Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

12 astetta ylittyi jo! Pääsiäisen sää vaihtelee karmeasta upeaan, Lapissa liikkujille lumivaroitus – katso paikkakuntasi ennuste

4:39Pääsiäisen säässä taas muutos: Tässä tuorein ennustePääsiäisen säässä taas muutos: Tässä tuorein ennuste
Julkaistu 28.03.2024 14:05
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

Pääsiäispyhinä saa nauttia kevään lämmöstä, pitkänperjantain loputtomasta vesisateesta ja etenkin pohjoisessa lumipyrystä sekä pääsiäisen meno- ja paluuliikenteessä.

Luvassa on siis melkoinen kattaus, ja lämmön ystävät pääsevät nauttimaan jo nyt.

– Keskiviikkona oli Rauman seudulla 8 astetta, tänään veikkaan, että jopa 12, meteorologi Liisa Rintaniemi kertoi varhain torstaina.

Eikä hän ollut väärässä arviossaan. Kahdelta päivällä lämpötila oli Raumalla kohonnut 12,7 asteeseen, joka on vuoden lämpimin lukema koko Suomessa.

Mutta torstai jää lämpimimmäksi päiväksi Suomessa pitkäksi ajaksi. Pitkänäperjantaina etelästä Suomeen vyöryy vesisateita, ja lämpötila nousee hädin tuskin viiteen asteeseen. Suomen keskiosissa voi olla ohut kaistale poutaisempaa ja lämpimämpää ilmaa. Rintaniemi kuitenkin lohduttelee, ettei Suomen eteläosissa nähdä lunta tai muuta vettä dramaattisempaa satavan alas taivaalta. 

Lankalauantain ennuste on keskiviikon ennusteesta muuttunut hieman ja lähinnä matalapaineen laajuuden osalta. Pilvisimmän alueen reuna on valahtanut Jyväskylästä Lahden nurkille, ja lämpötila jää vain hiukan nollan yläpuolelle. Etelärannikolla ja etenkin Turun seudulla voidaan silti hätyytellä kymmentäkin astetta.

Mutta pääsiäispäivä tarjoaa aurinkoisen yllätyksen. Kun päivä kellojen siirtämisen jälkeen valkenee, sateet ovat väistyneet, aurinkokin pilkahtaa monin paikoin koko maassa ja korkeimmillaan päästään jälleen 10 asteen lähelle.

Myös maanantaina 10 asteen ylittyminen on mahdollista etenkin Suomen kaakkoisosissa. Pääsiäislomaa Lapissa viettäville on kuitenkin luvassa tukalia hetkiä liikenteessä, kuten Pekka Pouta tiistaina ennusti.

Lue lisää: Pekka Pouta paljastaa karmean käänteen: Kiirastorstain lämpöaaltoa seuraa jopa 20 sentin lumikaaos pääsiäisenä

No, ei 20 sentin lumikaaosta, mutta 10 sentin lumikertymä paluuliikenteeseen tulee. Lappiin suuntaavat saavat lumipyrystä tosin harjoitusta, koska siellä sataa kunnolla lunta myös torstaina pääsiäisen menoliikenteen vilkkaimpana päivänä.

Pääsiäisen lämpimistä hetkistä kannattaa todella nauttia, sillä heti tiistaina sää viilenee koko maassa, ja etelässäkin päästään vain niukasti plussalle. Oulusta pohjoiseen saadaan rutkasti lisää lunta keskiviikkona.

Mutta miksi ennuste on viime päivinä muuttunut niin paljon? Meteorologi Liisa Rintaniemen mukaan syy siihen on Suomen sijainnissa. Katso videolta meteorologin selvitys aiheesta.

Lue myös: Huhtikuun ennuste on talvinen

Katso viiden vuorokauden sääennuste paikkakunnallesi!

Jos ennuste ei näy, voit katsoa sen tästä.

Lisää aiheesta:

Lumimyräkästä hetkessä +15 asteen kevätpyrähdykseen! Lämpö pitää otteensa ainakin vappuunVappuna 15–20 astetta? Pekka Poudan uran uskomattomin kevät on saamassa lämpimän käänteen: "Ei ikinä näin myöhään"Suomen säässä on tänään käänteentekevä päivä, mutta toukokuulle asti kurjia uutisia: "Useampia takatalvia tullaan näkemään"Pääsiäisen säähän iloinen keikaus! Lumimyräkkä vaihtui täysin päinvastaiseksi – "Aurinkoista ja erittäin lämmintä"Saitko jo tarpeeksesi? Lunta on Etelä-Suomessa monta kertaa normaalia enemmän, ja tällä viikolla sitä on tulossa useasti lisää – jo huomenna 10 sentin pyry, loppuviikolle yksi lohtuUskomattomat megahelteet jatkuvat ensi viikolla! Monena päivänä lähennellään +30, sitten käänne: Saderintama uhkaa lakkiaisia
SääPääsiäinenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen09:55
    Itsenäisyysjuhla

    Lähes koko Suomi juhlii märässä harmaassa: Sitten tulee lumiyllätys

  • Eilen06:01
    Talvi

    Kaipaatko piristystä harmauteen? Pekka Pouta listaa plussatalven hyvät puolet

  • pe13:01
    Pekka Pouta

    Pekka Pouta etelän talvesta: "En pidättäisi henkeä"

  • to12:11
    Talvi

    Uusi jouluennuste paljastaa, missä lumiraja kulkee – Pekka Pouta: "Kyllä ihme voi aina tapahtua"

  • ke18:36
    Politiikka

    Hallitus näyttää päässeen sopuun ilmastokiistassa