Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 40 asteen lauhtuminen! Lapissa ennätyksellisen outoja lukemia lämpömittareissa

2:22Lauantai 8.2.2025. Pilvinen ja poutainen harmaa keli jatkuuKatso MTV Uutisten tuorein säälähetys.
Julkaistu 08.02.2025 13:11
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Pohjois-Lapissa on mitattu paikoin ennätyksellisiä lämpötilalukemia.

Forecan mukaan Pohjois-Lapissa mitattiin eilen monin paikoin 5–6 asteen lämpötiloja. Inarissa elohopea kipusi jopa 7,3 asteeseen. 

Kilpisjärvellä (6,7) ja Utsjoen Kevolla (6,5) tehtiin asemakohtaiset helmikuun lämpöennätykset. Kilpisjärvellä aiempi helmikuun ennätys oli 6,4, Kevolla 6,3 astetta.

Lauhtuminen on ollut kovaa, sillä vielä alkuviikosta Pohjois-Lapissa mitattiin yli 30 asteen pakkaslukemia. Kevojärven havaintoasemalla oli −34,8 astetta tiistaina, joten muutamassa päivässä tultiin yli 40 lämpöastetta ylemmäs.

Lauhan sään taustalla on ollut muun muassa voimakas föhn-tuuli.

Lue myös: Kevään ennuste julki – tältä näyttää maalis–toukokuun jakso!

Pekka Pouta povaa pitkää poutaa – ensi yönä Suomi kääntyy ylösalaisin

Pohjois-Lapin eiliset lämpötilat olivat Ilmastopalvelun mukaan harvinaisia ja paikoin poikkeuksellisia. Sääilmiötä luonnehditaan poikkeukselliseksi silloin, kun sitä esiintyy tilastollisesti kerran 30 vuodessa tai harvemmin.

Koko maan helmikuun lämpöennätystä Pohjois-Lapin perjantaiset lauhat lukemat eivät Forecan mukaan kuitenkaan ole vielä uhanneet. Helmikuun lämpöennätys Suomessa on Helsingin Ilmalassa 28. helmikuuta 1943 mitattu 11,8 astetta.

Jatkossa luvassa föhnin lämmintä hönkäystä, mutta myös pakkasia

Forecan mukaan viikonloppuna Suomessa on laajalti pakkasta ja sateet jäävät vähäisiksi.

Ensi viikon alkupuolella föhn-tuuli saattaa jälleen hönkäillä jopa viiden asteen plussalukemia pohjoiseen Lappiin. Samaan aikaan kun Lapissa lauhtuu, voi etelä- ja keskiosassa maata olla yöllä paikoin 10–15 asteen pakkasia, pilvisyydestä riippuen.

Ensi viikon puolivälin vaiheilla pohjoisesta voi virrata koko maahan kylmempää ilmaa.

Pilvisyydestä riippuen yli kymmenen asteen pakkasia voi olla etelää myöten. Viidentoista asteen pakkasetkin ovat etelässä paikoin loppuviikolla mahdollisia. 

Lisää aiheesta:

Etelä-Suomessa maanantaina koettu lämpöaalto poikkeuksellinenPoikkeuksellisen lämmintä syyskeliä: Suomessa oltiin taas lähellä hellerajaaViime yönä oli pakkasta lähes koko maassa! Mutta nyt luvassa on kesäinen käänne – katso ensi viikon ennuste yli sadalle paikkakunnalle Nyt on tukalaa! Ilomantsissa mitattiin tämän kevään lämpöennätys – sää oli tänään muutenkin poikkeuksellinenLämpöennätykset kerralla rikki: Hattulassa mitattiin peräti 17,5 astetta – tällaisia lukemia ei ole nähty tässä vaiheessa koskaan aiemminMarraskuun lämpöennätys meni rikki – yli +13 astetta!
SääLappiTalviKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 11:13
    Syksy

    Talvi on toistaiseksi peruttu – sääkartalla marraskuun lopussa hämmentävä yllätys: "Oho!"

  • Eilen15:24
    Liikenneonnettomuudet

    Lahden kolarisuman syyt selvillä

  • Eilen10:58
    Espanja

    "Hurja luku" – sääkartalla jotain ennennäkemätöntä vuodenaikaan nähden

  • ti10:58
    Lumi

    Nyt sataa lunta: Katso pahaenteiset kuvat

  • ti05:51
    Myrskyt

    Ainakin yksi kuoli trombin kaadettua nostokurkia Ranskassa