Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Tallipäällikkö paljastaa: näin Ott Tänak kertoi Hyundaille lähdöstään

/All Over Press
Julkaistu 30.10.2022 20:13
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Ott Tänakin ja Hyundain yhteistyön päättymisestä uutisoitiin viikko sitten ajetun Espanjan MM-rallin päätteeksi. Huhuja ja spekulaatioita virolaisen lähdöstä oli ollut esillä aina loppukesästä lähtien.

LUE MYÖS: Hyundain rallipomolta paljastus: Teemu Suniselle löytyy varmuudella paikka

LUE MYÖS: MM-rallin tuolileikissä maalaillaan pelottavaa skenaariota – 50-vuotinen lajihistoria tuntee vain yhden ennakkotapauksen

Sunnuntaina 23. lokakuuta julkaistussa tiedotteessa Tänak kertoi, että päätös sopimuksen purkamisesta oli hänen henkilökohtainen ratkaisunsa. 35-vuotias Tänak ilmoitti olevansa urallaan sellaisessa vaiheessa, että hänen oli ja on tartuttava uuteen haasteeseen.

Hyundain väliaikaisena tallipäällikkönä koko kauden toiminut Julien Moncet kertoo ranskalaisen Autohebdon haastattelussa, että Tänakin lähtö oli hänellä tiedossa jo ennen Espanjan MM-rallia.

– Kaikista huhuista huolimatta se, kun hän kertoi siitä, oli silti yllätys ja pettymys. Hän oli varmasti miettinyt päätöstä jo pidempään.

– Meille hän ei antanut sen enempää selityksiä tai mitään erityistä syytä. Hän sanoi vain sen saman kuin tiedotteessa, sen, että hänen on nyt aika tehdä jotain muuta.

Talli kunnioitti kuljettajansa päätöstä eikä Moncet'n mukaan edes yrittänyt kääntää Tänakin päätä.

Moncet myöntää, että vuoden 2019 maailmanmestarin lähtö sattuu, sillä potentiaalisia mestarikandidaatteja on MM-sarjassa verrattain vähän ja Tänak on kiistatta yksi heistä.

– Yritämme saada kokoon parhaan mahdollisen kuljettajakokoonpanon. Ottin lähdön jälkeen olemme saaneet yhä enemmän yhteydenottoja kuljettajilta – sellaisiltakin, jotka eivät ennen tätä olleet kovinkaan kiinnostuneita.

Moncet'n mukaan Hyundain kokoonpano on täysin riippuvainen siitä, mitä Tänak aikoo tulevaisuudessa tehdä: koska Tänak on tällä haavaa kuljettajamarkkinoiden isoin kala, hän tekee ratkaisunsa ensin ja muut palikat asettuvat paikalleen vasta tämän jälkeen.

– Hän luo meille mahdollisuuksia riippuen siitä, mihin hän menee – ellei hän sitten lopeta kokonaan.

Hyundain suunnitelmissa on korvata Tänakin lähtö yhdellä koko kauden ajavalla kuljettajalla. Talli on jo kertonut hakevansa ensi kaudeksi mahdollisimman kokeneita kuljettajia. MTV Urheilun tietojen mukaan paikkaa tallissa on tarjottu muun muassa Esapekka Lapille, joka ajoi tällä kaudella seitsemän osakilpailua Toyotalla.

– Haluamme jonkun, joka ajaa koko kauden. Haemme jatkuvuutta, koska näitä autoja ei ole helppoa ajaa. Kilometrit ja kokemus ovat tärkeitä. Toivottavasti valitsemme oikean kuljettajan.

Tällä kaudella viisi osakilpailua ajavan Dani Sordon toivotaan Espanjasta kantautuvien tietojen mukaan ajavan ensi kaudella kahdeksan osakilpailua.

– Useamman kuljettajan käyttäminen on hyväksi joissain tapauksissa mutta ei aina. On myös kuljettajia, jotka eivät halua ajaa kokonaista kautta. Jotkut ovat tietyissä ralleissa parempia kuin toiset, Moncet luettelee.

Käynnissä olevan kuljettajaruletin lisäksi Autohebdon haastattelussa sivutaan lyhyesti Tänakin persoonaa, josta näkemykset tuntuvat vaihtuvan sen mukaan, keneltä kysytään. Joidenkin mukaan Tänak on äärimmäisen hankala tapaus, toiset ovat täysin päinvastaista mieltä.

Tänakista julkisuuteen näyttäytyvä kuva tukee ensin mainittua näkemystä.

– Tallin sisäisissä kokouksissa hän esitti aina näkemyksensä autosta rakentavalla tavalla. Hän on äärimmäisen vaativa, mutta se on ihan normaalia, kun ollaan huipulla. On totta, että hän on ihan omanlaisensa persoona, Moncet sanoo.

– Hänen kanssaan ei ole aina helppoa, mutta hän on kova kilpailija, joka yrittää ymmärtää autoa yksityiskohtaisesti.

Lisää aiheesta:

Hyundai-pomo selittää Toyotasta poikkeavaa ratkaisua – "En halua kuulostaa ylimieliseltä"Esapekka Lapista erikoista puhetta – rallipomon kehuja seurasi mystinen vastausJari-Matti Latvala nosti esiin ison kysymyksen Ott Tänakista – Hyundai-pomolta täysin päinvastainen linjaus Voisiko Ott Tänak palata ensi kaudeksi Toyotalle? Jari-Matti Latvalan mieleen nousee yksi keskeinen kysymysOtt Tänak avasi Esapekka Lapille sauman isoon rahastukseen – virolaisen käytöksestä kova suomalaisnäkemys: "Hakenut sitä jo pidemmän aikaa"Näkökulma: Ott Tänakin uusi osoite paljastui Toyota-pomojen puheista – ja se on parasta, mitä rallin MM-sarja saattoi toivoa
MM-ralliOtt TänakHyundaiUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • ti12:54
    Elfyn Evans

    Tallikaverin temppu korpesi Kalle Rovanperää – Elfyn Evans paljasti salaisuutensa: "Se toimi"

  • ma17:52
    Toyota

    Juha Kankkunen itki, Toyota-tähdet petasivat MM-rallikaudelle poikkeuksellisen huipennuksen: "Nyt katsotaan, kuka vetää"

  • ma14:04
    Ott Tänak

    Video julki: näin täpärästi Ott Tänak vältti tallikaverinsa karun kohtalon

  • ma12:29
    Elfyn Evans

    Kommentti: Rallin MM-sarjassa käsillä uskomaton tilanne – Juha Kankkusen mahti tekee taikojaan

  • ma11:16
    Martins Sesks

    Sopimus oli jo ummessa – MM-rallin huipennukseen yllätysnimiä