Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tekoäly peittosi asiantuntijat – havaitsi tietyn syövän ihmistä paremmin

Tekoäly on ihmistä parempi havaitsemaan munasarjasyöpää.
Tekoäly on ihmistä parempi havaitsemaan munasarjasyöpää.Shutterstock
Julkaistu 07.01.2025 19:04

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Tekoäly peittosi asiantuntijat munasarjasyövän löytämisessä. Sen käyttöön liittyy kuitenkin edelleen haasteita.

Tekoäly on ihmistä parempi havaitsemaan munasarjasyöpää. Karoliinisen instituutin tutkimuksessa tekoälyn toiminta oli lupaavaa, mutta siihen liittyi myös rajoituksia.

Nature Medicine -lehdessä julkaistu tutkimus selvitti, kykeneekö tekoäly erottamaan hyvä- ja pahalaatuiset muutokset munasarjoissa. Tutkittavana oli yli 17 000 ultraäänikuvaa yli 3600 potilaalta ja yli 20 sairaalasta. 

Lue myös: Vaihdevuosista liikkuu paljon haitallisia uskomuksia

Havaitsi syövän 86 prosentin tarkkuudella

Tekoäly havaitsi munasarjasyövän 86 prosentin tarkkuudella. Ihmisasiantuntijoilla vastaava luku oli 82 prosenttia. Henkilöillä, jotka eivät olleet aiheen asiantuntijoita, luku oli 77 prosenttia.

– Olin yllättynyt siitä, että tekoälymalli suoriutui paremmin kuin kaikki 33 asiantuntijatutkijaa, tutkimusta tehnyt kommentoi.

Elisabeth Epstein
Fox Newsille

Epstein uskoo, että tekoälydiagnostiikka voisi parantaa munasarjasyövän diagnosointia "huomattavasti" esimerkiksi virheitä vähentämällä ja asiantuntijavajetta paikkaamalla. Diagnooseja voisi Epsteinin mukaan olla tarjolla myös alueilla, joissa ihmislääkäriä ei ole tarjolla.

Lue myös: "On tuntunut, että mahan sisällä on useampia puukkoja" – lamauttavista kivuista kärsinyt Erika kertoo, auttoiko endometrioosileikkaus

Sääntely ja läpinäkyvyys ovat vielä ratkaisematta

Fox Newsin haastattelema lääkäri ja tekoälyn käytöstä terveydenhuollossa luennoiva Harvey Castro kuitenkin huomauttaa tekoälyn rajoituksista.

– Tekoäly luottaa monipuoliseen, korkealaatuiseen dataan. Puolueettomuus voisi vaikuttaa sen tehoon, Castro kommentoi.

Tämän lisäksi esimerkiksi tekoälyn sääntely ja läpinäkyvyys ovat vielä ratkaisematta. Toistaiseksi ei tiedetä, miten tekoäly toimisi "tosimaailman tilanteissa", ja miten se toimisi erilaisissa yhteisöissä tai kliinisissä ympäristöissä.

Tutkimuksessakin oli haasteensa. Kokeessa ihmisasiantuntijat esimerkiksi arvioivat potilastapauksia vain ultrakuvien perusteella, mikä voisi vaikuttaa heidän kykyihinsä.

Karoliinisen instituutin mukaan tutkimus jatkuu tekoälyn turvallisuuden ja hyötykäytön suhteen. 

Epsteinin mukaan tekoälyä tulisi käyttää vain diagnoosin tukena, eikä sen tule korvata ihmisasiantuntijaa.

– Lääkäri on edelleen vastuussa potilaan diagnoosista ja hoidosta, hän toteaa.

Lue myös: 

Vain harva tunnistaa varoitusmerkit: Nainen, älä ohita näitä munasarjasyövän oireita!

Kuukautiskivut voivat sattua enemmän kuin sydänkohtaus – tästä se johtuu

Eva-Maria, 40, menetti lapsihaaveensa syövälle jo 27-vuotiaana – sinkkuna siitä asti

Katso myös: Miten munasarjasyöpä oireilee? Gynekologi vastaa: "Sinänsä vähän petollinen tauti..."

1:08Gynekologiset syövät: munasarjasyöpäVideolla esiintyy Lääkärikeskus Aavan gynekologi Sanna Hänninen.

Lähteet: Karolinska Institutet, Fox News

Lisää aiheesta:

Voiko ääni paljastaa syövän? Tutkijoilta mielenkiintoinen havaintoPilaako puhelin muistin? Tutkimuksessa yllätystulos "digidementiasta"Jättitutkimus selvitti, aiheuttavatko kännykät aivosyöpääLupaava lääke voisi pidentää naisten hedelmällisyyttä jopa viidellä vuodella: "Kuin toteutunutta unelmaa" Tutkimuksessa löytyi tapa estää rintasyövän uusiminenUudenlainen hoitomuoto paransi naisen syövän – ohjaimissa tekoäly
SyöpäTekoälyGynekologiset sairaudetTutkimustuloksetTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Syöpä
  • 10.11.06:28
    Sairaudet ja taudit

    Suomessa osallistutaan syöpien seulontaan keskiarvoa ahkerammin

  • 2.11.06:46
    Asian ytimessä.doc

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään

  • 1.11.06:45
    Asian ytimessä.doc

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • 31.10.20:15
    Raskaus

    30-vuotiaan naisen oireet viittasivat raskauteen – taustalla olikin vakava sairaus

  • 28.10.18:50
    Sairaudet ja taudit

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona