Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Isänmaan palveluksessa kuolleiden äideille ja isille ei heru minkäänlaisia korvauksia – varusmiesten vanhempia muistetaan vain, jos kuolema tapahtuu ulkomailla

Varusmies menehtyi mönkijäonnettomuuden sotaharjoituksen yhteydessä.
Varusmies menehtyi mönkijäonnettomuuden sotaharjoituksen yhteydessä.All Over Press
Julkaistu 07.12.2018 16:31
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Jos varusmies kuolee palveluksessa, ei vanhemmille ole luvassa mitään korvauksia. Asian on määrä muuttua lainmuutoksen myötä.

Video: Varusmiehen kuolema herkisti eilen myös Linnan juhlien vieraita. Europarlamentaarikko Petri Sarvamaa kommentoi tapausta ääni väristen Presidentinlinnan ovilla.

Viimeksi varusmies kuoli mönkijän kaaduttua hänen päälleen itsenäisyyspäivänä.

Kun varusmies kuolee, maksetaan kuolinpesälle tai muulle tämän hautauksesta huolehtivalle hautausavustus, jonka suuruus on korkeintaan 4830 euroa. Muulle kuin kuolinpesälle maksettaessa raha maksetaan esitettyjen kuittien perusteella.

Jos varusmiehellä on leski tai alaikäisiä lapsia, vain he ovat oikeutettuja korvaukseen, eli perhe-eläkkeeseen.

– Tällä hetkellä vanhemmille ja sisaruksille ei tule omia korvauksia hautausavustuksen lisäksi, lakiasiainpäällikkö Pekka Syrjänen Valtiokonttorista kertoo MTV Uutisille.

Kriisinhallintatehtävissä oleville korvauksia sen sijaan maksetaan. Jos henkilö menehtyy kriisinhallintaoperaatiossa, maksetaan siitä korvausta omaisille 210 000 euroa.

Lue lisää: Varusmiesten ja kriisinhallintahenkilöstön kuolemantapauksen korvauksessa järkyttävä ero – "Kuinka valtio voi kohdella sotilaita näin eri tavalla"

Perhe-eläkettä maksuun harvoin

Varusmiehillä on harvemmin puolisoita tai lapsia, minkä vuoksi perhe-eläkettä maksetaan "äärimmäisen harvoin".

– Ylipäänsä asevelvollisten kuolemantapauksia on 0–3 vuodessa, Syrjänen huomauttaa.

Eduskunnassa on kuitenkin nyt käsittelyssä lakipaketti, joka muuttaisi järjestelyä niin, että myös uhrin vanhemmille tulisi oikeus saada korvausta, jos varusmiehelä ei ole lapsia tai leskeä.


– Jos [lakipaketti] etenee, se tulee voimaan ensi vuoden alussa, Syrjänen kertoo.

PuolustusvoimatOnnettomuudetKotimaa
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Suomi ostaa aseita tavalla, jonka pelätään olevan lahja Venäjän tiedustelulle: "Pakko tarkastella"Näin suomalaiset huijaavat vakuutusyhtiöitä – kolme yleisintä vedätystäProfessori: Turun kuristumistapaus kertoo kroonisista ongelmista vanhustenhuollossaJari Saarion pelastanut kauppa-alus tuskin joutuu maksumieheksi – tässä syyToinen tunnelisotavideoista syytetyistä ei saapunut oikeuteen – puoliso valitti Facebookissa miehen "vain makaavan sohvalla"Eläkemaksujen "kohtuullistaminen" pienituloisille yrittäjille voisi kustantaa jopa satoja miljoonia euroja

Tuoreimmat aiheesta

Puolustusvoimat
  • Eilen12:55
    Jalkaväkimiinat

    Puolustusvoimat esitteli maamiinojen käyttöä Kainuun prikaatissa

  • Eilen11:10
    Jalkaväkimiinat

    Tällaisia suunnitelmia Puolustusvoimilla on miinoista – uusia hankitaan miljoona

  • 31.1.05:45
    Asekaupat

    Suomi ostaa aseita tavalla, jonka pelätään olevan lahja Venäjän tiedustelulle: "Pakko tarkastella"

  • 31.1.05:45
    Asekaupat

    Tutkija: Venäjän uhka ei ole uskottava perustelu asekauppojen salaamiselle

  • 27.1.22:59
    Veikkausliiga

    Huuhkajiin tyrkyllä oleva liigatähti valitsi siviilipalveluksen