Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Tappara julkisti ison Aleksander Barkov -uutisen

2020 Getty Images
Julkaistu 25.06.2020 16:23
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Florida Panthersin kapteenista Aleksander Barkovista tulee Tapparan kolmanneksi suurin osakas, tamperelainen SM-liigaseura kertoo.

Barkov aloitti jääkiekkoilun Tapparassa neljävuotiaana ja teki ammattilaisdebyyttinsä seuran paidassa 16-vuotiaana lokakuussa 2011. Hän siirtyi tamperelaisseurasta NHL:ään Florida Panthersin riveihin kauden 2012–13 jälkeen.

Nyt Barkov on tehnyt seuraan merkittävän pääomasijoituksen, Tappara tiedottaa.

– Olen kiitollinen, että Tamhockeyn hallitus halusi minut osaksi Tapparan tulevaisuutta. Minulla on ikuisesti kirveenmuotoinen sydän. Myös isäni uran huippuhetket olivat Tapparassa ja lapsena unelmoin saavuttavani joskus samanlaista menestystä kuin hän. Tapparan valmentajat, lääkintä- ja huoltojoukot, johto ja muu henkilökunta ovat mahdollistaneet tähänastisen urani, Barkov sanoo ja jatkaa:

– Haluan tästä eteenpäin jakaa kokemuksiani ammattilaisjääkiekosta seuralle, joka on niin rakas meille kaikille Tapparan faneille sekä Tampereella että muualla maailmassa.

Tamhockeyn toimitusjohtaja Mika Aro kertoo ottavansa tuoreen uutisen vastaan ylpeydellä ja nöyrällä mielellä.

– Aleksander Barkovin sijoitus on taloudellisesti merkittävä meille ja turvaa osaltaan investoinnit, joita tarvitsemme, kun siirrymme uudelle kotiareenallemme, Uros Livelle, Aro selvittää.

Tappara kertoo, että toimitusjohtaja Mika Arosta on tullut samanaikaisesti Tamhockey Oy:n osakas. Lisäksi Poju Zabludowicz on merkinnyt uusia Tamhockey Oy:n osakkeita ja hän jatkaa yhtiön suurimpana osakkaana.

Lisää aiheesta:

Tappara: Uusi toimitusjohtajaRuotsalaisille esiteltiin "huonoiten pidetty salaisuus" – Olli Jokinen uusissa vermeissäTappara julkisti tähtihankinnan – SM-liigan parhaaksi valittu palaa TampereelleAleksander Barkov avasi Tappara-omistustaan – villi heitto tulevaisuudesta seurassa peliuran jälkeenVahvistus: Olli Jokinen on Jukurien uusi päävalmentaja – "Koen olevani valmis ottamaan seuraavan askeleen"Aleksander Barkov paljastaa: Haluan auttaa Tapparaa myös jäällä
LiigaAleksander BarkovTapparaJääkiekkoNHLNHL:n suomalaisetUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 17:26
    HIFK

    Veikkaus: HIFK tekee kyseenalaista historiaa – "Erittäin poikkeuksellinen tilanne"

  • 15:01
    TPS

    TPS: Mestaripakin sopimus purettu – taustalla erikoinen episodi

  • 12:26
    Pelicans

    Pelicansin riveihin tärkeä vahvistus – juuri kaukaloon palannut HIFK-konkari putosi taas rivistä

  • 11:35
    Pelicans

    SM-liigan pohjaseura kyntää jo toista kautta putkeen – "Paineita on helvetin paljon"

  • 10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"