Täysin puskista tullut ilmoitus sai autovalmistajan jälleenmyyjät ymmälleen – miksi parhaiten myyvät mallit saavat kirveestä?

Jaguar myy vuodesta 2025 alkaen pelkkiä täyssähköautoja. Päätöksestä on varmasti käyty ja käydään vielä pitkään debattia, sillä se tarkoittaa myös yhtiön parhaiten myyvien mallien kuoppaamista.
Jaguar teki viime viikolla yhden sen 85-vuotisen historian isoimmista ilmoituksista, kun se kertoi ryhtyvänsä täysin sähköiseksi valmistajaksi vuodesta 2025 alkaen.
Ilmoitus oli yllättävä siksikin, ettei Jaguar ollut vielä osoittanut erityisen suurta sitoutumista sähköautoihin. Sillä on myynnissä vain yksi täyssähkömalli; vuonna 2018 esitelty I-Pace.
Radikaalin ratkaisun taustalla on syyskuussa Jaguar Land Rover -konsernin toimitusjohtajan pallille istahtaneen Thierry Bolloren pyrkimys ratkaista Jaguarin nykyinen identiteettikriisi.
Konsernin sisältä tulevan tiedon mukaan Bollore haluaa kaventaa Jaguarin mallivalikoimaa mahdollisesti vain kahteen tai kolmeen autoon. Ne olisivat kuitenkin nykyisiä korkeatasoisempia sekä kalliimpia ja kilpailisivat ostajista jopa Aston Martinin ja Bentleyn kanssa.
Autoliikkeet ymmärrettävästi huolissaan
Urheilullisista henkilöautoistaan sekä viime vuosina myös katumaastureistaan tunnetun brittivalmistajan jälleenmyyjät ovat hekin ilmaisseet huolensa valmistajan suunnitelmista.
Bollore nimittäin vahvisti Automotive Newsille myös sen, että päätös siirtyä täyssähköautoihin tarkoittaa myös siirtymistä pois katumaastureista.
Tämä oli jälleenmyyjille isku vasten vasten kasvoja, sillä SUV-malli F-Pace on ollut merkin myydyin malli jo pitkään. Sillä on katumaasturiarsenaalissaan myös pienempi E-Pace. Täyssähkömalli I-Pace sen sijaan ei ole erityisemmin vakuuttanut myynneillään.
Bolloren mukaan F-Type-urheiluauton kaltaisen täyssähköauton luominen ei ole sekään korkealla uuden strategian prioriteeteissa.
Valmistajalta oli tulossa täyssähköinen XJ-edustussedan, jonka tuotantovalmis versio piti esitellä aivan lähiaikoina, mutta valmistaja ilmoitti täysin puun takaa, ettei autoa tulla sittenkään valmistamaan.
Jaguar kertoo aloittaneensa jällenmyyjäverkostonsa preppaamisen tulevaa myllerrystä varten, mutta toistaiseksi on mahdotonta sanoa, miltä Jaguarin mallisto näyttää vuonna 2025. Uusia polttomoottoriautoja se ei kuitenkaan enää aio esitellä.
Lähteet: Automotive News, Carbuzz
Uusimmat
-
09:20
NHL-tähti sivusi Gordie Howen ikuisena pidettyä ennätystä – "Haluan, että minut muistetaan siitä, että annoin kaikkeni"
-
09:05
Risto E.J. Penttilän kolumni: Koronasodan välitilinpäätös – Suomi teki yhden karkean virheen
-
09:02
Toto Wolff kertoo aikarajan Valtteri Bottaksen jatkon ratkaisemiselle – tuttu kysymys saa Mercedes-pomon virnistämään C Moren haastattelussa
-
08:59
NHL:n yön suomalaiset: Roope Hintz ja Esa Lindell tehomiehinä – Patrik Laineella sysiruma ilta
-
08:57
Yllättävä Suomi-ruoka päätyi myyntiin Italian Lidliin: "Vähän kuin myisi hiekkaa Saharaan"
-
08:45
Onko Lukko liian kova pala Ilvekselle? Ennakkosuosikin kaataminen vaatii täydellistä onnistumista – "Ei kovin monta virhettä tarvitse tehdä"
-
08:32
Tämä tiedetään Suomen koronakuolemista nyt
-
08:30
Max Verstappenin yllä pyörii villejä huhuja – F1-supertähti reagoi spekulaatioihin ytimekkäällä murjaisulla
-
08:28
Suomalaispelaaja pelasi itsensä hetkessä NHL-seuran fanien sydämiin – yleisön seasta miehelle lähetetty viesti huvitti monia
-
08:06
Lewis Hamiltonin paalusta yllättävä taustafakta: Mercedekseltä F1:n pahin romahdus – Valtteri Bottaksen lukemat tylyä luettavaa
-
08:05
Emilia, 28, on sairastanut syömishäiriötä kymmenen vuotta – varomattomat kommentit satuttavat: "Törmää usein"
-
08:03
Lauri Markkanen piristyi huomattavasti – Chicago Bullsilla aihetta iloon
-
08:03
Vieläkö muistat nämä lapsitähdet? Näin heidän kävi: Traagisia kohtaloita ja ökymenestystä
-
07:46
Carolinan uusi suomalaisvahvistus heläytti voittomaalin – kunniaa tuli
-
07:38
Katso hurja video: Tampereen keskustassa eilen illalla takaa-ajotilanne – viisi poliisiautoa saartoi autovarkaan
-
07:32
F1-kuskin jättisensaatio vaihtui kyyneleiden pidättelyyn – sitten tärähti viesti Lewis Hamiltonilta
-
07:30
Nuorella ja nälkäisellä KalPalla käsissään erityiset aseet Tapparan tylsyttämiseen – "Se on heille myrkkyä"
-
07:18
Oi, mikä maali! Jesse Puljujärvi latasi kympin rikki
-
07:18
"Vankila ei ollut mulle oikea paikka" – Joonas joutui kiven sisään jo nuorena, auttaa nyt nuoria välttämään vankilan
-
07:05
Tommyn koiran taktiikasta viraalihitti! Näin neuvotellaan päivällisaikaa aikaisemmaksi – "Kuinka kukaan voisi vastustaa noita kasvoja?"
-
Lataa lisää