta.
– Minä ja Daniel leikimme Idolsia. Daniel oli tuomarina ja minä koelaulajana. Ja sitten vaihdettiin. Minä olin tuomareista Nina Tapio, Camilla kertoi.
– Ja minä Jone, Daniel lisäsi.
Kotikaupungissa saa kulkea rauhassa
Camilla ja Daniel kertoivat, että he ovat saaneet kulkea rauhassa kotikaupungeissaan, vaikka lehdistössä Danielin harteille on soviteltu ennakkosuosikin viittaa ja Idolsin laulava pariskunta kiinnostaa.
– Ihmiset ovat lähettäneet viestejä, mutta kaduilla ei kukaan ole tullut sanomaan hei. Ihan rauhassa on saatu olla, Camilla hymyili.
Daniel: Toivon etten jännitä
Ennen ensimmäisiä lauluja Daniel vaikutti hyvin jännittyneeltä. – Toivon, etten jännittäisi. Mutta pitää katsoa, miten se menee. Teen parhaani. Jos se menee hyvin, se menee hyvin.

