Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjällä on edessään suurin työvoimapula 25 vuoteen – asiantuntija: "Tarkoittaa vain yhtä asiaa"

0:44Venäjä yrittää rekrytoida miehiä palvelukseen machoiluvideolla: "Ole mies"Katso myös: Työvoimapulasta huolimatta Venäjän armeijan rekrytointikoneisto käy kuumana: Tällaisella videolla yritetään nyt houkutella miehiä armeijan leipiin.
Julkaistu 27.04.2023 05:30
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Venäjällä on edessään suurin työvoimapula sitten 90-luvun, kertoo talousasiantuntija.

Väestökriisi, Ukrainan sodan tappiot ja kutsuntoja välttelevien maastamuutto ovat tuoneet Venäjän taloudelle aivan uudenlaisia haasteita.

Venäjän keskuspankki teetti työvoimatutkimuksen finanssialan ulkopuolelta, josta käy ilmi, että työntekijöiden määrä Venäjällä on alhaisimmillaan sitten vuoden 1998.

Pahin tilanne on tällä hetkellä teollisuuden, logistiikan, kaivosten sekä vesihuollon aloilla.

Venäjän taloudellista tilannetta aktiivisesti seuranneen strategisen konsulttiyhtiö Macro Advisory Ltd:n toimitusjohtaja Chris Weafer kertoo Newsweekin haastattelussa, että kyseessä on erittäin vakava tilanne koko Venäjän talouden kannalta.

– Voisi sanoa, että työvoimapula ja ammattitaitopula tulevat olemaan yhtä vahingollisia Venäjän tuleville talousnäkymille kuin teknologiaan kohdistuvat pakotteet, Weafer sanoo.

25.KTFY98

"Tarkoittaa vain yhtä asiaa"

Weaferin mukaan kyseessä on kuitenkin ongelma, joka ei johdu pelkästään Ukrainan sodasta.

Venäjälle on ennustettu työikäisten määrän laskua ja sitä kautta työvoimapulaa jo kauan ennen sodan alkamista.

Presidentti Vladimir Putin tiedosti ongelman ja allekirjoitti vuonna 2018 lakiesityksen, joka nosti naisten eläkeiän asteittain 55:stä 60:een ja miesten 60:stä 65 ikävuoteen. Samana vuonna Putin ilmoitti jopa 400 miljardin dollarin suuruisesta kansallisten hankkeiden kehittämisohjelmasta.

Lakiesitys otettiin vastaan kansan keskuudessa ristiriitaisesti. 

Weaferin mukaan suunnitelma on kärsinyt takaiskuja, sillä sota vie tällä hetkellä valtavasti resursseja pois sen toteutumisesta.

– Tämä maastamuutto ja armeijan tarpeet ovat aikaistaneet ja pahentaneet kriisiä, joka oli täysin väistämätön. Kriisi on pahentunut entisestään, Weafer kertoo.

Analytiikkaa tarjoavan Trading Economicsin mukaan Venäjän työttömyysaste on laskenut tällä hetkellä 3,5 prosenttiin. Weaferin mukaan luku on Venäjän kannalta erittäin huolestuttava.

– Näin alhainen työvoiman työttömyysaste lisättynä erittäin vaisuun talouteen tarkoittaa vain yhtä asiaa: yritysten kustannukset nousevat ja inflaatio vauhdittuu.

Lähde: Newsweek.

Lisää aiheesta:

Venäjän pääministeri: Talous kasvanut ennakoitua nopeamminRuoan hinta hipoo pilviä Venäjällä – media: Pahempaa on luvassa, kauppoihin kilometrien jonotVenäjän taloudessa ennennäkemätön muutos: "Ikinä aiemmin tällaista ei ole ollut"Venäläisten massapako jätti jälkeensä vaikean työvoimapulan – työmarkkinoilla 4,8 miljoonan työntekijän vajeBritannian uudella pääministerillä on edessään talousongelmien vyöry, mutta rajalliset keinot niiden ratkaisemiseksiTutkimuslaitoksen johtaja: Nämä asiat huolestuttavat venäläisiä Ukrainan tilannetta enemmän
VenäjäTalousUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen12:05
    Ydinaseet

    Analyysi: Stubb julisti ydinaseiden aikakauden – tätä se tarkoittaa

  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • Eilen10:26
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • Eilen08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • Eilen05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita