Ukrainalaisministeri on sanonut Ukrainalla olevan lennokkeja, joilla voi iskeä jopa yli 1 000 kilometrin päähän.
Venäjä sanoo lennokkien iskeneen tehtaisiinsa Tatarstanin tasavallassa noin 900 kilometriä Moskovasta itään. Asiasta kertovat muun muassa AFP ja venäläinen Interfax-uutistoimisto, joiden mukaan iskuissa on haavoittunut ihmisiä.
Aamulla tehdyt iskut osuivat Jelabugassa and Nizhnekamskissa sijaitseviin tehtaisiin, vahvisti Tatarstanin presidentti Rustam Minnihanov Telegram-viestipalvelussa.
– Valitettavasti Jelabugassa loukkaantui ihmisiä, Minnihanov sanoi.
Jelabugan erityistalousalueella loukkaantui paikallisen hallinnon lausunnon mukaan kaksi ihmistä, kun kaksi lennokeista törmäsi rakennuksiin.
Jelabugan lähellä sijaitsee talousvyöhyke, jossa on kemianteollisuutta, metallinkäsittelytehtaita ja konepajateollisuutta. Nizhnekamskissa puolestaan on suuri öljynjalostamo.
Interfaxin mukaan tehtaat kärsivät joitain vaurioita, mutta ei sellaisia, että ne olisivat aiheuttaneet häiriöitä niiden toimintaan.
Insider-nettilehden mukaan tänä vuonna Ukraina on tehnyt 15 lennokkihyökkäystä 13 öljynjalostamoon yhdeksällä Venäjän alueella. Lehden Telegram-viestin mukaan niistä vain 8 tärkeää jalostamoa on vaurioitunut merkittävästi.
Ukraina lisännyt lennokkien tuotantoa
Tatarstanin tasavalta sijaitsee yli 1 100 kilometrin päässä Ukrainasta. Ukraina ei toistaiseksi ole kommentoinut iskua.