Turvallisesti vesille – muista tämä veneilijän ykkössääntö!
Veneilyturvallisuus alkaa oikeanlaisista varusteista. Pelastusliivit tulisi pukea kaikille veneessä oleville. Nykyään myös lemmikeille on saatavilla omia pelastuspukineita.
– Pelastusliivit on ykkösjuttu kaikille, ketkä ovat veneessä, sanoo ylikonstaapeli Ilkka Pietiläinen Sisä-Suomen poliisista.
Pelastusliivejä valittaessa varusteiden koon tulisi aina vastata puettavan henkilön kokoa ja painoa. Myös kelluntaliivi voi auttaa hätätilanteessa. Pelastusliivi on kuitenkin varmempi ja turvallisempi vaihtoehto, sillä se kääntää veteen tippuneen kasvot ylöspäin.
Pelastusliivit ovat pakollinen varuste jokaiselle veneilijälle, myös lapsille. Lemmikeillekin on nykyään saataville omia pelastusliivejä, vaikka ne eivät pakollisia varusteita olekaan. Eläimen liiveissä olisi hyvä olla selässä jonkinlainen lenkki, josta eläin on hätätilanteessa helppo nostaa takaisin veneeseen.
Tarkista vene, huomioi sää
Veneen turvallisuuden suhteen tulisi huomioida, että veneen tulee olla ehjä eikä se saa olla olosuhteisiin nähden ylikuormattu. Myös sään kehittyminen tulisi huomioida vesille lähdettäessä.
Pietiläisen mukaan tuulen kovetessa myrskyluokkaan vesille lähtö kannattaa perua.
– Tuuliolosuhteet kai ne pahimmat on. Ja jos siihen liittyy pimeys ja vesisade, niin kannattaa harkita lähteekö.
Uusimmat
-
18:56
Lenni Hämeenaho, 18, pitää Ässien toiveita elossa – tärkeässä kavennusmaalissa kiistanalainen piirre
-
18:56
Toistuvatko aina samat tapahtumat? Unitutkija kertoo, miten omia unia voi yrittää tulkita
-
18:56
"Kun melkein tuolta aidan takaa lähtee" – Salpausselällä nähtiin mykistävä suomalaisveto
-
18:46
Ohjaaja Klaus Härö huomasi hiljattain kansainvälisissä elokuvapiireissä uuden, yllättävän ilmiön – joka koskee vahvasti suomalaista elokuvaa
-
18:45
Lähes joka neljäs kotimaan äänioikeutetuista antanut äänensä ennakkoäänestyksessä
-
18:42
Asiantuntija Venäjän ydinaseiden siirtelystä Valko-Venäjälle: päämääränä ei ole uhitella Natoa – "Putin ja Lukashenka inhoavat toisiaan"
-
18:36
Poliisi takavarikoi mielenosoittajilta Helsingissä nuken, jonka katsottiin loukkaavan Erdogania – "Puutuimme asiaan heti"
-
18:22
Ilves meinaa karata Ässien käsistä – Eemeli Suomi takoo hurjaa jälkeä
-
18:20
Poikittainen maila kultakuupan kasvoihin – SM-liigahyökkääjä selvisi todella vähällä tästä kammotempusta
-
18:15
Mitä ihmettä? Shokkitulos Huuhkajien karsintalohkossa – Katso: Tanska romahti hämmentävällä tavalla
-
18:13
Tutkija Venäjän ydinasesuunnitelmista: "Suurin häviäjä on Valko-Venäjän kansa" – MTV seuraa sotaa
-
18:12
Talvi teki paluun: Ajokeli huomenna etelässä erittäin huono – lunta luvassa senttikaupalla
-
18:07
Ilvekseltä jälleen upea osuma – Ässille tuiki tärkeä kavennus, Lenni Hämeenaho, 18, nousi esiin
-
17:55
Hiihtofanit villiintyivät Perttu Hyvärisen edessä – uusi kansansuosikki odottanut jo rivoa tempausta: "Ei ole näkynyt"
-
17:40
Miltä tuntuu, kun kansansuosio alkaa hiipua? Mr. Lordilta rehellinen vastaus: "Sehän se naurettava paradoksi olikin"
-
17:36
Nasa tarkkailee outoa anomaliaa Maan magneettikentässä: Muodostaa ongelmallisen kuopan avaruuteen
-
17:31
Helena Petäistön kolumni: Ranskalainen sirkus eli rottia ja tonnettain jätettä katukuvassa
-
17:25
Kurkusta saa helposti paremman makuista – testaa Samulin kikkaa!
-
17:24
Maaginen tarjoilu! Ilves-kapteeni tarjosi herkkua Nokia Arenan jättiyleisölle – Tommi Tikka kiitti ja naulasi
-
17:21
MTV:n vaaliasiantuntija kummastelee turvallisuuskeskustelun puuttumista vaaleissa: "Mehän saatetaan olla ensi viikolla Natossa"
-
Lataa lisää