Turisti aiheutti varsinaisen härdellin yrittäessään pyytää granaattiomenamehua portugaliksi.
Ulkomailla matkustessa voi törmätä kielimuuriin tai tehdä hassuja mokia yrittäessään puhua paikallisella kielellä. Erään Portugalissa matkustaneen turistin tilanteesta oli kuitenkin hauskuus kaukana, kun viaton mehutilaus muuttui pidätystilanteeksi. Tilanteesta uutisoi alun perin paikallismedia Correio da Manhã.
Pahinta laatua oleva käännösmoka tapahtui, kun 36-vuotias, venäjää puhuva azerbaijanilainen mies yritti tilata granaattiomenamehua lissabonilaisessa ravintolassa.
Mies käytti kääntämiseen tarkoitettua sovellusta yrittäessään kääntää granaattiomenan venäjästä portugaliksi. Tämän jälkeen hän kirjoitti sovelluksen tarjoaman käännöksen lautasliinaan ja ojensi sen tarjoilijalle.
Lautasliinassa luki portugaliksi "kranaatti". Hätääntynyt työntekijä pelästyi ja soitti pommiuhasta poliisille.
Lue myös: Lidlin tuotepakkauksen tekstille irvaillaan joukolla – kauppaketju paljastaa, mistä on oikein kyse: "Aihe on herättänyt hilpeyttä myös meillä sisäisesti"
Uhkaa ei löytynyt
Paikallismedian sivuillaan julkaisemalla tallenteella näkyy viisi poliisia osoittamassa turistia aseillaan. Poliisit käskyttivät miehen maahan makaamaan, laittoivat käsiraudat ja pidättivät hänet.
