Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tytär järkyttyi käydessään isänsä haudalla: "Hautakivi oli kadonnut jäljettömiin, vain nimilaatat jäivät"

Espoon Kappelin hautausmaalta kadonneen hautamuistomerkin piirroskuva. Kyseessä on pronssinen laatta, jonka keskellä on ristin muotoinen aukko.
Espoon Kappelin hautausmaalta kadonneen hautamuistomerkin piirroskuva. Kyseessä on pronssinen laatta, jonka keskellä on ristin muotoinen aukko. Lehtikuva
Julkaistu 09.11.2017 14:37
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Espoossa Kappelin hautausmaalla on järkytytty pronssisen hautakiven katoamisesta.

Tanja Kakkonen kauhistui käydessään isänsä ja isänsä äidin haudalla viime sunnuntaina pyhäinpäivänä 4. marraskuuta. Haudalla ollut muistomerkki oli poissa ja jäljelle olivat jääneet vain muistomerkistä irroitetut nimilaatat.

Kakkonen oli käynyt haudalla edellisen kerran syyskuussa ja tuolloin muistomerkki oli vielä paikallaan. Muistomerkin kohtalosta ei ole mitään tietoa, mutta merkit viittaavat varkauteen.

– En osaa kuvailla tunteitani. Ensin tuli järkytys, sitten suru ja sitten viha. Haluan tietää mitä ja miksi on tapahtunut. En tiedä riittääkö edes järkytys kuvaamaan tunteitani. Sen voin sanoa, että itkenyt olen. En halua edes nähdä sitä henkilöä, joka muistomerkin on vienyt – haluan sen vain takaisin, Kakkonen kertoo MTV Uutisille.

Kakkonen kertoo tekevänsä asiasta rikosilmoituksen. Hänen mukaansa Espoon seurakunta on ollut ymmärtäväinen ja auttavainen asian selvittämisessä. Alueen turvakamerakuvaa on tutkittu ja käytöstä poistettujen hautojen hautakivivarastot on käyty läpi. Tapaus on kuitenkin edelleen täysi mysteeri.

"Kyseessä erittäin vakava asia"

Hautaustoimen päällikkö Juha Ollila Espoon seurakuntayhtymästä kertoo pitävänsä hautamuistomerkin katoamista erittäin vakavana asiana. Hän kertoo, että seurakunta ei ole siirtänyt muistomerkkiä mihinkään.

Kyseisen hautapaikan lähistöllä on tehty korjaustöitä, mutta ne eivät ole kuitenkaan koskeneet mitenkään kyseisen haudan aluetta.

– Uskomatonta, että jollakin tulisi edes mieleen viedä hautamuistomerkki. En ymmärrä sellaista ollenkaan, Ollila toteaa.

Ollila kertoo, että hänen tiedossaan ei ole vastaavia tapauksia, jossa hautakiviä olisi varastettu.

– Muistan, että Malmin hautausmaalla muistomerkeistä oli anastettu messinkikirjaimia 2010-luvulla, mutta ei kuitenkaan tällaista.

Ollila kertoo, että seurakunta avustaa poliisia asian tutkinnassa kaikin tavoin asianomistajan tehtyä tutkintapyynnön.

Lisää aiheesta:

Hautausmaan puutarhurin järkyttävä löytö Salossa: Hauta oli kaivettu auki ja sen pohjalle johtivat pienet askelmat – "Varmaan 5-6 tuntia kaivanut"Omaisten suru: Hanna säästi vuoden saadakseen muistolaatan isovanhemmilleen, mutta se ei käy seurakunnalle – "Sitten kun meistä aika jättää, he unohtuvat ajan virtaan"Leena odotti kammottava näky pieneläinhautausmaalla: Joku oli tehnyt silmitöntä ilkivaltaa – "Suurin järkytys oli kuoppa Edin haudalla"Sukuhaudalta vietiin iso pronssilintu, jonka suunnittelija on suomalaisille tuttu – varkaudet piinaavat hautausmaataPienen pojan haudalta vietiin pikkuauto, enkeli ja lyhtyjä – Äiti: "Ovatko ihmiset unohtaneet, miten pyhä hautausmaa on?"Kuka tuhosi Sibeliuksen isän valurautahautaristin? Korjaamiseen tarvitaan erityistä taituruutta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:00
    Ilmastonmuutos

    Järjestö tutki suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet – Keskolle pyyhkeitä

  • 09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • 09:36
    Kela

    Kela: Hakemusruuhka vihdoin purettu – osa opiskelijoista ei saanut tukia ajallaan

  • 09:06
    Häirintä

    Joka kolmas tyttö kohtaa aikuisten seksuaaliväkivaltaa verkossa – keskustelujen sävy muuttuu törkeäksi nopeasti

  • 08:58
    Matkailu

    Suomalaisten kesämatkailu romahti