Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vapauttaako "rokotepassi" matkailun EU:ssa? Suomen rokotetodistus tulossa käyttöön toukokuussa

3:27Vapauttaako"rokotepassi"matkailun EU:ssa? Suomen rokotetodistus tulossa käyttöön toukokuussa
Julkaistu 17.03.2021 07:32
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Euroopan komissio kertoo tänään lisätietoja esityksestään EU:n yhteiseksi "rokotepassiksi". Jäsenmaat eivät ole toistaiseksi löytäneet asiasta yhteisymmärrystä, mutta eurooppaministeri Tytti Tuppurainen (sd.) uskoo sovun löytymiseen. Suomen oma rokotetodistusjärjestelmä on valmistumassa näillä näkymin toukokuussa.

Komissiolta odotetaan tänään tietoja siitä, minkälainen "rokotepassi" EU:ssa tulisi sen mielestä ottaa käyttöön. Erityisesti turismista riippuvaiset Etelä-Euroopan maat ovat toivoneet yhteistä rokotetodistusta kesän matkailusesongin pelastamiseksi.

Komission tavoitteena olisi luoda sekä digitaalisessa että paperisessa muodossa toimiva asiakirja, joka tunnustettaisiin matkailussa kaikissa EU-maissa. Se olisi käytettävissä rokotettujen henkilöiden lisäksi myös muiden matkailun helpottamiseen.

– Se kertoisi laajemminkin henkilön "koronastatuksesta", kuten testituloksesta, mahdollisesta aiemmin sairastetusta koronataudista ja sitten myös saadusta rokotuksesta, eurooppaministeri Tytti Tuppurainen kertoo.

Suomi suhtautuu myönteisesti

Tuppuraisen mukaan Suomen hallitus suhtautuu asiaan myönteisesti, mutta pitää tärkeänä, että kansalaisten yhdenvertaisuus huomioidaan.

Matkustamisen estäminen rokottamattomilta olisi syrjivää, sillä rokottaminen on vapaaehtoista ja suurin osa ei vielä ole saanut mahdollisuutta ottaa rokotetta. EU-maiden kansalaisista noin kahdeksan prosenttia on tällä hetkellä saanut rokotteen koronavirusta vastaan.

Euronewsin EU-lähteen mukaan testit ja karanteenit säilyisivätkin komission esityksessä edelleen mahdollisina matkustustapoina rokottamattomille ihmisille. Esityksessä tullaan myös painottamaan, että rokotepassista luovuttaisiin heti, kun pandemia on ohitse.

Lähteen mukaan rokotetodistukseen hyväksyttäisiin vain Euroopan lääkeviraston EMA:n hyväksymät rokotteet. Muutamassa EU-maassa on otettu käyttöön myös venäläisiä ja kiinalaisia rokotteita, joilla ei ole EMA:n käyttölupaa.

Komissio toivoo, että esitys läpäisee EU:n lainsäädäntöprosessin kevään aikana, jotta todistus saataisiin käyttöön kesällä. Asiasta on käyty keskustelua jäsenmaiden välillä jo useamman kuukauden ajan, mutta yhteisymmärrystä ei ole löytynyt. Tuppurainen kuitenkin pitää sovun löytymistä todennäköisenä.

– Ei tämä mikään helppo asia ole. Meillähän ei ole vielä yhteisiä käytäntöjä karanteenien suhteen tai testitodistusten suhteen. Jos tämmöisellä yhteisellä digitaalisella todistuksella voitaisiin sopia siitä, miten esimerkiksi karanteeneja voitaisiin välttää tai yhteensovittaa, niin tämä on kyllä suunta, johon kaikki haluavat yhdessä kulkea, hän sanoo.

Rokotetodistus tulossa Suomessa käyttöön toukokuussa

Sosiaali- ja terveysministeriössä on käynnissä valmistelu sähköisen rokotustodistuksen käyttöönottamiseksi. Siinä näkyisi tieto henkilön saamasta koronarokotteesta. Järjestelmä rakennetaan Omakanta-palvelun tietojen varaan. 

– Arvioni on, että todistus tulisi saataville sekä paperisena että puhelimesta näytettävänä, Minna Saario STM:stä kertoo. Hän johtaa ministeriössä digitalisaation ja tiedonhallinnan ryhmää.

Valmistelussa varmistetaan, että kaikkien rokotettujen tiedot kirjataan yhdenmukaisesti Omakantaan. Haasteena ovat sairaanhoitopiireittäin vaihtelevat käytännöt. Valmistelu on kuitenkin nyt jo hyvälllä mallilla.

– Tällä hetkellä aikataulu on, että palvelu olisi kansalaisten käytettävissä toukokuussa, Saario sanoo MTV Uutisille.

Todistusjärjestelmästä on tulossa yhteensopiva muiden Euroopan maiden kanssa.

– Tämä rakentuu kyllä ihan täysin tähän kansainväliseen yhteistyöhön, erityisesti EU-maiden kesken. Eli se mitä tehdään tulee olemaan EU-yhteensopivaa, sikäli kun sellainen yhteinen ratkaisu EU:ssa saadaan.

Hallitus ei ole vielä linjannut, mihin todistusta aiotaan käyttää. Myös monessa muussa maassa tilanne on se, että rokotetodistusta valmistellaan, mutta sen käytöstä ei ole tehty tarkkoja linjauksia.

Matkailun lisäksi myös muita käyttötarkoituksia?

Matkailun lisäksi myös moni muu rajoitustoimista kärsinyt ala on toivonut rokotetodistusta avuksi palveluiden turvalliseen avaamiseen. Tästäkin odotetaan komissiolta tänään mielipidettä.

Maailman nopeimpiin rokottajamaihin lukeutuvassa Israelissa rokotetodistus on ollut merkittävässä roolissa palveluiden avaamisessa sulkutilan jälkeen. Siellä esimerkiksi urheilu- ja kulttuuritapahtumiin, ravintoloiden sisätiloihin ja kuntosaleille on vaadittu rokotetodistusta, niin sanottua "vihreää passia".

Matkailussa käytettävän rokotepassin on ottanut jo käyttöön muutama maa, muun muassa Kiina ja Bahrain. Valmistelut ovat käynnissä useissa maissa myös EU:n ulkopuolella.

Maailman terveysjärjestö WHO suhtautuu rokotetodistuksiin ja rokotepasseihin varauksella. Se painottaa, ettei rokottamattomuus saisi estää kokonaan matkustamista. Hätätilajohtaja Mike Ryan muistuttikin maanantaina rokotetilanteen olevan kansainvälisesti hyvin epätasa-arvoinen, sillä rokotesaatavuus vaihtelee suuresti maittain.

– Meidän on oltava varovaisia, ettei rokotetodistuksen vaatimisella rajoiteta yksilönvapauksia ja ihmisoikeuksia millään perusteettomalla tavalla, Ryan sanoi lehdistötilaisuudessa.

Rokotetodistusten ympärille epävarmuutta aiheuttaa se, ettei vielä ole juurikaan tutkimustietoa siitä, miten rokotetut voivat levittää koronavirusta. Myös joidenkin uusien virusmuunnosten vaikutus rokotteiden tarjoamaan suojaan on epävarma.

Lisää aiheesta:

Milloin rokotepassi voitaisiin ottaa Suomessa käyttöön ja miten sen tulisi toimia? ”Ei se voisi olla ihan niin, että passi tai ulos”Kiistelty maahantulomalli yhä pöydällä – THL:n Salminen: "Ehdotuksessa ei riittävästi huomioida Suomen rokotuskattavuuden kasvua"Matkailijoille suunnatun EU:n digitaalisen koronatodistuksen käyttöönotto viivästyy SuomessaEU-parlamentti: Yhteinen koronatodistus ei saisi syrjiä rokottamattomia, riskinä ovat myös väärennetyt todistuksetNäillä keinoilla suomalaiset pääsevät reissuun jo kesällä – Aurinkomatkojen toimitusjohtaja ilahtui alan isosta roolista exit-suunnitelmassaKoronarokotetodistusten valmistelu on käynnissä – tavoitteena on, että todistukset ovat suomalaisilla toukokuussa
MatkailuEURajavalvontaKoronarokotusKoronavirusUlkomaatTytti TuppurainenWHOAsian ytimessä.docKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Matkailu
  • ti16:27
    Lappi

    Ensilumi peitti Lapin – matkailuala kiittää: "Täällä jo lasketellaan ja hiihdetään"

  • ti00:15
    Sairaudet ja taudit

    Antibioottiresistenssi kytkeytyy miljooniin kuolemiin joka vuosi

  • ma17:17
    Finnair

    KKV esittää: Finnairille 7,6 miljoonan euron sakko harhaanjohtavien tietojen antamisesta

  • ma11:59
    Poliisi

    Odotteletko 10 vuoden passia? Poliisilta tärkeä muistutus

  • 16.11.15:25
    Pohjois-Korea

    Pohjois-Korea avasi matkamessut – turistien videot paljastavat synkkyyden kulissien takana