Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Teemu Suninen huokaisi helpotuksesta, kun oja oli haukata auton: "Pikkaisen säikähdin jarrutuksessa"

1:17Teemu Sunisella karmea tilanne: Hyundai-kuski pelastui täpärästi takaisin tielleTeemu Suniselle oli käydä köpelösti Halttulan erikoiskokeella perjantaina aamupäivällä.
Julkaistu 04.08.2023 14:19

Aki Hietavala

Hyundain Rally1-autolla toista osakilpailua ajava Teemu Suninen on Suomen MM-rallissa perjantain aamupäivän lenkin jälkeen viidennellä sijalla.

OSALLISTU! Oletko paikalla Jyväskylän MM-rallissa ja sait kuvattua jotain mielenkiintoista? Lähetä uutiskuva tai video osoitteessa www.mtvuutiset.fi/lukijankuvat TAI WhatsAppissa suoraan numeroon 0405785504. Parhaat otokset julkaistaan MTV Uutisten verkkosivuilla ja C Moren rallilähetyksissä.

Tallikaveri Esapekka Lapin rajun ulosajon jälkeen Sunisen asema tiimissä muuttui. Nyt suomalaiskuskin täytyy lähteä ajamaan edellä meneviä kuskeja kiinni. Pelkkä varmistelu ei enää riitä.

– Pitää ruveta ajamaan kovempaa. Nyt olemme kakkosautona ja tehtävänä on tuoda pisteitä. Aamupäivän lenkki oli vaikea. Siellä oli paljon tosi märkiä ja liukkaita kohtia. Onneksi pääsimme pätkät maaliin, sillä aika moni koki yllätyksiä, Suninen sanoi.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi rysäytti pahasti ulos! Hyundai-kuski törmäsi puuhun

Myös Sunisella oli oma tilanteensa Halttulan erikoiskokeella, jossa Lappi sortui ulosajoon. Aivan pätkän lopussa tiukassa oikealle kääntyvässä mutkassa perä kävi jo ojan puolella.

– Pikkaisen säikähdin jarrutuksessa. Yritin sen jälkeen tehdä sen, mitä tehtävissä on. Sain pelastettua kaasulla tilanteen, Suninen huokaisi.

– Ennen vikaa pätkää tuntui, että olisi vähän varaa kiristää. Siellä oli kuitenkin tilanteita ja liukkaita paikkoja. Sinne ei ainakaan isommalla riskillä kannata lähteä.

Sunisen mukaan Lapin ulosajokohta oli erittäin haastava.

– Olihan se aika kovavauhtinen paikka. Porukka rupeaa ryömimään sisältä ja mutaa nousee lisää tielle. Se teki tiestä liukkaa. Siinä olisi voinut olla itselläkin tilannetta, jos olisi ilman varoitusta siihen mennyt, Suninen tunnusti.

MTV seuraa: Suomen MM-ralli – Esapekka Lappi rajusti puuhun, Kalle Rovanperä jyrää kärjessä

0:51Teemu Suninen harmitteli Esapekka Lapin kohtaloa - "Olisi voinut olla itselläkin tilannetta"Teemu Suninen kertoi aamupäivän tilanteestaan C Moren haastattelussa.

Lisää aiheesta:

Teemu Suninen varmana: Pahempaa vielä edessäTeemu Suninen kuittaili Toyotalle isosta virheestäJari-Matti Latvala yllättäen kiinni huipputuloksessa – "Ei tämä niin helppoa ole!"Esapekka Lappia hirvittää jo Rovanperän vauhti – "Kovaa laskee Kalle, ei auta mikään"Teemu Suninen nieleskeli valtavaa pettymystään – ”Ulosajo tuli huonoon paikkaan”Teemu Suninen selvisi säikähdyksellä hurjasta tilanteestaan Ruotsin rallissa, tiivisti tulevan haasteen osuvalla tavalla: "Kaikki tietävät, miten sellainen pitää jäällä"
MM-ralliSuomen MM-ralliTeemu SuninenM-SportUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta