Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nainen kuoli Suviseuroilla, kun masto kaatui hänen päällensä – poliisin mukaan tapaus on harvinainen

Suviseurat järjestetään tänä vuonna Pudasjärvellä.
Suviseurat järjestetään tänä vuonna Pudasjärvellä.Handout
Julkaistu 29.06.2024 16:42(Päivitetty 30.06.2024 12:19)

MTV UUTISET – STT

Tänä vuonna Pudasjärvellä pidettävässä vuosittaisessa vanhoillislestadiolaisten tapahtumassa nainen kuoli, kun aluetta riepotelleessa myrskyssä mastoperävaunun masto katkesi ja kaatui hänen päällensä. 

Suviseurojen eilisen kuolemantapauksen jatkoselvitys tarkentuu myöhemmin, kertoo Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) STT:lle. 

Otkes kertoi eilen viestipalvelu X:ssä tehneensä poliisin tekniikan kanssa paikkatutkintaa tapahtuma-alueella. Tapauksen tutkinnanjohtajana toimiva rikosylikomisario Ilkka Piispanen kertoo STT:lle, että tuolloin paikalla oli poliisin teknisen tutkinnan partio ja Otkesin tutkija.

Poliisi on tavoitellut mukaan tutkintaan myös Turvallisuus- ja kemikaalivirastoa (Tukes) mutta ei ole onnistunut tavoittamaan heidän väkeään.

– Tukesilla ei mitä ilmeisimmin ole viikonloppupäivystystä ollenkaan. Maanantaina olemme heihin yhteydessä ja selvitämme, kuuluuko tämä heidän toimialaansa, Piispanen kertoo.

Suviseurat kertoi vuonna 2018 tiedotteessaan Tukesin tehneen viranomaistarkastuksia tapahtuma-alueella.

Rikosylikomisario sanoo, ettei hänen tietojensa mukaan vastaavanlaisia masto-onnettomuuksia ole aiemmin tapahtunut. Ensi viikolla jatkuvassa tutkinnassa selvitetään muun muassa, oliko alueella useita samanlaisia mastoja.

Suviseurat jatkuvat normaalisti

Onnettomuuden jälkeen ja myrskyn laannuttua Suviseurat on jatkunut normaalisti. Tapahtuman järjestävän Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistyksen (SRK) pääsihteeri Arto Tölli sanoo STT:lle, että tunnelma paikan päällä on hyväntuulinen ja että merkkejä myrskyn aiheuttamista tuhoista ei enää paikan päällä voi nähdä.

Suviseuroja pystyttiin jatkamaan lauantaina noin puoli viiden aikaan iltapäivällä. Onnettomuus on kuitenkin huomioitu paikan päällä.

– Lauantai-iltana pidettiin hetki, jossa lausuttiin muistosanat ja laulettiin menehtyneen lempivirsi. Hänen lähiomaisilleen on myös välitetty surunvalittelut, Tölli kertoo.

Viranomaiset ovat myös järjestäneet tapahtuman osanottajille kriisiapua. Tapahtuma alkoi perjantaina, jolloin SRK arvioi paikalla olleen 50  000 kävijää. Suviseurat päättyy maanantaina.

Lisää aiheesta:

Yle: Suviseurojen masto-onnettomuuden esitutkinta lopetettiinUseita ihmisiä epäillään kuolemantuottamuksesta Suviseurojen masto-onnettomuudessaYlitarkastaja kirjasi, mitä Suviseuroissa tapahtui katkenneen maston tappaessa naisen – näin raportti kertooNainen kuoli kännykkämaston katkettua – tätä asiaa poliisi tutkii Suviseurojen tragediassaUutta tietoa Suviseurojen kuolemantapauksesta – Otkes nostaa esiin kaksi havaintoa Poliisi tutkii: Nämä kysymykset ovat vielä auki Suviseurojen onnettomuudessa
KuolemantapauksetUkkonenPudasjärviUskonnotSääKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuolemantapaukset
  • 18:16
    Taitoluistelu

    Taitoluistelija Julia Marie Gaiser, 23, on menehtynyt

  • 10:57
    Poliisi

    Poliisi ampui itsensä Poliisihallituksen tiloissa – ei syytteitä aseen säilyttämisestä

  • Eilen11:21
    Mielenosoitus

    Somekiellosta räjähti raivo – jo yli 70 kuollut mielenosoituksissa Nepalissa

  • 13.9.06:08
    Charlie Kirk

    Charlie Kirkin epäilty ampuja otettu kiinni – perhe antoi ilmi

  • 12.9.10:23
    Charlie Kirk

    Charlie Kirkin verenvuodatus levinnyt miljoonien silmille – näin somejätit reagoivat raakaan sisältöön