Artistiuransa 20 vuotta kestänyttä taivalta juhlistava Petri Nygård haluaa antaa suomalaisille jotain muuta ajateltavaa koronaviruskriisin keskellä.
Maanantaisena iltapäivänä, auringon paistaessa ulkona tavoitan puhelimitse sohvaltani käsin muusikon, jonka, kuten monet muutkin, tavoittaa tällä hetkellä parhaiten kotoaan.
Kyseessä on muusikko Petri Nygård, oikealta nimeltään Petri Laurila, joka miljoonien muiden tavoin viettää koronaviruspandemian värittämää arkeaan tällä hetkellä lähinnä kotinsa seinien sisällä.
– Kuuluu nyt tämmöistä kotioleilua, niin kuin varmaan vähän kaikille. Biisi on pihalla ja odotellaan, mitä tässä tapahtuu. Keikkoja joskus myöhemmin ja nyt keskitytään musiikkiin. Kuunteluun ainakin ja tekemiseen!
45-vuotias Nygård kertoo, että vallitsevan tilanteen ansiosta hänellä on ollut runsaasti aikaa tehdä sellaisia asioita, joihin toisinaan ei joko ole hetkiä tai energiaa. Tehtävälistan purkamiselle on nyt paljon sopivia tilaisuuksia, kuin yksinkertaisesti myös lepäilylle.
– En koe, että tämä olisi mitenkään vaikeaa.
Hiljattain päivänvalonsa näki Nygårdin tuore single Tuhansien lärvien maa, joka aiheeltaan osui yllättävän hyvin julkaisuaikaansa kiinni. Koronaviruspandemian takia suurin osa ihmisistä viettää tällä hetkellä aikaansa kotona, itsekseen ja eristäytyneinä.
Nygård alkoi kirjoittamaan kappaletta jo loppuvuodesta 2019, aikana, jolloin koronaviruksesta ei ollut vielä tietoakaan. Palaset aiheen puolesta alkoivat kuitenkin loksahdella paikoilleen jopa yllättävillä tavoilla.
– Ajattelin vain, että teen tällaisen Suomi-aiheisen biisin. Mutta nyt tämä on ehkä jopa aika hyväkin tsemppibiisi suomalaisille. Ja nyt kun tässä on tämmöisiä poikkeusaikoja, niin tässä näkee, että millaisia me olemme ja tämä eristäytyminenhän sopii meille ihan hyvin näköjään. Olemme tällaisia mökkihöperöitä tai epäsosiaalisia, niin tämähän sopii meille tosi hyvin.
Nygårdin kappaleessa puhutaan muun muassa turvavälin pitämisestä sekä ämpärien jonottelusta – asioista, jotka suomalaisille tuntuvat kumpikin olevan varsin luontevia. Sekä aikaansa liittyviä: tällä hetkellä turvavälin pitämistä on suositeltu hallituksen toimesta ja kriisin alkaessa ämpäreiden sijaan suomalaiset sai jonoihin muun muassa vessapaperi.


