Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tältä näyttää turvapaikanhakijoille tarjottu ruoka-annos

Hiukkavaaran hätämajoitusyksikössä tarjottua ruokaa 1. lokakuuta 2015.
Hiukkavaaran hätämajoitusyksikössä tarjottua ruokaa 1. lokakuuta 2015.MTV
Julkaistu 01.10.2015 20:01

MTV UUTISET – STT

Turvapaikanhakijat ruokitaan tiukalla budjetilla, kertovat avustustyöntekijät.

Hätämajoitustilojen ruokatarjonta on herättänyt tyytymättömyyttä ainakin Oulun Hiukkavaarassa. Runsaasta 300 turvapaikanhakijasta kymmenet osoittivat eilen ruoasta mieltään.  

Punaisen Ristin järjestöjohtaja Marita Salo, terveydenhuollon neuvonantaja Tiina Saarikoski ja Maahanmuuttoviraston viestintäpäällikkö Hanna Kautto vastasivat ruokatarjontaa ja muita turvapaikanhakijoiden palveluita koskeviin kysymyksiin.  
  

Kuinka hyvin ohramannavelli täyttää standardit, ja tulisiko suomalaisen kouluruoan kelvata hädänalaiselle?

Punaisella Ristillä on olemassa perustamisohjeet niin väliaikaisen hätämajoituksen kuin vastaanottokeskuksenkin toiminnan käynnistämiseen. Tässä tilanteessa on olennaisinta, että kaikille saadaan majapaikka, ruokaa ja muut välttämättömät peruspalvelut. Suurimmalle osalle ruoka kelpaakin oikein hyvin.

Miten hyvin voidaan ottaa huomioon eri kulttuureista tulevien ruokakulttuuri?

Ruoat valmistetaan huomioiden erikoisruokavaliot sekä uskonnolliset rajoitukset, esimerkiksi sianlihaa ei käytetä koskaan.

Kuinka paljon ruokatarjonnassa näkyy rahan puute ja vapaaehtoisten voimavarat?

Suhteellisen tiukalla budjetilla ruokapalveluita hankitaan. Ateriapalvelut tarjoavassa vastaanottokeskuksessa yhden henkilön ruoat maksavat noin 12,50 euroa päivässä. Uusia keskuksia on nyt perustettu nopealla aikataululla enimmäkseen tiloihin, joissa ei ole mahdollisuutta valmistaa ruokaa itse. Sen takia niissä on vaihtoehtona lähinnä ruokapalvelu.

Millä tavoin ruokatarjonta eroaa hätämajoituksessa ja vastaanottokeskuksessa?

Hätämajoitusten osalta on käynnistämisvaiheessa voitu turvautua myös väliaikaisiin ratkaisuihin palvelun tuottamisessa ennen pysyvää käytäntöä, ja esimerkiksi asuintiloissa olevan suurtalouskeittiötä on voitu käyttää. Vastaanottokeskuksissa asukkaat valmistavat ruokansa itse.

Pakolaiset ovat valittaneet myös terveydenhuollosta. Paljonko joukossa on sairaita, jotka tarvitsisivat lääkärin tai vähintään sairaanhoitajan palvelua ja onko sellaista ylipäätään tarjolla?

Vastaanottokeskuksissa taataan terveystarkastukset ja alkuhaastattelut kahden viikon kuluessa. Myös hätämajoituksessa tarjotaan välitön ja äkillinen sairaanhoito. Kun tulijoita on yhteen paikkaan tullut nopeasti jopa satoja, on keskusten käynnistämisen yhteydessä luonnollisesti ruuhkaa. Työskentelemme parasta aikaa myös terveydenhuollon kapasiteetin nostamiseksi.

Kuinka hätämajoituksessa on varauduttu esimerkiksi tarttuvien tautien mahdollisuuteen tai epidemioihin?

Alkuhaastattelun perusteella seulotaan mahdollisiin riskiryhmiin kuuluvat ja heidät ohjataan jatkotutkimuksiin, rokotuksiin ja mahdolliseen jatkohoitoon.

Käsittelyaikoihin on myös tullut kritiikkiä. Millaisella aikataululla hätämajoituksesta tulisi siirtyä vastaanottokeskukseen?

Hätämajoituksia puretaan sitä mukaa, kun uusia pysyviä vastaanottokeskuksia saadaan perustetuksi. Tällä hetkellä Suomeen tulee turvapaikanhakijoita keskimäärin 500 päivässä, ja poistuma toisesta päästä on huomattavasti pienempää. Samaan aikaan kaikki vastaanottokeskukset ja hätämajoitusyksiköt ovat tupaten täysiä. Tarvitsemme päivittäin noin 500 uutta majoituspaikkaa, koska isoja pysyviä keskuksia ei pystytä perustamaan parissa päivässä. Hätämajoitusyksiköt ovat nyt elintärkeitä, kun niissä todennäköisesti asutaan vielä pitkään.

Lisää aiheesta:

Vastaanottokeskus sulkeutuu: Ukrainalaisille kerätyt lahjoitukset roskikseenSotaa pakenevat ukrainalaiset kertovat vastaanottokeskuksen oloista: "Meille on sanottu, ettei tämä ole mikään viiden tähden hotelli"Vastaanottokeskusten turvallisuus kartoitettu: Kolme yksikköä kiinni, kolmen valmistelut keskeytetäänKuvat: Konteista pystytetään turvapaikanhakijoille asuntojaYksityiset rynnivät tekemään bisnestä turvapaikanhakijoillaHätämajoitus järjestyi viime yönä busseilla etelään matkanneille turvapaikanhakijoille
PakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta

  • 11.8.17:34
    Sairaudet ja taudit

    Ukrainasta leviää muualle Eurooppaan bakteereja, joihin antibiootit eivät pure

  • 10.7.17:48
    EU

    Demokraatti: Suomi jäämässä pois EU:n uudesta pakolaisohjelmasta

  • 11.6.22:20
    Puola

    Puola saattaa aloittaa rajatarkastukset Saksan rajalla tänä kesänä

  • 10.6.16:17
    EU

    EU haluaa helpottaa turvapaikanhakijoiden lähettämistä "turvallisiin kolmansiin maihin" –ihmisoikeusjärjestöiltä tyrmäys