Yksi esine mullistaa vessakäyntisi ja auttaa ummetukseen – näin oikeasti pitäisi kakata
Parempi ja perinteisempi ulostamisasento voisi auttaa ummetukseen, peräpukamiin ja suolen umpipusseihin. Nykyaikaisia vessanpönttöjä ei tarvitse vaihtaa ”reikävessaan”, sillä kyykkyasennon voi ottaa istuessaankin.
Saksalainen tutkija Giulia Enders muistuttaa kirjassaan Suoliston salaisuus – Kaikki kehomme keskeisestä elimestä (Otava), että kyykky on ollut kautta aikojen ihmisen luonnollinen tarpeidentekoasento. Istuma-asento ulostaessa on alkanut yleistyä vasta 1700-luvun loppupuolella.
Reikä lattiassa -malliset vessat eivät kuitenkaan ole maailmasta kadonneet. Edelleen noin 1,2 miljardia ihmistä kykkii ulostaessaan ja heillä on huomattavasti vähemmän ummetusta, peräpukamia ja suolen umpipusseja eli divertikkeleitä kuin ihmisillä, jotka istuvat vessassa.
Tämä johtuu siitä, että tuolilla istuttaessa suoleen kohdistuu paljon painetta. Peräpukamat pakenevat sisältä tulevaa painetta peräaukosta työntymällä. Suolen sisällä oleva paine pullistaa lisäksi suolen heikkoa kohtaa ulospäin, jolloin syntyvät divertikkelit.
Vessajakkara edistää sujuvaa asiointia
Ihmisen anatomialle luontaisemmassa kyykkyasennossa asioidessaan suolta ympäröivä lassomainen lihas rentoutuu ja jätökset pääsevät kulkemaan suoraa suolikanavaa pitkin vapaasti ja pinnistelemättä. Asia on todistettu myös tutkimuksissa, joissa ihmisten on havaittu ulostavan nopeammin ja tehokkaammin kyykkyasennossa.
Nykyaikaisista vessanpöntöistä ei kuitenkaan tarvitse luopua, sillä myös istuessa voi kyykkiä. Asennon saaminen onnistuu taivuttamalla eturuumista hieman eteenpäin ja nostamalla jalat pienelle jakkaralle. Erityisesti niitä hetkiä varten, kun toimitus ei tahdo sujua, kannattaa vessaan varata siis pieni jakkara.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähde: Suoliston salaisuus – Kaikki kehomme keskeisestä elimestä (Otava)
Uusimmat
-
17:13
MTV:n tiedot: KRP tutkii Ruotsista johdettua laajaa huumeorganisaatiota, jonka epäillään tuoneen Suomeen valtavasti eri huumeita – vangituilla yhteyksiä katujengeihin
-
17:01
Ranska rokottaa miljoonia ankkoja lintuinfluenssaa vastaan
-
17:01
Karu ilmoitus Ruotsista – maajoukkueen päävalmentajalla edessään "mahdoton tehtävä"
-
16:54
Suuri tapahtumajärjestäjä Loud n' Live Promotions yrityssaneeraukseen
-
16:30
Maajussi-Kallen morsianehdokas tekee lopullisen ilmoituksen ennen valintaa: "Haluaisin kertoa sinulle rehellisesti ja vilpittömästi"
-
16:19
FC Barcelonan kohkattu ihmelapsi allekirjoitti jatkosopimuksen – mukana järisyttävä miljardioptio
-
16:19
Mandatumin pörssitaival alkoi heilahdellen
-
16:07
Sateenkaarijärjestöt kokoontuivat Reykjavikiin keskustelemaan kohtaamastaan vihasta – kaksi miestä pahoinpiteli transaktivistin vakavasti
-
16:03
Slovakian väistyvä ulkoministeri ilmaisi EU:n solidaarisuuden Ukrainalle – MTV seuraa sotaa
-
16:01
Poliisi törmäsi liikenteessä melkoiseen kuormaan: Kuskille rapsahti 18 päiväsakkoa – "Liikennekelvoton"
-
15:32
Tuttu kasvo palaa SM-liigaan – loukkaantumiset ja pelikielto laittoivat joukkueen reagoimaan
-
15:29
Video: Turkissa laajoja ratsioita Ankaran itsemurhapommin jälkeen
-
15:16
Tuorein TTK-pudotus tuli Tanssiraadille yllätyksenä – yksi piirre pareissa mietityttää: "Voi koitua kohtaloksi"
-
15:12
Huittisten ABC:llä nuorison välinen väkivallanteko – tappelussa käytettiin pesäpallomailoja
-
15:11
13-vuotias teki historiallisen ammattilaisdebyytin
-
14:59
Upea näky! Base-hyppääjä kiiti satumaisen linnan ohi 200 kilometrin tuntivauhtia
-
14:30
Maajussi-Ville häkeltyy punastelemaan treffeillä: "Yrittelin vähän katsoa sivulle"
-
14:26
Entinen F1-kuljettaja kertoi koskettavan tarinan Michael Schumacherista – "Hänen ei olisi tarvinnut tehdä sitä"
-
14:25
Moni autoilija toimii renkaiden kanssa lain edellyttämällä tavalla, mutta ei ehkä kannattaisi – "Erityisen vaarallinen yhdistelmä"
-
14:08
Kymmenientuhansien suomalaisten tietoja saatettu varastaa virtsankarkailusuojia koskevassa kyberhyökkäyksessä
-
Lataa lisää