Suomessa jo kaksi kolmesta aikuisesta kärsii tästä salakavalasta vaivasta – yhteydessä sydänoireisiin ja mielenterveysongelmiin
Hampaiden kiinnityskudosten tulehdus altistaa monille muille sairauksille: muun muassa mielenterveysongelmat ja autoimmuunisairaudet ovat yleisempiä parodontiittipotilailla.
Hampaiden kiinnityskudosten tulehdus eli parodontiitti voi altistaa monille muille sairauksille. Sydän- ja verisuonitautien lisäksi muun muassa mielenterveysongelmat ja autoimmuunisairaudet ovat yleisempiä parodontiittipotilailla.
Tutkimus perustuu 64 000 parodontiittia potevan ja 250 000 terveen verrokin 3,5-vuotiseen seurantaan.
Parodontiittia potevat sairastivat todennäköisemmin
Parodontiittia potevat sairastivat tutkimuksen alussa sydän- ja verisuonitauteja noin 40 prosenttia todennäköisemmin kuin verrokit. Mielenterveyden häiriöitä heillä oli 80 prosenttia todennäköisemmin ja autoimmuunisairauksia 30 prosenttia todennäköisemmin.
Kun tutkijat tarkastelivat seurannan aikana diagnosoituja uusia sairaustapauksia, parodontiittia potevat sairastuivat sydän- ja verisuonitautiin, tyypin 2 diabetekseen, masennukseen ja muihin mielenterveysongelmiin sekä autoimmuunisairauksiin noin 20–40 prosenttia todennäköisemmin.
Suomessa jo kahdella kolmesta on parodontiitti
Parodontiittiin liittyvä tulehdustila voi selittää suurentuneita sairastumisriskejä, mutta monet sairaudet myös vaikuttavat potilaiden hammashygieniaan ja suuterveyteen.
Suomessa arviolta kahdella kolmesta yli 30-vuotiaasta on alkava tai pidemmälle ehtinyt parodontiitti. Sitä voi ehkäistä pesemällä hampaat kahdesti päivässä ja huolehtimalla suuhygieniasta.
Tutkimus julkaistiin BMJ Open -lehdessä.
Katso myös: Erikoishammaslääkäri antaa viisi helppoa vinkkiä parempaan suuhygieniaan:
Copyright 2022 Duodecim. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Uusimmat
-
21:33
Aleksandr Bolshunov yritettiin saada mukaan MM-kisoihin – tällainen oli FIS:n vastaus
-
21:24
Yhdysvallat toimittaa Ukrainalle pommeja, jotka ulottuvat tuplasti Himarseja pidemmälle – MTV seuraa sotaa
-
21:12
Ilvekselle yllätystappio ja nihkeä seuraennätys, jumbo-SaiPalle ruma selkäsauna – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
20:55
Cristiano Ronaldo iski ensimmäisen maalinsa Saudi-Arabiassa – jalkapallofanit riemastuivat mediajätin julkaisusta
-
20:46
EU-maat sopuun venäläisen dieselin hintakatosta
-
20:44
Tutkijat asensivat rotalle ihmisen "miniaivot" – vaikutus oli mielenkiintoinen
-
20:17
Ihminen jäänyt junan alle Joensuussa – junaliikenne viivästyi
-
20:17
Vanhemmat ihmettelivät, kun pihalle kiikutettiin ruokalähetyksiä toisensa perään – eräs oivallus paljasti syyllisen: "Silloin hoksasin"
-
20:16
Kaupan alalla ei sopua: Sovittelua jatketaan maanantaina
-
20:08
Kiinan mukaan Pohjois-Amerikan yllä leijaileva ilmapallo on "siviilikäytössä oleva ilma-alus" – Pentagon: Ei konkreettista vaaraa ihmisille
-
20:05
Mitä, mitä, Ilves? SM-liigan mestarisuosikki teki kyseenalaista historiaa
-
20:00
Salkkarit-kurkistus julki! Hahmo järkyttyy löydöstään
-
19:59
Tylyä menoa: SM-liigajumbo SaiPaa viedään taas pahemman kerran
-
19:56
Sanna Marin paljasti tyttärensä mieliharrastuksen: "Hänelle tuli joululahjaksi oma..."
-
19:52
Kärppien hurja lento sen kuin jatkuu – nyt osumaa saa Olli Jokisen Jukurit
-
19:35
Sointu Borg räväytti asullaan Emma-gaalassa – paljasti juhlivansa railakkaasti: "Meinaan vetää hirveät kyykyt"
-
19:32
Jope Ruonansuusta dokumentin tehneet löysivät arkiston aarteen – ”Tätä ei kukaan ole nähnyt lähes 50 vuoteen”
-
19:23
Veri kiehui Venäjällä – tähtihiihtäjän härski temppu pisti silmään: "Voivat pitää turpansa kiinni"
-
19:17
Viikonlopun sää: Poutaisesta pakkaskelistä lumen tuprutteluun
-
19:01
Somevaikuttaja tyrmäsi tuntemattoman miehen käytöksen kuntosalilla rajuin sanankääntein – julkaisi tilanteesta videon ja sai pian itse pyydellä anteeksi
-
Lataa lisää