Mercedes-kuljettajien osalta Singaporen GP:n aika-ajot päättyivät pettymykseen. Lewis Hamilton oli toinen ja Valtteri Bottas vasta viides. Saksalaistallin sisällä riitti draamaa, Hamiltonin toiminnan takia.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Singaporen GP suorana 20.-22.9.
Su: Singaporen GP klo 15.05, ennakkotunnelmat klo 14.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Mercedeksen tilanne näytti lupaavalta vielä toisen osion jälkeen, kun Bottas tykitti nopeimman kierroksen.
Kolmannessa osiossa Ferrarin Charles Leclerc jätti kuitenkin Mercedes-kuskit taaksensa. Toiseksi ajaneeseen Hamiltoniin ero oli alle kaksi kymmenystä (+0,191). Bottas jäi puolestaan Leclercistä lähes sekunnin (+0,929).
RAPORTTI: Charles Leclercilta jälleen karu isku Sebastian Vettelille – Valtteri Bottaksen ja Kimi Räikkösen aika-ajosta pettymys
– Auto tuntui ihan hyvältä ja se oli selvästi parempi, mitä se oli aiemmin. Minkä takia en saanut kunnon kierrosta kolmannessa osiossa, oli se, että lämmittelykierros nopean vedon alla ei onnistunut kertaakaan. En saanut renkaita valmiiksi. Jouduin lähtemään aina vähän puolilämpöisinä renkailla kierrokselle. Sen takia oli hankalaa, Bottas kertoi C Moren haastattelussa.
