Viisikymmentä vuotta sitten Neuvostoliiton johtamat joukot murskasivat lyhyen ja intensiivisen uudistuskauden Tsekkoslovakiassa. Prahan keväänä tunnetun ajanjakson kukistaminen on jättänyt Tsekkiin ja Slovakiaan jäljen, joka näkyy yhä 50 vuotta myöhemmin.
Tsekkoslovakiassa oli keväällä 1968 toteutettu nopeassa tahdissa useita poliittisia uudistuksia, jotka tähtäsivät ”ihmiskasvoiseen sosialismiin”.
Uudistusten voimahahmona oli Tsekkoslovakian kommunistisen puolueen johtajaksi tammikuussa tullut Alexander Dubček.
Dubčekin uudistukset pyrkivät höllentämään maassa 1940-luvun lopulta vallinnutta totalitaarista järjestelmää.
1:56
Video: Myös Seitsemän Uutisissa muisteltiin miehitystä tänään. Neuvostoliittolainen upseeri sanoi vuonna 1991, ettei miehitys voisi enää toistua.
Ohjelmaan kuului muun muassa lehdistösensuurin poistaminen, ilmaisun- ja kokoontumisvapauden salliminen, maan muuttaminen tsekkien ja slovakien todelliseksi liittovaltioksi nimellisen liittovaltion sijaan, vallan hajauttaminen paikallistasolle, asuntotuotannon parantaminen ja erilaiset talousuudistukset.
Neuvostoliitto pelkäsi Tsekkoslovakian lähtevän omille teilleen
Kylmän sodan maailmassa tällainen uudistusohjelma oli Varsovan liittoa johtaneelle Neuvostoliitolle liikaa. Neuvostoliitto pelkäsi Tsekkoslovakian lähtevän omille teilleen ja innoittavan siinä muita Itäblokin valtijoita. Varsovan liiton joukot olivat kukistaneet samantapaisen uudistuskehityksen Unkarissa vain 12 vuotta aiemmin.



