Monte Carlon voittaja ei ole yllätys.
Sebastien Loeb hallitsee tämän vaikean, vaativan, vaihtelevan, mutta äärimmäisen hienon rallin kiemurat nykyisistä kuljettajista parhaiten. Kuusi voittoa ei ole sattumaa. Tämän vuoden kisasta Loeb otti täyspotin - voitto ja Power Stagen pohja-aika. Näin ollen on turha ylistää hänen suoritustaan sen enempää.
Dani Sordon toinen tila on todella upea suoritus. Ajatelkaa yhdistelmää Monte ja Mini. Punainen koirankoppi kiitämässä pitkin Turinin vuoristoa. Ajat ovat nyt toiset, vetäviä pyöriäkin on kaksi enemmän ja konepellin alle on ilmestynyt ahdin. Sen aikainen Mini-tiimi ei ole verrattavissa tämän päivän vastaavaan. Mini ja Prodrive aloittivat tämän kauden vahvasti ja toivottavasti tämä antaa nyt hieman lisävaloa tulevaisuuteen. Tai ei sitä valoa tarvita, nyt tarvitaan rahaa. Sordo osoitti suorituksellaan olevansa edelleen yksi vahvimmista kuskeista tässä sarjassa, varsinkin asfaltilla. Sen hän tosin osoitti jo viime vuonna Minin ensimmäisissä kisoissa. Toiseen Miniin pitäisi jo pelkästään MM-sarjan kannalta saada ammattikuski maksukuskin tilalle. Kris Meeken vertaus tyttöystävän siirtymisestä lihaisen ammatin alalle on viime aikojen loistavin ja osuvin vertaus. Itse olen usein heittänyt vertauksen, että eihän olympialaisten seuratuimman finaalin, eli miesten sadan metrin juoksun lähtöviivalle myydä paikkoja, vaan siellä on maailman parhaan pikajuoksijat.
Sitkeän työn sympaattinen palkinto menee kuitenkin kisassa kolmanneksi ajaneelle Petter Solbergille. Viiimeiset vuodet Subarulla olivat vaikeita ja sen jälkeen koko rallitouhu oli vaakalaudalla. Petter teki kuitenkin jotain sellaista mihin moni ei ole kyennyt. Hän perusti oman WRC-tiimin, hankki rahoituksen, sijoitti siihen myös itse pankkitilille kerääntyneitä euroja ja pyöritti touhua kolmen vuoden ajan. Lakanat tuli potkittua monena yönä sängynpäätyyn, kun hän mietti mistä saa raavittua budjettiin lisää dollareita. Monikaan ei uskonut Petterin enää koskaan pukevat tehdaskuljettajan haalareita ylleen, mutta hän itse uskoi. Montessa nähtiin vapautunut norjalainen, jonka ajaminen oli riemukasta ja eritoten tehokasta. Viimeisten Subaru-vuosien naksuttelutaudista ei ollut tietoakaan - se katosi jo oman tiimin aikana. Tämä on ammattikunnan kiusaus, joka tarkoittaa iskareiden pakonomaista hienosäätöä erikoiskokeiden välillä ilman sen suurempaa hyötyä. Valtaosin siitä ei ole kuin sekoittavaa haittaa. Petter on loistava heppu, jonka ulkoinen olemus huokuu elämäniloa. Varsinkin nyt kun taloudellinen paine ajamisesta on poissa.

