Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tällaista elämää llona Siekkinen viettää Espanjassa – äitiyslomaa ei ole tiedossa

5:45Tällaista elämää Ilona Siekkinen viettää Espanjassa – äitiyslomaa ei ole tiedossaIlona Siekkinen ei aio pitää äitiyslomaa, sillä perheellä on toisenlaiset suunnitelmat Aurinkorannikon palmujen alla. Katso, miltä Siekkisen lempipaikassa Espanjassa näyttää!
Julkaistu 08.03.2025 10:25
Toimittajan kuva

Katri Utula

katri.utula@mtv.fi

Esikoistaan odottava hyvinvointivalmentaja Ilona Siekkinen elää puolet vuodesta Aurinkorannikolla puolisonsa kanssa. Siekkinen esittelee MTV Uutisille, millaista elämä Espanjassa on ja miten elämä muuttuu lapsen syntymän jälkeen.

Lämpö ja valo hellivät Ilona Siekkisen kasvoja, kun hän istahtaa hymyssä suin lempikahvilansa terassille La Cala de Mijasin merenrantakylässä. 

Elämä on kaikin puolin valoisampaa nyt, kun Siekkinen ja hänen Mikko-puolisonsa ovat saamassa kauan kaivatun esikoisensa. Tyttölasta odotetaan perheeseen kesäkuussa.

Viime vuosi oli pariskunnalle synkkä, sillä Siekkisen ensimmäinen raskaus päättyi traagisesti sikiön kohtukuolemaan. 

Lue lisää: Ilona Siekkiseltä sydäntäsärkevä päivitys: "Jäljellä on pelkkä loputon kaipaus ja ikävä"

Siekkinen, jolla on Instagramissa satatuhatta seuraajaa, kertoi tapahtuneesta avoimesti myös sosiaalisessa mediassa, eikä vastaanotto ollut pelkästään hyvä.

– Sain tosi paljon kannustavia viestejä, mutta myös sellaista, että miksi jaan kaiken somessa? Kuolleen lapsemme hautajaiskuvat triggeröivät monia, Siekkinen kertoo.

– Haluan kuitenkin olla somessa avoin ja aito ja jakaa elämääni. Olen aina tehnyt niin.

Kohtukuoleman jälkeen Siekkinen on kokenut joitakin pelkotiloja raskausaikana.

– Ajoittain tulee tosi kovia pelkotiloja ja olen ollut jännittynein fiiliksin tuon aiemman kokemuksen jälkeen. Mutta yllättävästi sitä voimaa on kuitenkin löytynyt, että uskaltaa luottaa siihen, että asiat menevät hyvin, Siekkinen sanoo.

Lue lisää: Podcast: 18-vuotiaana Jehovan todistajista eronnut Ilona Siekkinen kertoo vaikeista väleistä perheeseensä: "Ottaa syvältä, että hyviä suhteita ei ole"

Espanjassa Siekkinen on saanut traagiseen tapahtumaan etäisyyttä, ja lenkkeilyt koirien kanssa merenrannalla auttoivat pahimmassa kriisissä. Valolla on ollut parantava vaikutus.

– Elämä on yleisestikin täällä rennompaa, ja itselläni on täällä paljon enemmän energiaa ja elämäniloa.

Puoliso nostaa vanhempainrahaa

Suosittuja verkkovalmennuksia tekevä Siekkinen kertoo, että elämä Aurinkorannikollakin on kuitenkin pitkälti tavallista arkea, sillä työt ja treenit vievät suuren osan päivästä, eikä ystäviä ehdi nähdä juuri sen enempää kuin Suomessakaan. 

Tällaisen elämän Siekkinen näkee itsellään myös lapsen syntymän jälkeen, sillä suuria elämänmuutoksia ei ole perheelle luvassa.

Lue lisää: Ilona Siekkinen on raskaana: "Olemme onnellisempia kuin koskaan"

Hyvinvoinnin parissa työskentelevä pariskunta on jo suunnitellut elämäänsä pidemmälle sen verran, että Siekkinen aikoo jatkaa töitä varsin pian esikoisensa saatuaan ja hänen valmentajapuolisonsa jää enemmän koti-isän rooliin.

– Pari kuukautta ajattelin pitää vähän enemmän hiljaiseloa ja keskittyä vastasyntyneen kanssa vauva-arkeen opetteluun, Siekkinen kertoo. 

– Mikko ottaa sitten vähän enemmän roolia ja nostaa vanhempainrahaa. Itse ajattelin nostaa vain ihan omaa palkkaa, eli ei ole mitään pitkää äitiyslomaa todellakaan tiedossa. Yrittäjä on aina yrittäjä.

Siekkinen kuvailee itseään pariskunnan maskuliiniseksi osapuoleksi, kun taas puoliso on hänen mukaan selvästi feminiinisempi. 

Lue lisää: Ilona Siekkinen kertoo ensimmäisiä raskauskuulumisiaan: "Traumat aktivoituvat yleensä ultrakäyntien aikana"

Hauska yksityiskohta perheen elämässä on se, että pian perheessä on kahdet lastenrattaat, sillä perheen mopsi-koirat matkustavat tällä hetkellä jo yksissä lastenrattaissa.

– Ai kauheeta, en halua edes ajatella. Kohta me kärrätään kaksia vaunuja, Siekkinen nauraa.

Perhe aikoo jatkaa elämää kahdessa maassa, ja Suomessa kotipaikka löytyy Iistä, josta Siekkinen osti puolisonsa kanssa talon.

– Näen meillä iloisen tulevaisuuden. On aika ihanaa, kun voi pitkälle syksyynkin vielä polskia vauvan kanssa uima-altaassa ja olla täällä auringonvalossa. Onhan se aika rikkaus.

Katso videolta Ilona Siekkisen lempipaikka Espanjassa!

Lisää aiheesta:

Tämä tekee Ensitreffit-pari Sinistä ja Vesasta hyvän tiimin lapsiperhearjessa – muistelevat yllättäviä tunnereaktioita kuvausten aikanaInna Tähkänen valmistautuu toisen lapsensa syntymään – näyttelijä tekee myös täysin uuden aluevaltauksenEllen Jokikunnas viettää äitienpäivää eri tunnelmissa kuin koskaan aiemmin – adoptiolapsi saapuu lähikuukausien aikanaMTV:n kirjeenvaihtaja Mari Karppinen odottaa vauvaa – onnenkyyneleet virtasivat ensimmäisessä ultrassa: "Olemme onnekkaita, että kaikki onnistui hirveän nopeasti"Janni Hussi keräsi rohkeutensa ja toteutti yhden elämänsä suurimmista haaveista: "En olisi ikinä voinut kuvitella"Pääministeri Sanna Marin ja puoliso Markus kertovat yhteishaastattelussa 3-vuotiaasta Emma-tyttärestään: "Pienet töppöset juoksevat yläkerrassa ja kattokruunut helisevät"
Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • 13:42
    Auri Kananen

    Auri Kanasen esikoinen on syntynyt – suloiset kuvat julki!

  • 12:38
    Lola Odusoga

    Lola Odusogalla on tiukka ehto kumppanille: "Mihinkään muuhun suhteeseen minua ei saa"

  • Eilen15:03
    Alina Tomnikov

    Näyttelijä Alina Tomnikov puhuu itselleen rumia asioita: "Mitä hemmettiä?"

  • Eilen12:47
    Matleena Kuusniemi

    Matleena Kuusniemi pettyi naisten käytökseen – muistelee nyt kohua: "Tuntui paskamaiselta"

  • pe15:07
    Jesse Markin

    Jesse Markin rikkoi hiljaisuuden – kommentoi vuoden takaisia tapahtumia