Jääkiekon maailmanmestaruuskisoihin valmistautuva Suomen joukkue tapasi kisojen aattona kenraali Adolf Ehrnroothin.
Lindström oli tavoilleen uskollisena järjestänyt Leijonille piristävän yllätyksen. Maineikkaan kenraalin tapaaminen ja hänen koskettava puheensa ylitti reilusti Lindströmin aikaisemmat yllätykset.
-Tunteet olivat mukana vahvasti puolin ja toisin, Lindströmin valmentajapari Hannu Aravirta kuvasi Ehrnroothin 20-minuuttista puhetta.
Kenraali Ehrnrooth kertoi Leijonille "me-hengen" tärkeydestä, isänmaallisuudesta ja väritti sanomaansa omakohtaisilla kokemuksillaan. Taistelutahto on tärkeätä ja välillä voi jopa epäonnistuakin, kun vierellä on kaveri auttamassa.
Jyrki Lumpeen mielestä joukkueet ja pelaajat ovat kutakuinkin samalla viivalla, kun mitataan fyysisiä valmiuksia. Erot syntyvät pienistä seikoista henkisellä puolella.
-Tämä oli oiva esimerkki siitä, että kaikki tehdään menestyksen eteen. "Me-hengen" merkitys tuli hyvin selvitetyksi, samoin "periksi ei anneta" iskulause, Lumme totesi.
Kenraali Ehrnrooth aikoo seurata Leijonien edesottamuksia kisoissa tarkasti. Ehrnrooth kertoi, ettei pääse kisapaikalle, mutta tv:n välityksellä Leijonien pelit ovat seurannassa.
(STT)