Viime vuosikymmeninä varusmiehiä ja reserviläisiä on kuollut Puolustusvoimien palveluksessa yhteensä 19.
Viimeisin turma sattui viime itsenäisyyspäivänä Kainuun prikaatissa, jolloin varusmies menehtyi jäätyään mönkijän alle.
Varusmiehen kuljettama maastomönkijä kaatui liukkaassa rinteessä ja kuljettaja jäi sen alle. Mönkijässä ei ollut muita kyydissä.
Lue myös: Varusmies menehtyi mönkijäonnettomuudessa itsenäisyyspäivänä – puolustusministeri Niinistö esittää osanottonsa
Tasoristeysonnettomuus vei kolmen hengen
Aiempi palveluksessa sattunut turma sattui Raaseporissa lokakuun lopulla 2017. Kolme varusmiestä kuoli ja viisi loukkaantui, kun Puolustusvoimien kuorma-auto ja VR:n kiskobussi törmäsivät tasoristeyksessä.
Puolustusvoimien kuorma-autoa ajanutta nuorta miestä syytetään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, kolmesta kuolemantuottamuksesta ja palvelusrikoksesta. Mies kiistää syytteet. Asian oikeuskäsittely alkoi maanantaina.
Lue myös: Raaseporin turma-autoa kuljettanut varusmies syytteessä – nuori mies ei halua tulla kuulluksi oikeudessa, kuunteli pää painuksissa syyttäjän kuvausta onnettomuudesta
Rovajärvellä paha kranaatinheitinturma
Vuonna 2016 reserviläinen kuoli Säkyläsä kriisinhallintakoulutuksessa jäätyään Pasi-miehistönkuljetusajoneuvon alle.
Vuonna 2015 varusmies kuoli ampumaharjoituksessa Syndalenissa.
Vuonna 2008 varusmies sai sairauskohtauksen ja kuoli Santahaminassa 12 minuutin juoksutestissä.
Varusmies kuoli ja viisi loukkaantui vakavasti raskaan kranaatinheittimen ammunnassa tapahtuneessa onnettomuudessa Rovajärvellä vuonna 2005.
