Ammattinyrkkeilyn kevytsarjan EU-mestaruuden voittaminen ei tyydyttänyt Edis Tatlin menestysnälkää.
- Tämä on vasta alkua! Minun pitää tehdä vielä kovaa, kovaa treeniä. Haluan olla paras, Tatli linjasi.
Tatlin päämääränä on kerätä lisää mestaruusvöitä.
- Jatkosta ei ole vielä puhuttu, mutta vuoden 2013 lopussa voisin otella Euroopan mestaruudesta. En oikein tiedä, puolustammeko tätä vyötä vai otellaanko jostain toisesta vyöstä. Voisin ottaa vaikka WBO:n Intercontinental-ottelun ja sitä kautta haastaa maailmanmestarin, Tatli puntaroi tulevia otteluitaan.
Tatlin valmentaja Pekka Mäki katsoo, että Euroopan mestaruusottelu voisi olla seuraava askel.
- Kyllä sen sillä tavalla pitää olla, että EU-mestaruus on välititteli matkalla Euroopan mestaruusotteluun. Uskaltaisin laittaa Ediksen aika kovaankin paikkaan jo tällä hetkellä, Mäki toteaa MTV3.fille.
Kevytsarjan Euroopan mestaruudesta otellaan seuraavan kerran ensi vuoden helmikuussa italialaisten Luca Giaconin ja Emiliano Marsilin välillä. Euroopan listalla kohinalla nouseva Tatli saattaa haastaa tuon ottelun voittajan.
- Minä tiedän heidän taustaporukat, joten sitäkin kautta se olisi mahdollista. Nythän Edis saa viidennen paikan listalla, Mäki toteaa mahdollisista EM-kuvioista.
määritellään kartan sijainti

