Tällainen on Räikkösen 14,5 miljoonan kämppä - katso pohjapiirrokset ja kuvat!
Kuinka ahtaasti sinä asut? Kimi Räikkösen Helsingin-asunnon yhdessä kerroksessa on yli 200 neliötä. Toki on syytä ollakin, sillä asuntoa kaupitellaan huikeaan 14,5 miljoonan euron hintaan.
Asuntoa myyvä, Kiinteistömaailma-ketjuun kuuluvan tammisaarelaisen Westatus Oy LKV:n toimitusjohtaja Pasi Saari kertoo Viihdeuutisille, ettei myynnillä ole kiire.
– Arvokohteet voivat mennä nopeasti tai sitten myynnissä voi mennä puoli vuotta, Saari valaisee.
Hänen mukaan ensimmäisten kahden päivän aikana ei vielä ole tullut varteenotettavia tiedusteluja.
– Netin kautta on tilattu esitteitä. Mutta kokemusteni perusteella tällaisten kohteiden ostajat eivät ota netin kautta yhteyttä, Saari sanoo.
Räikkösen Helsingin Kuusisaaressa sijaitsevan asunnon kellarikerrosta hallitsee suuri autotalli. Lisäksi alimmasta kerroksesta löytyvät viinikellari sekä pesu- ja pukuhuoneet.
Asunnon, joka on tiettävästi tällä hetkellä Suomen kallein myynnissä oleva yksityisasunto, ensimmäisessä kerroksessa on tilaa pitää kunnon illanistujaisia. Takkahuonekin on sitä kokoluokkaa, että monet yksiössä asuvat tulisivat pelkästään sen avaruudesta kateellisiksi.
Asunnon ylimpään kerrokseen Räikkösen perhe voi majoittaa isommankin seurueen. Toisessa kerroksessa on neljä makuuhuonetta, hulppea terasssi, vaatehuone sekä kodinhoitohuone. Mutta mihin formulakuski tarvitsee työhuonetta?
Asunnon poikkileikkauksesta saa hyvän kuvan siitä, kuinka huikeissa tiloissa Räikkönen ja Jenni Dahlman-Räikkönen voisivat asustella. Pariskunta ei ole vielä kertonut julkisuudessa, miksi he haluavat päästä asunnostaan eroon.
Yksi hyvä syy voisi olla se, että ainakin tämänhetkisellä myyntihinnalla Räikkönen on tekemässä kovaa tiliä. Hän maksoi asunnosta kaksi vuotta sitten "vain" 9,5 miljoonaa euroa.
Asuntoa myyvä Pasi Saari ei suostu kommentoimaan Viihdeuutisille, mitä asunnolle on tehty kahdessa vuodessa, kun sen hinta on noussut viidellä miljoonalla eurolla.
– Se nyt vaan on toimeksiantajan, eli Kimin, kanssa sovittu, että tämä on se hinta, josta lähdetään, Saari sanoo.
(MTV3)
Uusimmat
-
23:37
Kemianteollisuuden ja Teollisuusliiton työehtosopimuksista neuvottelutulos
-
23:30
Sääpalvelu havaitsi Kiinan "vakoilupallon" Kansasissa: Julkaisi kuvat tviitissä
-
23:07
Reid Gardiner otti maalipörssin haltuunsa, Henrik Haapala avasi umpitukossa olleet hanat – katso SM-liigakierroksen kaikki osumat
-
22:38
Metsäpalot riehuvat Chilessä – useille alueille julistettu hätätila
-
22:26
Anton Levtchi heti pisteille paluuottelussaan – Tappara-faneilta lämmin ele
-
22:20
Tässä ovat vuoden 2022 Emma Gaalan voittajat!
-
22:17
JYPille kohtalokas kömmähdys SM-liigassa – Jukka Rautakorpi ei voinut kuin manata
-
22:08
TPS-päävalmentaja Jussi Ahokas pettyi rajusti
-
22:02
Ilves sai vihdoin hanat auki – Antti Pennanen joutui toteamaan: "Tulos on iso pettymys"
-
21:55
Tässäkö 60-vuotias mies? Kehonrakennuslegenda sai testistä mykistävän tuloksen
-
21:51
Kärppien ja Jukurien tiet vievät eri suuntiin – Teemu Turunen vahvassa pistevireessä
-
21:35
Päihtynyt kuljettaja kaahasi poliisia pakoon vaarallisesti Turussa: Osui sivullisten autoihin ja ajoi kolarin sillalla
-
21:33
Aleksandr Bolshunov yritettiin saada mukaan MM-kisoihin – tällainen oli FIS:n vastaus
-
21:24
Yhdysvallat toimittaa Ukrainalle pommeja, jotka ulottuvat tuplasti Himarseja pidemmälle – MTV seuraa sotaa
-
21:12
Ilvekselle yllätystappio ja nihkeä seuraennätys, jumbo-SaiPalle ruma selkäsauna – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
20:55
Cristiano Ronaldo iski ensimmäisen maalinsa Saudi-Arabiassa – jalkapallofanit riemastuivat mediajätin julkaisusta
-
20:46
EU-maat sopuun venäläisen dieselin hintakatosta
-
20:44
Tutkijat asensivat rotalle ihmisen "miniaivot" – vaikutus oli mielenkiintoinen
-
20:17
Ihminen jäänyt junan alle Joensuussa – junaliikenne viivästyi
-
20:17
Vanhemmat ihmettelivät, kun pihalle kiikutettiin ruokalähetyksiä toisensa perään – eräs oivallus paljasti syyllisen: "Silloin hoksasin"
-
Lataa lisää