Suomen olympiajoukkue Tokioon on tässä

2:32
MTV Uutiset Live: Huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Lehtimäki kommentoi Ruuskasen ja Helanderin kohtaloa.

Koronapandemian takia vuodella lyykkääntyneisiin, 23. heinäkuuta alkaviin ja 8. elokuuta päättyviin Tokion kesäolympialaisiin lähtee Suomelta 46 urheilijan ryhmä. 

Joukkueeseen viimeiseksi valittu urheilija oli keihäänheittäjä Oliver Helander, joka kukisti ratkaisevassa karsintakilpailussa Antti Ruuskasen taistelussa kisapaikasta. 

Suomen joukkue Tokion olympialaisissa 27.7–8.8.:

Mimosa Jallow, uinti (100 selkäuinti)
Sara Kuivisto, yleisurheilu (800 m ja 1 500 m)
Viivi Lehikoinen, yleisurheilu (400 m aitajuoksu)
Wilma Murto, yleisurheilu (seiväshyppy)
Elina Lampela, yleisurheilu (seiväshyppy)
Kristiina Mäkelä, yleisurheilu (kolmiloikka)
Krista Tervo, yleisurheilu (moukarinheitto)
Silja Kosonen, yleisurheilu (moukarinheitto)
Lassi Etelätalo, yleisurheilu (keihäänheitto)
Toni Kuusela, yleisurheilu (keihäänheitto)
Oliver Helander, yleisurheilu (keihäänheitto)
Maria Huntington, yleisurheilu (7-ottelu)
Lizzie Armanto, rullalautailu
Matilda Castrén, golf
Lotta Henttala, maantiepyöräily
Ida Hulkko, uinti (100 m rintauinti)
Reetta Hurske, yleisurheilu (100 m aidat)
Ella Junnila, yleisurheilu (korkeushyppy)
Eetu Kallioinen, ampumaurheilu (skeet)
Akseli Keskinen, purjehdus (Nacra 17)
Jarkko Kinnunen, yleisurheilu (50 km kilpakävely)
Kalle Koljonen, sulkapallo
Annimari Korte, yleisurheilu (100 m aitajuoksu)
Elias Kuosmanen, paini (130 kg, kreik. room.)
Sinem Kurtbay, purjehdus (Nacra 17)
Elmo Lakka, yleisurheilu (110 m aitajuoksu)
Ari-Pekka Liukkonen, uinti (100 m vapaauinti, 50 m vapaauinti)
Matti Mattsson, uinti (100 m rintauinti, 200 m rintauinti)
Satu Mäkelä-Nummela, ampumaurheilu (trap)
Sanna Nuutinen, golf
Aleksi Ojala, yleisurheilu (50 km kilpakävely)
Veli-Matti "Aku" Partanen, yleisurheilu (50 km kilpakävely)
Kristian Pulli, yleisurheilu (pituushyppy)
Lari Pesonen, ampumaurheilu (skeet)
Tuuli Petäjä-Siren, purjelautailu (RS:X)
Mira Potkonen, nyrkkeily (60 kg)
Topi Raitanen, yleisurheilu (3 000 m estejuoksu)
Henri Ruoste, kouluratsastus
Senni Salminen, yleisurheilu (kolmiloikka)
Kalle Samooja, golf
Arvi Savolainen, paini (97 kg, kreik. room.)
Kaarle Tapper, purjehdus (Laser Standard)
Fanny Teijonsalo, uinti (100 m vapaauinti, 50 m vapaauinti)
Tuula Tenkanen, purjehdus (Laser Radial)
Antti Vikström, jousiammunta
Sami Välimäki, golf

Varaedustaja:
Antti Ruuskanen, yleisurheilu (keihäänheitto)

Lue myös:

    Uusimmat

    Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme vaihtamaan tuettuun selaimeen. Lisätietoja