Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"80 prosenttia suomalaisista huonossa kunnossa"

Vierumäen urheiluopiston entisen testauspäällikön mukaan 80 prosenttia suomalaisista on riittämättömässä kunnossa.
Vierumäen urheiluopiston entisen testauspäällikön mukaan 80 prosenttia suomalaisista on riittämättömässä kunnossa.
Julkaistu 10.10.2011 10:35(Päivitetty 24.10.2011 22:27)

30 vuotta testauspäällikkönä Vierumäen urheiluopistolla työskennelleen Matti Heikkilän mukaan suomalaisten kuntotaso on hälyttävän heikko. Hänen arvionsa mukaan vain 20 prosenttia suomalaisista on hyvässä kunnossa.

– Pari vuotta sitten saavutettiin pohjakosketus. Nyt on sellainen tilanne, että ihmisten kunto ei laske eikä nouse, Heikkilä kertoi MTV3:n Studio55-ohjelmassa.

Hurraamista kansalaisten kunnossa ei siis ole, ja Heikkilän mukaan nykytilasta ei ole varaa laskea piiruakaan.

– Ihmiset eivät jaksa tehdä enää kahdeksan tunnin työpäiviä, jos kuntotaso tästä laskee. Sairauspoissaolot vain lisääntyvät ja jäädään ennenaikaisesti eläkkeelle.

Heikkilän arvion mukaan vain 20 prosenttia suomalaisista läpäisee hyvän kunnon riman.

– Kehityssuunta on ollut se, että hyväkuntoisten ryhmä pienenee, ja sen sisällä alkaa olla yhä kovakuntoisempia. Loput 80 prosenttia kaipaa selvästi parannusta kuntoonsa.

Huono kunto näkyy Heikkilän mukaan passivoitumisena. Ihmiset vetäytyvät kodin seinien sisäpuolelle.

– Ei jakseta käydä teatterissa tai kutsua ystäviä kylään, vaan kaiket illat vain tuijotetaan telkkaria.

Heikkilällä on myös helppo lääke työssä jaksamiseen, sekä työtehonkin kasvattamiseen.

– Jos on ennen lounasta hyvää aikaa, käy tekemässä kevyen lenkin, käy suihkussa, ja tulee jatkamaan työpäivää sen jälkeen. Väitän, että iltapäivän tulokset työssä ovat ihan eri luokkaa sen liikuntahetken jälkeen, Heikkilä sanoi puolestaan MTV3:n Uutisille.

Lue Heikkilän haastattelu kokonaisuudessaan sekä katso video Studio55-ohjelman sivuilta.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Raportti paljastaa hirmuisia lukuja Suomen asekaupasta: "Nyt jaetaan Euroopan markkinoita"Kiistelty valtionosuusuudistus kaatui – Keskustan Honkonen: Hallitus toimintakyvytönMinisteri Multala MTV:lle: Ilmastokokous uhkaa päättyä ilman tulosta – "Tilanne on erittäin haastava"Useita onnettomuuksia Suomen etelä- ja keskiosissa – ajokeli huononemassa Jarmo Lindberg MTV:lle: Eurooppa vedettiin väkisin neuvottelemaan Ukrainasta – "En olisi vielä Naton kuolinkelloja kilistämässä"Tiinan lapsi sai Husilta 28 identtistä kirjettä: "Mihinkäs ne soterahat menevät?"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:24
    Asekaupat

    Raportti paljastaa hirmuisia lukuja Suomen asekaupasta: "Nyt jaetaan Euroopan markkinoita"

  • Eilen20:38
    Hallitus

    Kiistelty valtionosuusuudistus kaatui – Keskustan Honkonen: Hallitus toimintakyvytön

  • Eilen20:33
    Ilmastonmuutos

    Ministeri Multala MTV:lle: Ilmastokokous uhkaa päättyä ilman tulosta – "Tilanne on erittäin haastava"

  • Eilen19:11
    Liikenneonnettomuudet

    Useita onnettomuuksia Suomen etelä- ja keskiosissa – ajokeli huononemassa

  • Eilen18:28
    Kotimaa

    Jarmo Lindberg MTV:lle: Eurooppa vedettiin väkisin neuvottelemaan Ukrainasta – "En olisi vielä Naton kuolinkelloja kilistämässä"