Tokion olympialaiset 2020: Päiväkohtainen ohjelma ja suomalaisurheilijat

12:59
Millaiset menestysmahdollisuudet suomalaisilla yleisurheilijoilla on Tokion olympialaisissa? Asiantuntija Mika Järvinen vastaa.

Tokion kesäolympialaisten 2020 avajaisia vietetään 23. heinäkuuta ja kisat päättyvät 8. elokuuta. Kisojen järjestämistä jouduttiin koronapandemian takia lykkäämään vuoteen 2021.  

Tokion olympialaisissa on lajiryhmiä 33 ja lajeja kaikkiaan 50. Mitaleja jaetaan 339 kilpailussa, eniten yleisurheilussa (48) ja uinnissa (37).

Alla olevaan ohjelmaan päivitetään esimerkiksi palloilulajien otteluohjelmaa kisojen edetessä. Lisäksi suomalaisurheilijoiden päiväkohtainen ohjelma tarkentuu kisojen lähestyessä ja edetessä. 

Ohjelmaan on merkitty finaalitapahtumat tummennettuna. 

Tokion olympialaisten 14. kisapäivä: Tiistai 3.8.

Kellonaika

Laji

Tarkemmin

Suomalaiset

3.00-6.25

Yleisurheilu

Kolmiloikka, miehet (karsinta)
1500m, miehet (alkuerät)
Keihäänheitto, naiset (karsinta)
400m, naiset (alkuerät)
Pituushyppy, naiset (finaali)
200m, miehet (alkuerät)
400m aitajuoksu, miehet (finaali)

3.00-4.50

Rantalentopallo
(naiset)

Puolivälierät, 2 ottelua

3.00-5.00

Lentopallo (miehet)

Puolivälierä

3.30-7.15

Ratamelonta

K-1 200m, naiset
C-2 1000m, miehet
K-1 1000m, miehet
K-2 500m, naiset
(välierät, finaalit)

3.30-5.30

Käsipallo (miehet)

Puolivälierä

4.00-6.00

Koripallo (miehet)

Puolivälierä

4.00-5.40

Uimahypyt

3m ponnahduslauta, miehet
(välierät)

4.00-7.00

Pöytätennis

Nelinpeli, miehet
Nelinpeli, naiset
(puolivälierät)

4.30-6.15

Maahockey (miehet)

Välierä

5.00-7.40

Nyrkkeily

Miehet 48-52kg
Miehet 57-63kg
Naiset 57-60kg
(puolivälierät)

Miehet 52-57kg
Miehet 81-91kg
(välierät)

Naiset 54-57kg (finaali)

5.00-7.30

Paini

Miehet 77kg, kreik. room.
Naiset 68kg, vapaa
Miehet 97kg, kreik. room.
(keräilyerät)

Miehet 67kg, kreik. room.
Naiset 62kg, vapaa
Miehet 87kg, kreik. room.
(neljännesvälierät, puolivälierät)

Arvi Savolainen?
(97kg)

7.00-9.00

Lentopallo (miehet)

Puolivälierä

7.15-9.15

Käsipallo (miehet)

Puolivälierä

7.40-9.40

Koripallo (miehet)

Puolivälierä

7.50-10.00

Painonnosto

Miehet 109kg, ryhmä B

8.00-10.50

Vesipallo (naiset)

Puolivälierät, 2 ottelua

8.30-10.55

Purjehdus

Finnjolla, mitalilähdöt (miehet)
Nacra 17, mitalilähdöt (sekajoukkue)


​​​​Akseli Keskinen, 
Sinem Kurtbay (Nacra17)

8.30-11.30

Pöytätennis

Nelinpeli, miehet
Nelinpeli, naiset
(puolivälierät)

9.00-10.30

Uimahypyt

3m ponnahduslauta, miehet
(finaali)

9.30-12.10

Ratapyöräily

Joukkuetakaa-ajo, naiset
(1. kierros, finaalit)

Joukkuesprintti, miehet
(karsinta, 1. kierros, finaalit)

Joukkuetakaa-ajo, miehet
(1. kierros)

11.00-13.25

Telinevoimistelu

Finaalit
Nojapuut, miehet
Puomi, naiset
Rekki, miehet

11.00-13.00

Lentopallo (miehet)

Puolivälierä

11.00-16.40

Kiipeily

Miehet, karsinta

11.00-15.00

Käsipallo (miehet)

Puolivälierä

11.00-13.40

Nyrkkeily

Miehet 48-52kg
Miehet 57-63kg
Naiset 57-60kg
(puolivälierät)

Miehet 52-57kg
Miehet 81-91kg
(välierät)

Miehet 63-69kg (finaali)

Mira Potkonen
(60kg)

11.00-14.00

Jalkapallo (miehet)

Välierä

11.20-13.20

Koripallo (miehet)

Puolivälierä

12.15-16.00

Paini

Miehet 67kg, kreik. room.
Naiset 62kg, vapaa
Miehet 87kg, kreik. room.
(välierät)

Miehet 77kg, kreik. room.
Naiset 68kg, vapaa
Miehet 97kg, kreik. room.
(mitaliottelut)

Arvi Savolainen?
(97kg)

12.20-15.10

Vesipallo (naiset)

Puolivälierät, 2 ottelua

13.00-15.55

Yleisurheilu

110m aitajuoksu, miehet (alkuerät)
Kuulantyöntö, miehet (karsinta)
Seiväshyppy, miehet (finaali)
5000m, miehet (alkuerät)
Moukarinheitto, naiset (finaali)
200m, miehet (välierät)
800m, naiset (finaali)
200m, naiset (finaali)

Elmo Lakka
(110m aidat),
Krista Tervo, 
Silja Kosonen?
(moukarinheitto)

13.00-14.45

Maahockey (miehet)

Välierä

13.00-16.45

Ratsastus

Esteratsastus, yksilö (karsinta)

13.00-16.00

Baseball (miehet)

Häviäjien kaavion 1. kierros, 1 ottelu

13.30-15.30

Taitouinti

Parikilpailu, tekninen ohjelma

13.30-16.30

Pöytätennis

Nelinpeli, naiset
(välierät)

13.50-16.00

Painonnosto

Miehet 109kg, ryhmä A

14.00-17.00

Jalkapallo (miehet)

Välierä

14.45-16.45

Käsipallo (miehet)

Puolivälierä

15.00-17.00

Koripallo (miehet)

Puolivälierä

15.00-16.50

Rantalentopallo
(naiset)

Puolivälierät, 2 ottelua

15.30-17.30

Lentopallo (miehet)

Puolivälierä

Tokion olympialaisten 15. kisapäivä: Keskiviikko 4.8.

Kellonaika

Laji

Tarkemmin

Suomalaiset

0.30-3.10

Avovesiuinti

10km, naiset

1.30-10.00

Golf

Naiset, 1. kierros

Sanna Nuutinen, 
Matilda Castren

3.00-6.25

Yleisurheilu

10-ottelu: 100m
Keihäänheitto, miehet (karsinta)
7-ottelu: 100m aitajuoksu
10-ottelu: pituushyppy
7-ottelu: korkeushyppy
110m aitajuoksu, miehet (välierät)
400m aitajuoksu, naiset (finaali)
10-ottelu: kuulantyöntö

Lassi Etelätalo, 
Toni Kuusela, 
Oliver Helander
(keihäänheitto), 
Maria Huntington
(7-ottelu), 
Elmo Lakka?
(110m aidat), 
Viivi Lehikoinen?
(400m aidat)

3.00-4.50

Rantalentopallo
(miehet)

Puolivälierät, 2 ottelua

3.00-7.40

Rullalautailu

Puisto, naiset
(alkuerät, finaali)

Lizzie Armanto

3.00-5.00

Lentopallo (naiset)

Puolivälierä

3.30-5.30

Käsipallo (naiset)

Puolivälierä

3.30-6.40

Melonta

K-1 200m, miehet
C-1 200m, naiset
K-1 500m, naiset
K-2 1000m, miehet
(alkuerät, puolivälierät)

4.00-6.00

Koripallo (naiset)

Puolivälierä

4.00-7.00

Pöytätennis

Nelinpeli, naiset (välierät)

4.30-6.15

Maahockey (naiset)

Välierä

5.00-7.30

Paini

Miehet 67kg, kreik. room.
Naiset 62kg, vapaa
Miehet 87kg, kreik. room.
(keräilyerät)

Miehet 57kg, vapaa
Naiset 57kg, vapaa
Miehet 86kg, vapaa
(neljännesvälierät, puolivälierät)

6.00-9.00

Baseball (miehet)

Häviäjien kaavion 2. kierros, 1 ottelu

7.00-9.00

Lentopallo (naiset)

Puolivälierä

7.15-9.15

Käsipallo (naiset)

Puolivälierä

7.40-9.40

Koripallo (naiset)

Puolivälierä

7.50-10.00

Painonnosto

Miehet +109kg, ryhmä B

8.00-10.10

Nyrkkeily

Naiset 48-51kg
Naiset 64-69kg
Miehet +91kg
(välierät)

Miehet 75-81kg (finaali)

8.00-10.50

Vesipallo (miehet)

Puolivälierät, 2 ottelua

8.30-10.55

Purjehdus

470, mitalilähdöt (miehet, naiset)

8.30-11.30

Pöytätennis

Nelinpeli, miehet (välierät)

9.00-11.30

Uimahypyt

10m kerroshyppy, naiset
(alkukilpailu)

9.30-13.00

Ratapyöräily

Eräajo, miehet
(karsinta, 1. kierros, keräilyerät, 
neljännesvälierät)

Keirin, naiset
(1. kierros, keräilyerät)

Joukkuetakaa-ajo, miehet
(finaali)

11.00.13.00

Käsipallo (naiset)

Puolivälierä

11.00-13.00

Lentopallo (naiset)

Puolivälierä

11.00-16.40

Kiipeily

Naiset, karsinta

11.20-13.20

Koripallo (naiset)

Puolivälierä

12.15-16.00

Paini

Miehet 57kg, vapaa
Naiset 57kg, vapaa
Miehet 86kg, vapaa
(välierät)

Miehet 67kg, kreik. room.
Naiset 62kg, vapaa
Miehet 87kg, kreik. room.
(mitaliottelut)

12.20-15.10

Vesipallo (miehet)

Puolivälierät, 2 ottelua

12.30-16.00

Yleisurheilu

10-ottelu: korkeushyppy
1500m, naiset (välierät)
7-ottelu: kuulantyöntö
400m, naiset (välierät)
3000m estejuoksu, naiset (finaali)
Moukarinheitto, miehet (finaali)

7-ottelu: 200m
800m, miehet (finaali)
10-ottelu: 400m
200m, miehet (finaali)

Sara Kuivisto?
(1500m), 
Maria Huntington
(7-ottelu)

13.00-16.00

Baseball (miehet)

Välierä

13.00-15.40

Ratsastus

Esteratsastus, yksilö (finaali)

13.00-14.45

Maahockey (naiset)

Välierä

13.30-15.05

Taitouinti

Parikilpailu, vapaaohjelma
(finaali) 

13.30-16.30

Pöytätennis

Nelinpeli, miehet (välierät)

13.50-16.00

Painonnosto

Miehet +109kg, ryhmä A

14.45-16.45

Käsipallo (naiset)

Puolivälierä

15.00-17.00

Koripallo (naiset)

Puolivälierä

15.00-16.50

Rantalentopallo
(miehet)

Puolivälierät, 2 ottelua

15.30-17.30

Lentopallo (naiset)

Puolivälierä

Tokion olympialaisten 16. kisapäivä: Torstai 5.8.

Kellonaika

Laji

Tarkemmin

Suomalaiset

0.30-3.10

Avovesiuinti

10km, miehet

1.30-10.00

Golf

Naiset, 2. kierros

Sanna Nuutinen, 
Matilda Castren

3.00-9.05

Yleisurheilu

10-ottelu: 110m aitajuoksu
Korkeushyppy, naiset (karsinta)
7-ottelu: pituushyppy
10-ottelu: kiekonheitto
4x100m viesti, naiset (alkuerät)
Kolmiloikka, miehet (finaali)
Kuulantyöntö, miehet (finaali)

4x100m viesti, miehet (alkuerät)
110m aitajuoksu, miehet (finaali)
10-ottelu: seiväshyppy
7-ottelu: keihäänheitto

Ella Junnila
(korkeushyppy),
Maria Huntington 
(7-ottelu), 
Elmo Lakka?
(110m aidat)

3.00-4.50

Rantalentopallo
(miehet/naiset)

Välierät, 2 ottelua

3.00-7.40

Rullalautailu

Puisto, miehet
(alkuerät, finaali)

3.30-7.05

Melonta

K-1 200m, miehet
C-1 200m, naiset
K-1 500m, naiset
K-2 1000m, miehet
(välierät, finaalit)

4.00-5.25

Uimahypyt

10m kerroshyppy, naiset
(välierät)

4.00-8.45

Karate

Kata, naiset
(karsinta, sijoituskierros)

Miehet 67kg (karsinta)

4.30-6.15

Maahockey (miehet)

Pronssiottelu

5.00-8.00

Pöytätennis

Nelinpeli, naiset (pronssiottelu)

5.00-7.30

Paini

Miehet 57kg, vapaa
Naiset 57kg, vapaa
Miehet 86kg, vapaa
(keräilyerät)

Miehet 74kg, vapaa
Naiset 53kg, vapaa
Miehet 125kg, vapaa
(neljännesvälierät, puolivälierät)

7.00-13.30

Nykyaikainen 5-ottelu
(miehet, naiset)

Miekkailu (rankingkierros)

7.00-9.00

Lentopallo (miehet)

Välierä

7.15-9.15

Koripallo (miehet)

Välierä

8.00-10.10

Nyrkkeily

Naiset 57-60kg
Miehet 48-52kg
Miehet 69-75kg
(välierät)

Miehet 52-57kg (finaali)

Mira Potkonen? 
(60kg)

8.00-10.50

Vesipallo (naiset)

Sijoitusottelut 5-8
Välierä

9.00-10.25

Uimahypyt

10m kerroshyppy, naiset
(finaali)

9.30-12.50

Ratapyöräily

Omnium, miehet (finaali)

Eräajo, miehet
(neljännesvälierät, keräilyerät, 
puolivälierät, sijoitusajot 5-8)

Keirin, naiset (puolivälierät, 
välierät, finaalit)

10.30-12.05

Yleisurheilu

20km kävely, miehet

11.00-14.00

Jalkapallo (naiset)

Pronssiottelu

11.00-15.40

Karate

Naiset 55kg (karsinta, välierät,
finaali)

Kata, naiset (mitaliottelut)

Miehet 67kg (välierät, finaali)

11.00-13.00

Käsipallo (miehet)

Välierä

11.30-16.20

Kiipeily

Miehet, loppukilpailu

12.15-16.00

Paini

Miehet 74kg, vapaa
Naiset 53kg, vapaa
Miehet 125kg, vapaa
(välierät)

Miehet 57kg, vapaa
Naiset 57kg, vapaa
Miehet 86kg, vapaa
(mitaliottelut)

12.20-15.10

Vesipallo (naiset)

Sijoitusottelut 5-8
Välierä

13.00-15.45

Yleisurheilu

10-ottelu: keihäänheitto
Seiväshyppy, naiset (finaali)
4x400m viesti, naiset (alkuerät)
1500m, miehet (välierät)
400m, miehet (finaali)
7-ottelu: 800m
10-ottelu: 1500m

Wilma Murto, 
Elina Lampela?
(seivashyppy), 
Maria Huntington
(7-ottelu)

13.00-15.10

Maahockey (miehet)

Finaali

13.00-16.00

Baseball (miehet)

Välierä

13.30-16.40

Pöytätennis

Nelinpeli, naiset (finaali)

14.00-16.00

Koripallo (miehet)

Välierä

15.00-16.50

Rantalentopallo
(miehet/naiset)

Välierät, 2 ottelua

15.00-17.00

Lentopallo (miehet)

Välierä

15.00-17.00

Käsipallo (miehet)

Välierä

Tokion olympialaisten 17. kisapäivä: Perjantai 6.8.

Kellonaika

Laji

Tarkemmin

Suomalaiset

0.00-4.00
(alkaa 5.8.
klo 23.30)

Yleisurheilu

50km kävely, miehet

Aku Partanen, 
Jarkko Kinnunen, 
Aleksi Ojala

1.30-10.00

Golf

Naiset, 3. kierros

Sanna Nuutinen, 
Matilda Castren

3.30-5.40

Melonta

C-2 500m, naiset
C-1 1000m, miehet
(alkuerät, puolivälierät)

K-4 500m, naiset
K-4 500m, miehet
(alkuerät)

4.00-6.50

Rantalentopallo
(naiset)

Mitaliottelut

4.00-8.45

Karate

Kata, miehet (karsintakierros, 
rankingkierros)

Naiset 61kg (karsintakierros)

4.20-7.15

Rytminen voimistelu

Yksilökilpailu, karsinta

4.30-6.15

Maahockey (naiset)

Pronssiottelu

5.00-8.00

Jalkapallo (naiset)

Finaali

5.00-8.00

Pöytätennis

Nelinpeli, miehet (pronssiottelu)

5.00-7.30

Paini

Miehet 74kg, vapaa
Naiset 53kg, vapaa
Miehet 125kg, vapaa
(keräilyerät)

Miehet 65kg, vapaa
Naiset 50kg, vapaa
Miehet 97kg, vapaa
(neljännesvälierät, puolivälierät)

7.00-9.00

Lentopallo (naiset)

Välierä

7.40-9.40

Koripallo (naiset)

Välierä

8.00.9.40

Nyrkkeily

Naiset 69-75kg
Miehet 57-63kg
(välierät)

Miehet 81-91kg (finaali)

8.00-10.50

Vesipallo (miehet)

Sijoitusottelut 5-8
Välierä

8.30-14.15

Nykyaikainen 5-ottelu
(naiset)

Uinti, miekkailu,
esteratsastus, Laser Run
(juoksu ja ammunta)

8.50-11.45

Rytminen voimistelu

Yksilökilpailu, karsinta

9.00-11.30

Uimahypyt

10m kerroshyppy, miehet
(alkukilpailu)

9.30-13.15

Ratapyöräily

Eräajo, naiset (karsinta, 1. kierros,
keräilyerät, 2. kierros)

Eräajo, miehet (välierät, finaalit)

Pariajo, naiset (finaali)

10.30-12.15

Yleisurheilu

20km kävely, naiset

11.00.13.00

Käsipallo (naiset)

Välierä

11.00-15.40

Karate

Miehet 75kg (karsintakierros, 
välierät, finaali)

Kata, miehet (mitaliottelut)

Naiset 61kg (välierät, finaali)

11.30-16.20

Kiipeily

Naiset (finaali)

12.15-16.00

Paini

Miehet 65kg, vapaa
Naiset 50kg, vapaa
Miehet 97kg, vapaa
(välierät)

Miehet 74kg, vapaa
Naiset 53kg, vapaa
Miehet 125kg, vapaa
(mitaliottelut)

12.20-15.10

Vesipallo (miehet)

Sijoitusottelut 5-8
Välierä

13.00-16.05

Ratsastus

Esteratsastus, joukkue (karsinta)

13.00-15.10

Maahockey (naiset)

Finaali

13.30-14.35

Taitouinti

Joukkuekilpailu, 
tekninen ohjelma

13.30-16.40

Pöytätennis

Nelinpeli, miehet (finaali)

14.00-16.00

Koripallo (naiset)

Välierä

14.00-17.00

Jalkapallo (miehet)

Pronssiottelu

13.50-16.55

Yleisurheilu

4x400m viesti, miehet (alkuerät)
Keihäänheitto, naiset (finaali)
5000m, miehet (finaali)
400m, naiset (finaali)
1500m, naiset (finaali)
4x100m viesti, naiset (finaali)
4x100m viesti, miehet (finaali)

Sara Kuivisto?
(1500m)

15.00-17.00

Käsipallo (naiset)

Välierä

15.00-17.00

Lentopallo (naiset)

Välierä

Tokion olympialaisten 18. kisapäivä: Lauantai 7.8.

Kellonaika

Laji

Tarkemmin

Suomalaiset

1.00-4.15

Yleisurheilu

Marathon, naiset

1.30-10.30

Golf

Naiset, 4. kierros

Sanna Nuutinen, 
Matilda Castren

3.30-6.50

Melonta

C-2 500m, naiset
C-1 1000m, miehet
K-4 500m, naiset
K-4 500m, miehet
(välierät, finaalit)

3.30-6.20

Vesipallo (naiset)

Sijoitusottelut 5-8

4.00-6.50

Rantalentopallo
(miehet)

Mitaliottelut

4.00-5.40

Uimahypyt

10m kerroshyppy, miehet
(välierät)

4.00-6.40

Rytminen voimistelu

Joukkukilpailu (karsinta)

5.30-07.30

Koripallo (miehet)

Finaali

6.00-9.00

Baseball (miehet)

Pronssiottelu

7.30-9.30

Lentopallo (miehet)

Pronssiottelu

7.40-9.00

Vesipallo (naiset)

Pronssiottelu

8.00-9.55

Nyrkkeily

Miehet 48-52kg
Naiset 48-51kg
Miehet 69-75kg
Naiset 64-69kg
(finaalit)

8.00-14.25

Karate

Naiset +61kg
Miehet +75kg
(karsinta, välierät, finaalit)

8.30-14.15

Nykyaikainen 5-ottelu
(miehet)

Uinti, miekkailu,
esteratsastus, Laser Run
(juoksu ja ammunta)

9.00-10.25

Uimahypyt

10m kerroshyppy, miehet
(finaali)

9.30-12.25

Ratapyöräily

Eräajo, naiset (neljännesvälierät,
keräilyerät, puolivälierät)

Keirin, miehet (1. kierros, 
keräilyerät)

Pariajo, miehet (finaali)

9.30-12.00

Rytminen voimistelu

Yksilökilpailu (finaali)

10.00-12.00

Koripallo (naiset)

Pronssiottelu

10.30-12.20

Vesipallo (naiset)

Finaali

11.00-13.00

Käsipallo (miehet)

Pronssiottelu

12.45-16.00

Paini

Miehet 65kg, vapaa
Naiset 50kg, vapaa
Miehet 97kg, vapaa
(keräilyerät, välierät, finaalit)

13.00-16.20

Yleisurheilu

Finaalit
Korkeushyppy, naiset
10000m, naiset
Keihäänheitto, miehet
1500m, miehet
4x400m viesti, naiset
4x400m viesti, miehet

Ella Junnila?
(korkeushyppy), 
Lassi Etelätalo, 
Toni Kuusela,
Oliver Helander?
(keihäänheitto)

13.00-15.30

Ratsastus

Esteratsastus, joukkue
(finaali)

13.00-16.30

Baseball (miehet)

Finaali

13.30-15.15

Taitouinti

Joukkuekilpailu
(vapaaohjelma)

14.00-16.30

Koripallo (miehet)

Pronssiottelu

14.30-17.30

Jalkapallo (miehet)

Finaali

15.00-17.30

Käsipallo (miehet)

Finaali

15.15-17.45

Lentopallo (miehet)

Finaali

Tokion olympialaisten 19. kisapäivä: Sunnuntai 8.8.

Kisojen päättäjäiset klo 14.00-17.00.

Kellonaika

Laji

Tarkemmin

Suomalaiset

1.00-3.45

Yleisurheilu

Marathon, miehet

3.00-5.00

Lentopallo (naiset)

Pronssiottelu

3.30-6.20

Vesipallo (miehet)

Sijoitusottelut 5-8

4.00-7.15

Ratapyöräily

Omnium, naiset (finaali)

Eräajo, naiset (välierät, 
sijoitusajot 5-8, finaalit)

Keirin, miehet (puolivälierät,
välierät, finaalit)

5.00-7.00

Käsipallo (naiset)

Pronssiottelu

5.00-6.55

Rytminen voimistelu

Joukkuekilpailu, finaali

5.30-8.00

Koripallo (naiset)

Finaali

7.30-10.00

Lentopallo (naiset)

Finaali

7.40-9.00

Vesipallo (miehet)

Pronssiottelu

8.00-9.55

Nyrkkeily

Naiset 57-60kg
Miehet 57-63kg
Naiset 69-75kg
Miehet +91kg
(finaalit)

Mira Potkonen? 
(60kg)

9.00-11.30

Käsipallo (naiset)

Finaali

10.30-12.20

Vesipallo (miehet)

Finaali


Videot

Uusimmat

Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme vaihtamaan tuettuun selaimeen. Lisätietoja