Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Aleksandr Bolshunov ennätykselliseen voittoon Tour de Skillä

Julkaistu 10.01.2021 20:31

MTV URHEILU – STT

Venäjän Aleksandr Bolshunov jyräsi ylivoimaiseen voittoon Tour de Ski -maastohiihtokiertueella. Bolshunov voitti kahdeksan kilpailun sarjassa viisi lähtöä, sijoittui muissa starteissa kärkikolmikkoon ja voitti Tourin ennätyksellisellä yli kolmen minuutin marginaalilla.

Bolshunov juhli kiertueen mestaruutta myös viime vuonna ja lähti nyt kilpailuun voittajasuosikkina norjalaisten poissaollessa.

– Olen tosi iloinen toisesta voitosta. Ja oli hienoa, että kiertue kyettiin nykytilanteessa (koronapandemia) järjestämään. Tunsin oloni turvalliseksi, Bolshunov kiitteli Ylen tv-lähetyksessä.

Bolshunov voitti kaikki kilpailun distanssimatkat Alpe Cermisin loppunousua lukuun ottamatta. Päätösetapin voitto lipsahti joukkuetoveri Denis Spitsoville, kun Bolshunov varmisteli kokonaiskilpailun voittoa Ranskan Maurice Manificat'ta tarkkaillen.

Loppukirissä Bolshunov tiputti Manificat'n kolmanneksi, joten hänen saldokseen Tourilla tuli viisi voittoa, kaksi kakkossijaa ja yksi kolmossija.

Loppunousun voitto nosti Spitsovin kokonaiskilpailussa Manificat'n jälkeen kolmanneksi.

Vuorela joutui mäkeen alipalautuneena

Markus Vuorelan korskeasti nousujohteiset hiihdot päättyivät sunnuntaina. Hän tunsi olonsa uupuneeksi jo alkukilometreillä, kiipesi maaliin sijalla 43 ja tipahti kokonaiskilpailussa seitsemän pykälää sijalle 27.

– En ollut palautunut eilisestä ja tuli vaikea päivä, Vuorela totesi Ylen tv-haastattelussa.

– Ei ollut kulku normaalia, kun hiihto oli vaikeaa jo alun tasaisella. Tuntui, ettei ollut energiaa.

Kiertueen kokonaisuuteen Vuorela oli kovin tyytyväinen. Hän saavutti kiertueen toisessa kilpailussa ensimmäiset maailmancupin pisteensä. Sen jälkeen hän hiihti pisteille kuudessa peräkkäisessä kilpailussa ja lauantain sprintissä peräti seitsemänneksi.

– Kiertue sujui hyvin tavoitteessa. Tuli tosi hyviä hiihtoja, jopa yli odotusten, Vuorela iloitsi.

Mikkonen kiipesi suomalaisista parhaiten

Juho Mikkonen hiihti loppunousun suomalaisista parhaiten. Hän oli maalissa 33:s.

– Oli kova nousu, jyrkkä ja pitkä, Mikkonen tunnusti.

– Alku meni suhteellisen nätisti, sitten hiihto oli melkoista miekkailua, kun välipätkällä mentiin kaksi miestä rinnakkain.

Tourin kokonaisuuteen Mikkonen ei ollut järin tyytyväinen.

– Tuli muutama hyvä, muutama keskinkertainen ja muutama huono hiihto, Mikkonen tiivisti urakkansa, joka päättyi Tourin 39. sijaan.

Lauri Lepistö oli loppunousussa 49:s ja kokonaiskilpailussa 50:s. Verneri Suhonen oli 51:s ja viimeinen sekä kokonaiskilpailussa että loppunousussa.

Maastohiihdon maailmancup jatkuu Lahdessa 23.–24. tammikuuta.

MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Lisää aiheesta:

Jari Isometsä: Tuntuu pettymykseltäSuomalaishiihtäjä Johannes Hösflot Kläbon edelle: "Ei niitä liikaa ole"Suomen hiihtoluotsi vaikutti helpottuneelta – kuvaili Tour de Ski -päivää värikkäästiIivo Niskaselle musertava pettymys Tour de Skillä – "Tyhjältä siinä tuntui"Suomalaishiihtäjä latasi suoraan: "Oma hiihto oli tänään farssi"Iivo Niskaselta kova murjaisu putoamisensa jälkeen

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 14:53
    Ampumahiihto

    Norjan hiihtotähti todisti Sivert Guttorm Bakkenin kuolemaa paikan päällä – murtui kyyneliin

  • 13:40
    Hiihtolajit

    Maastohiihdon MM-mitalisti päättää uransa 30-vuotiaana – taustalla murheellinen diagnoosi

  • Eilen13:48
    Tour de Ski

    Karu uutinen Ruotsista – hiihtotähti sivuun Tour de Skiltä

  • Eilen10:04
    Tour de Ski

    Norjan hiihtotähti ulos

  • Eilen08:34
    Frida Karlsson

    Ruotsin hiihtotähti avautui olympiapaniikista: "En voinut hyvin"