Purjehduksen Princess Sofia -regatan finaalit alkoivat Suomen Sari Multalalta epäonnen merkeissä torstaina. Iltapäivään odoteltiin tuulta ja ensimmäisessä lähdössä Multalan E-jolla takertui lähtöaluksen ankkuriköyteen. Maalissa sijoitus oli lopulta 37:s.
-Arvioin väärin ankkuriköyden ja takerruin siihen. Irroittautumisessa meni oma aikansa ja lisäksi jouduin tekemään rangaistuskierroksen kosketettuani myös lähtöalusta. Viimeiseltä sijalta ei kovin korkealle onnistu nousemaan, Multala kertoi.
Järjestäjien virheeksi Multala ei tapahtunutta kuitenkaan laittanut. -Oma virhe. Otin turhan riskin ja tänään se kostautui.
Päivän toinen lähtö jouduttiin keskeyttämään tuulen heikennyttyä liiaksi. Epävakaat sääolot ovat häirinneet viisipäiväiseksi venytetyn Palma de Mallorcan regatan läpiviemistä, vain kahtena päivänä on purjehdittu kaikki ohjelman mukaiset kolme lähtöä. Tiistaina sumun vuoksi päästiin E-jollissa maaliin vain kerran, torstaina kevyt ja vaihteleva tuuli mahdollisti vain yhden lähdön läpiviemisen.
Epäonnestaan huolimatta Multala pitää hallussaan regatan neljättä sijaa. Jos päätöspäivänä perjantaina purjehditaan ohjelman mukaiset kolme lähtöä, saa pois laskea kaksi huonointa sijoitusta. Tämä nostaa Multalan takaisin taistelemaan voitosta, sillä muissa lähdöissä sijoitukset ovat kolmen joukossa.
Palma de Mallorca: Princess Sofia Trophy -regatta:
E-jollaluokan tilanne 4/5 päivän jälkeen:
1) Carolijn Brouwer Hollanti 21,
2) Signe Livbjerg Tanska 24,
3) Sarah Macky Uusi-Seelanti 24,
4) Sari Multala Suomi 28,
5) Lenka Smidova Tshekki 31,
6) Petra Niemann Saksa 32.
Kilpailu päättyy perjantaina.
(MTV3-STT)
