Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turun saattohoitoskandaalin käsittely alkaa käräjäoikeudessa – syytteitä muun muassa murhasta ja törkeistä pahoinpitelyistä

Lehtikuva
Julkaistu 07.01.2021 10:53

MTV UUTISET - STT

Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa alkaa tänään oikeudenkäynti saattohoitoyrityksen omistajien raskaista rikossyytteistä.

Kotisairaala Luotsin toimitusjohtajana toiminutta sairaanhoitajaa syytetään muun muassa murhasta, kahdesta törkeästä pahoinpitelystä, törkeästä kiristyksestä ja törkeästä huumausainerikoksesta. Henkilöstöjohtajana toiminutta lääkäriä syytetään törkeästä kiristyksestä ja törkeästä väärennyksestä.

Poliisi on aiemmin kertonut, että rikoksista epäillyt noin 50-vuotias miessairaanhoitaja ja noin 40-vuotias naislääkäri ovat olleet pariskunta ja pyörittäneet yhdessä Luotsia Turussa. Turun kaupunki osti Luotsilta muun muassa kotisaattohoitopalveluita vuosina 2011–2014. Epäilty rikoskokonaisuus alkoi syyttäjän mukaan jo joulukuun lopulla 2009 ja päättyi toukokuussa 2015.

"Murhasi puolustuskyvyttömän potilaan"

Syyttäjän mukaan miessairaanhoitaja murhasi Luotsissa saattohoidossa olleen puolustuskyvyttömän potilaan. Kaksi törkeää pahoinpitelyä taas kohdistuivat syyttäjän mukaan tiedottomana olleisiin potilaisiin.

Lue myös: Kansanedustaja järkyttyi saattohoidon väärinkäytöksistä Turussa: "Kauhistuttavaa"

Miehen epäillään myös väärentäneen huomattavan määrän huumausainetilausasiakirjoja, joilla hän syyttäjän mukaan sai laittomasti apteekista suuren määrän vaarallista huumaavaa lääkeainetta.

Epäillyssä törkeässä kiristyksessä on kyse Luotsin asiakkaana olleen iäkkään pariskunnan kohtuuttomasta laskuttamisesta. Naislääkäriä syytetään myös törkeästä väärennyksestä, koska hän syyttäjän mukaan allekirjoitti lääkereseptilomakkeita, joihin muut ihmiset kirjasivat myöhemmin lääkeaineet sekä lääkkeiden saajat.

Virkamiehiä epäillään valvonnan laiminlyömisestä

Poliisin tietojen mukaan Turun kaupunki ulkoisti Luotsille noin 185 potilaan hoidon. Tarjouskilpailussa yhtiö oli selvästi halvin.

Neljää Turun kaupungin entistä tai nykyistä virkamiestä syytetään virkavelvollisuuden rikkomisesta. Syyttäjän mukaan he laiminlöivät valvonnan, johon velvoitti sekä laki että Luotsin kanssa tehty ostopalvelusopimus. Kahden virkamiehen osalta syyttäjä jätti syytteen nostamatta, koska epäillyt rikokset olivat heidän osaltaan vanhentuneet.

Lue myös: "Tekee rikoksen paljastamisen äärettömän hankalaksi" – Turun kaupunki ei luovuta poliisille mahdollisten uhrien nimilistaa saattohoitotutkinnassa

Oikeudenkäynti alkaa tänään valmisteluistunnolla ja varsinainen pääkäsittely alkaa ensi viikolla. Koska asiassa käsitellään uhrien terveystietoja, on odotettavissa, että käsittely ja oikeuden asiakirjat salataan ainakin osin. Lounais-Suomen poliisista kerrottiin jo aiemmin, että asian esitutkintapöytäkirja on kokonaan salainen.

Luotsi nousi esiin toisessa rikostutkinnassa

Rikosepäilyjen poliisitutkinta kesti noin kaksi vuotta. Poliisin mukaan yrityksen nimi nousi esiin erään toisen rikostutkinnan yhteydessä.

Poliisi ei ole kertonut, mistä toisesta tutkinnasta on kyse. Miessairaanhoitaja on kuitenkin aiemmin tuomittu huumausainerikoksesta kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen samassa huumevyyhdessä viihdetaiteilija Jari Sillanpään kanssa. Mies oli tuomion mukaan muun muassa pitänyt hallussaan, käyttänyt ja välittänyt eteenpäin kristallina tunnettua dekstro-metamfetamiinia.

Lue myös: Turun saattohoitotoiminnan laiminlyönneistä epäilty mies tuomittiin Sillanpään kristallivyyhdissä – taustalla myös tuhansien kavallus omasta yrityksestä

Lisää aiheesta:

Saattohoitoyrityksen entistä toimitusjohtajaa syytetään potilaan murhasta – käräjäoikeus antaa tuomion tänäänSaattohoitoyrityksen johtajana toiminutta miestä syytetään iäkkään potilaan murhasta: "Sairaanhoitajana hän on tiennyt, että aine tappaa"Saattohoitokodin johtajana työskennellyttä sairaanhoitajaa syytetään murhasta "Tekee rikoksen paljastamisen äärettömän hankalaksi" – Turun kaupunki ei luovuta poliisille mahdollisten uhrien nimilistaa saattohoitotutkinnassaTurun saattohoitotoiminnan laiminlyönneistä epäillyllä miehellä rikostaustaa: Tuomittu muun muassa Sillanpään kristallivyyhdissäPoikkeuksellinen rikostutkinta saattohoitokodissa Turussa: Sairaanhoitajaa epäillään vakavista rikoksista – poliisi etsii nyt potilaiden omaisia
TurkuKäräjäoikeusHenkirikoksetSaattohoitoRikosepäilytHuumeetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Turku
  • 25.10.19:18
    Veneet ja laivat

    Mistä jäänmurtajien rakentajat? Alan opiskelijat näkevät tulevaisuuden valoisana

  • 24.10.05:24
    Anneli Auer

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • 23.10.22:48
    Tapio Luoma

    Arkkipiispa Luoma lauloi Turussa

  • 23.10.15:35
    Anneli Auer

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös

  • 23.10.06:18
    Liikennerikokset

    Mies jahtasi pysäköinninvalvojaa, raivopäinen teko paisutti sakon 28 000 euroon – kauhunhetket videolla