Tämänhetkisellä Grönlannin tilanteella ei ole vaikutusta Suomen jäänmurtajakauppoihin Yhdysvaltojen kanssa, katsoo ulkoministeri Elina Valtonen (kok.)
Ulkoministeri, kokoomuksen Elina Valtonen sanoo Grönlannin tilanteesta, että minkäänlaista sotilaallista interventiota ei ole näköpiirissä eikä sellaiseen varauduta. Hänestä Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin puheet aseellisesta haltuunotosta pitää silti ottaa tosissaan.
Tämänhetkisellä Grönlannin tilanteella ei ole vaikutusta Suomen jäänmurtajakauppoihin Yhdysvaltojen kanssa, hän katsoo.
– En näe, että tällä on siihen minkäänlaista vaikutusta, Valtonen vastasi, kun häneltä kysyttiin asiasta.
Valtonen kommentoi asiaa toimittajille eduskunnassa ulkoasiainvaliokunnan ylimääräisen kokouksen jälkeen. Hän oli kokouksessa kuultavana.
Ukrainan turvajärjestelymallit "työn alla"
Kokouksen asialistalla olivat myös uudenvuodenaattona Suomenlahdella tapahtunut kaapelirikko sekä Venezuelan tilanne.
Koskinen kertoi tiedotustilaisuudessa, että valiokunta oli saanut selvityksen Itämeren uudenvuoden kaapelirikon tutkinnasta. Hän totesi, että asiassa oli toimittu ripeästi. Tärkeintä on Koskisen mukaan, että Naton yhteistyömallia ja tehostettua viranomaistoimintaa jatketaan.
Kokouksen asialistalla oli myös muun muassa Suomen osallistuminen Ukrainan turvatakuisiin. Valiokunta sai katsauksen Ukrainan rauhanneuvotteluiden tilanteesta ja aiemmin viikolla käydystä Pariisin kokouksesta.