Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän ulkoministeriön Maria Zaharova väittää maan valmistelevan "vastausta" Suomen karkotuspäätökselle

0:38Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Marija Zaharova kommentoi Suomen päätöstä karkottaa diplomaattejaNäin Venäjän ulkoministeriön Maria Zaharova kommentoi Suomen päätöstä karkottaa venäläisdiplomaatteja
Julkaistu 15.06.2023 20:36
Toimittajan kuva

Tatiana Bodyanskaya

tatiana.bodyanskaya@mtv.fi

Tänään Pietarin kansainvälisen talousfoorumin yhteydessä torstaina järjestetyssä tiedotustilaisuudessa Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova kommentoi Ukrainan tilannetta ja vastasi toimittajien kysymyksiin. 

Helsingin Sanomat kysyi, miten Venäjä reagoi Suomen päätökseen karkottaa yhdeksän venäläistä diplomaattia.

Katso Zaharovan vastaus jutun alussa olevalta videolta.

Zaharova arvoi, että Suomen päätös on ”vihamielinen” ja kertoi, että Venäjän ”vastaus on valmisteilla”. Lisäksi hän korosti, että kyse on vain vastatoimesta.

Aiemmin MTV uutisoi, että tasavallan presidentti ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta (TP-UTVA) päätti asiasta kokouksessaan tiistaina 6. kesäkuuta 2023.

Valtioneuvoston kanslia kertoo tiedotteessa, että Venäjän suurlähetystössä työskentelevien henkilöiden toiminta on Wienin diplomaattisia suhteita koskevan yleissopimuksen vastaista.

Lue myös:

Pekka Toveri: Tästä syystä Suomi ei ole nöyryyttänyt Venäjää vakoojakarkotuksilla ennen kuin vasta nyt – "Venäjä on itse itselleen aiheuttanut tämän"

Haavisto: Venäläisten karkotuksista tiedotettiin karkotettavien määrän ja Venäjän odotettujen vastatoimien vuoksi

Lisää aiheesta:

Kreml Suomelle: "Moskova ryhtyy tarvittaviin toimenpiteisiin"Venäjän ulkoministeriö syyttää Suomea rajakriisistäZaharova: Venäjä valmistelee vastatoimia SuomelleUlkoministeri Valtonen: Venäjän Ahvenanmaan-konsulaatin tilanne katsotaan oikeudellisen selvityksen jälkeenTurun pormestari tahtoo eroon konsulaatista – Venäjän ulkoministeriöltä kipakat terveiset: "Suomalaisilla ei pitäisi olla asiasta mitään harhaluuloja"MTV Uutisten tiedot: Venäläisten maahantuloa voitaisiin rajoittaa todennäköisesti aikaisintaan perjantaina
Ukrainan sotaDiplomaattiset kriisitVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • Eilen07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla