Televisiota hankkimassa? Kiinnitä huomiota tähän merkintään, ettet joudu pettymään
Television antenniverkossa tapahtuu merkittäviä muutoksia muutaman vuoden päästä. Uutta televisiota hankkivan kannattaa kiinnittää huomiota uudistukseen jo nyt.
Kyse on antenniverkon DVB-T2-tekniikan mahdollistamista teräväpiirtolähetyksistä, joihin siirrytään laajemmin vuodesta 2017 lähtien.
Tällä hetkellä markkinoilta löytyy vielä vanhempaan DVB-T-tekniikkaan perustuvia televisioita. Uudempi DVB-T2 -tekniikka puolestaan kasvattaa televisiokanavien määrää ja laajentaa teräväpiirtolähetysten tarjontaa ja tämä on syytä huomioida televisiokaupassa.
Viestintäviraston mukaan siirtymä uuden tekniikan käyttöön kestää useita vuosia. Se koskee ensimmäisessä vaiheessa antenniverkon maksukanavia. Viimeisinä vuorossa ovat Yleisradion, MTV3, Nelonen ja Fox.
DVB-T vastaanotin ei siis muutu hyödyttömäksi yhdessä yössä. Nykylaitteilla ohjelmia voi antennivastaanotossa seurata jopa vuoteen 2026 asti.
Viestintävirastosta todetaan, että taloyhtiöille ja kiinteistöille lähetystekniikan vaihtuminen edellyttää muutoksia yhteisantennijärjestelmiin. Kuluttajalta siirtyminen edellyttää siirtymävaiheen rinnakkaislähetysten loppuessa televisiovastaanottimen vaihtamista, mikäli hänellä ei vielä siinä vaiheessa ole käytössään teräväpiirtotelevisiota.
Uuteen tekniikkaan siirtyminen koskee vain UHF-antenniverkkoa. Kaapelitelevisioon, satelliittitelevisioon ja internetin kautta vastaanotettaviin lähetyksiin ei tule muutoksia. DNA:n VHF-antenniverkko käyttää jo nykyisin DVB-T2-tekniikkaa.
Uusimmat
-
06:20
Yksikin alkoholijuoma voi tehdä piikin verenpaineeseen: "Ei ole turvallista alkoholin määrää"
-
06:16
WSJ: Tulitauko Gazassa jatkuu kahdeksatta päivää – MTV seuraa sotaa
-
06:11
Päivystyksissä ympäri Suomea kärvistellään ruuhkissa – tilanne ei näytä helpottavan
-
06:00
BBC: Vapautettujen palestiinalaisten mukaan heitä pahoinpideltiin Israelin vankiloissa
-
05:55
Toni Korkeakunnas liikuttui HJK-fanien eleestä – jakoi upeat sanat Perparim Hetemaj'sta
-
05:53
Kaivinkoneen kauha murskasi työmiehen rintakehän – syytetty vetosi elvytykseen
-
05:43
USU: Haaviston ja Stubbin ero on kaventunut
-
05:34
NY Times: Israel tiesi Hamasin hyökkäyksestä yli vuoden
-
05:32
Salainen suunnitelma itärajalla 30 vuotta sitten: Suomi varautui tuhansien nälkäpakolaisten tuloon
-
23:39
Viro varoitti kansalaisiaan Venäjälle matkustamisesta
-
23:30
Long Play: Useat naislaulajat kertovat seksuaalisesta häirinnästä oopperatuotannoissa
-
23:27
Perparim Hetemaj jätti jäähyväiset kotiyleisölle – sanoo suorat sanat lopettamispäätöksestä: "En tule missaamaan!"
-
23:15
Itäraja on pysynyt sulkemisen jälkeen hiljaisena
-
22:56
HJK:n europelissä poikkeuksellisia käänteitä – Huuhkajat-hyökkääjä: "Aika kaoottista"
-
22:38
"En muista koska olisi näin paljon v********t" – Matias Lehtoselta kova väite SM-liigatapahtumista
-
22:30
Viranomaiset vahvistivat: Kuusi kuoli Venäjän iskuissa Hersonissa ja Donetskissa – MTV seuraa sotaa
-
22:06
HJK:n ottelua sävyttivät erikoiset turvallisuusongelmat – lumesta seurasi käänne
-
22:03
Tänä vuonna Linnan juhlissa nähdään 12 Mert Otsamon suunnittelemaa pukua – ainakin näiden vieraiden yllä on muotisuunnittelijan luomus
-
21:47
Juna suistui raiteilta Tampereella – myöhästymisiä tiedossa
-
21:33
Ivalossa huokaistiin helpotuksesta, kun itäraja suljettiin: "Toivottavasti raja voi olla auki kahden viikon kuluttua"
-
Lataa lisää