Tesla veti maton ruotsalaisen multimiljonäärin jalkojen alta – "Se oli häpeällistä"

Ruotsalainen superautovalmistaja Koenigsegg joutui pistämään suunnitelmiaan uusiksi Tesla Roadsterin vuoksi.
Pääkuvan videoCheek osti suomalaisen sähköveneen – hinta yli 200 000 euroa! |
Sukunimeään kantavaa superautovalmistajaa luotsaava Christian von Koenigsegg kertoi Top Gearin haastattelussa, että Teslan viime vuonna julkistama Roadster pisti heidät kovan paikan eteen.
Lue myös!
– Olimme tavallaan jo suunnitelleet tulevaisuutemme, kun kuulimme Tesla Roadsterista ja sen järjettömästä kiihtyvyydestä. Ajattelimme, että nytpä he haasteen heittivät, von Koenigsegg kertoo.
Kun Teslan toimitusjohtaja Elon Musk esitteli toisen sukupolven Roadsterin viime vuonna, kiinnittyi kaikkien huomio auton kiihtyvyyteen. Nollasta sataan alle kahdessa sekunnissa ja varttimaili alle yhdeksässä – uskomattomia lukuja autolle, jonka hinta on jäämässä "vain" noin 250 000 dollarin tuntumaan.
Koenigsegg otti Roadsterin kiihtyvyyslukemat tarkempaan syyniin selvittääkseen, oliko niissä lainkaan perää.
– Ajattelimme, ettei tämä ole ollenkaan ok. Mietimme, onko se ylipäänsä mahdollista, mutta huomasimme sen olevan. Seuraavaksi aloimme pohtimaan, miten vastaamme siihen, koska se oli niin häpeällistä, von Koenigsegg muistelee turhauttavalta tuntunutta tilannetta.
Koenigsegg ei aio lähteä ainakaan vielä toistaiseksi kilpailemaan Teslan kanssa muuten kuin kiihtyvyydessä – täysin sähköistä hyperautoa ruotsalaisilta ei nimittäin kannata vielä odotella. Koenigseggin mukaan he tulevat vastaamaan Teslan lukemiin omalla työn alla olevalla hybridillään.
Koenigsegg pitää hallussaan maailman nopeimman sarjatuotantoauton titteliä. Agera RS saavutti viime marraskuussa käsittämättömän 450 km/h:n nopeuden yleisellä, mutta luonnollisesti hetkellisesti suljetulla tieosuudella Nevadassa.
Uusimmat
-
17:59
Helsingin yliopistossa tehty tutkimus paljastaa liikenteen traagisen reseptin: "Harvemmin selkeää riskikäyttäytymistä"
-
17:58
Vesa Kallionpään kommentti: Kuka voittaa ja kuka häviää kuntavaalien siirrossa? Hallitukselle tulee ainakin yksi vaikeus lisää
-
17:56
Olli Penttala laski uransa parhaan sijoituksen MM-kumpareissa: "Laitettiin niin sanotusti luu kurkkuun"
-
17:49
Kouluja kiinni ja oppilaita joukoittain karanteeniin – Aurassa 80 alakoululaista altistunut koronavirukselle
-
17:37
Suomalaishotellin johtaja nostatti myrskyn ylistämällä miehiä naistenpäivän viestissään: "Jotka matkustavat vaimon työn perässä ja tietävät, mitä jääkaapista puuttuu"
-
17:21
Oppilaat etänä, mutta opettajat koululle töihin koronarajoituksista huolimatta – OAJ erittäin huolissaan: "Koetaan epäluottamuksen osoituksena"
-
17:03
Tässä on kuntavaalien uusi aikataulu – ehdokkaaksi voi ilmoittautua vielä toukokuussa
-
17:03
Suru-uutinen: valokuvaaja on kuollut yllättäen Bayern Münchenin stadionilla
-
16:58
Historiallisen EM-hopean juossut Lotta Kemppinen palasi Suomeen: "Hirveästi en ehtinyt nukkua"
-
16:55
No nyt on mahtava perunaohje! Testasimme, ja totta se on: "Oikeasti vaikeaa sanoin kuvailla..."
-
16:50
Ravintolat sulkeutuvat asiakkailta 15 maakunnassa huomisesta alkaen
-
16:46
HS: Presidentti Niinistö pitää kuntavaalien siirtoa järkevänä: "Oli vähintäänkin kysymysmerkkejä, voivatko ihmiset käyttää ydinoikeuttaan"
-
16:43
Ella Junnilalta purkautui villi tuuletus EM-pronssin ja SE-tuloksen jälkeen – "Taitaa tämäkin päivä mennä vielä vähän sulatellessa"
-
16:37
Yksi aihe jäi uupumaan Meghanin kohuhaastattelusta – sitten Twitteriin lävähti video, jossa herttuatar sanoo suorat sanat isästään ja sisarpuolestaan
-
16:31
Meteorologi täsmensi, minne vuorokauden kestävä hyinen ja luminen ydintalvi pelmahtaa ja missä on huonoin ajokeli: "Etelärannikkoa myöten voi olla lähes –20 astetta"
-
16:30
Kohuhaastattelun tehnyt Oprah Winfrey paljastaa – kuningatar Elisabet ja prinssi Philip eivät olleet mukana pohtimassa Meghanin esikoisen ihonväriä
-
16:21
Olympiavoittajalta kova väite: Johannes Hösflot Kläbolta likaista peliä läpi MM-kisojen – "Tämä on erityistä kiusaamista"
-
16:19
Kemiran Lappeenrannan tehtaan tuomio kumottiin hovioikeudessa – työntekijä altistui kloorivuodolle
-
16:17
Robert Heleniuksen vastustaja paljasti tietoja uusintaottelusta – manageri avaa suomalaisiskijän tilannetta
-
16:09
Erika Vikman poseeraa rohkeassa tyylissä: "Ylpeästi nainen"
-
Lataa lisää