Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkijoilta huolestuttava havainto Marsista: Saattaa olla myrkkyä ihmisille

Mars näyttää etäältä kauniilta, mutta pinnaltaan se saattaa olla terveydellinen vaarallinen.
Mars näyttää etäältä kauniilta, mutta pinnaltaan se saattaa olla terveydellinen vaarallinen.MBRSC/UAE Space Agency
Julkaistu 29.03.2025 12:39
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Marsin maaperässä on ihmiselle myrkyllistä pölyä, kirjoittavat tutkijat.

Ihmiskunnan seuraava suuri harppaus kohti Mars-planeettaa on haasteita täynnä.

Haasteet eivät suinkaan lopu siihen, että miehitetty lento pääsee turvallisesti Marsin kamaralle. Tutkijoiden mukaan Marsin maaperässä on nimittäin ihmiselle myrkyllistä pölyä. 

Uudessa tutkimuksessa selvitetään Marsin pölyn aiheuttamia terveysriskejä ja pohditaan sitä, minkälaisia suojavarusteita astronautit tarvitsevat pölyä vastaan.

Vieraan taivaankappaleen pölyongelma on tuttu jo Apollo-kuulentojen ajalta. Kuun pöly tarttui astronauttien avaruuspukuihin ja sitä päätyi laskeutumisalusten sisätiloihin. Teräväreunainen kuupöly aiheutti yskää ja silmien vuotamista. 

Lue myös: Tutkimus: Marsin punainen väri voi olla todiste muinaisesta vedestä

Tutkijat kirjoittavat GeoHealth-julkaisussa, että Marsin pöly ei ole yhtä teräväpintaista kuin Kuussa, mutta silläkin on sama taipumus tarttua kiinni kaikkeen. Hienojakoiset hiukkaset voivat tunkeutua syvälle keuhkoihin ja päätyä verenkiertoon. 

Arvioiden mukaan Marsin pöly on sähköstaattista, magneettista, hankaavaa, erittäin hapettavaa, kemiallisesti reaktiivista, epäsäännöllisen muotoista ja reunoiltaan pyöristynyttä.

Marsin pölyssä on useita myrkyllisiä ainesosia, kuten erilaisia metalleja ja piidioksidia.

Marsin pölynäytteitä ei ole analysoitu Maan laboratorioissa. Pölyn tarkka koostumus, muoto, koko ja jakautuminen planeetan pinnalla eivät täten ole toistaiseksi tarkasti tiedossa. 

Tutkijoiden mukaan Marsissa pölyaltistumisen minimoiminen muun muassa ilmansuodattimien, alusten sisäsiivouksen ja itsestään puhdistuvien avaruuspukujen avulla on tärkeässä asemassa.
 

Lisää aiheesta:

Venuksen pilvien luultiin olevan happoa – 50 vuotta vanha tutkimus paljasti nyt niiden olevankin vettäYhdysvaltain "Sisu"-mönkijä on laskeutunut Marsin pinnalle! Tästä operaatiossa on kyse, mukana myös suomalaista teknologiaaHuolestuttavia lukemia Kuun pimeältä puolelta: Laittaa ihmisen sietokyvyn rajat koetukselleNasan visainen ongelma: Terveydelle vaarallinen pöly tarttuu Kuussa kaikkialle ja aiheutti astronautille nuhan – nyt pulma on saatettu ratkaistaEnnätyksellinen metaanilöytö lisäsi spekulaatioita elämästä Marsin pinnalla – tutkijat innoissaanKuupöly on ikävää tavaraa: Vaarallista hengitettynä ja aivan mahdotonta siivota
MarsTerveys ja hyvinvointiAvaruusKuuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Mars
  • 15.10.05:17
    Yritykset ja brändit

    Miten kannattaa lentää Hornetia tai laskeutua Marsiin? Suomalainen laskentaohjelmisto antaa vastauksen molempiin

  • 12.9.06:13
    NASA

    Kilpajuoksu Kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 11.9.08:56
    NASA

    Elämää Marsissa? Planeetalta löydetty mahdollisia elonmerkkejä

  • 5.9.22:01
    Avaruus

    Marsin sisuksissa saattaa olla jotakin yllättävää

  • 10.8.17:25
    Avaruus

    Nasa teki Marsista uskomattoman löydön – katso kuva!