Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa asuva afgaanimies pelkää vaimonsa puolesta, muttei saa tätä Suomeen: Vaimoni ei uskalla nukkua kotietsintöjen pelossa

3:25Afgaanimies pelkää Kabulissa olevan vaimonsa puolesta:"Vaimoni kuva ilman huivia on ollut somessani"Salar kertoo ylläolevalla videolla, millaisen puhelun hän kävi Kabulissa olevan vaimonsa kanssa ja millaista on ollut yrittää saada vaimo Suomeen.
Julkaistu 19.08.2021 20:27
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Afganistanin nopeasti vaarantunut tilanne on saanut monet pelkäämään Afganistanissa olevien läheistensä puolesta. Yksi heistä on Salar*, jonka vaimo Mina* on Kabulissa.

*Emme julkaise Salarin tai Minan oikeita nimiä tässä artikkelissa tilanteen vakavuuden takia.

Afganistanista Suomeen muuttanut Salar koettaa kuumeisesti keksiä, millä keinoilla saisi pääkaupunki Kabulissa tällä hetkellä olevan vaimonsa Minan Suomeen.

Salarin lapsuudenperhe on myös Afganistanissa, mutta erityisen kova huoli Salarilla on vaimostaan, josta hän on aiemmin julkaissut yhteiskuvia sosiaalisen median tileillään – jotka ovat julkisia.

Lisäksi Salar on arvostellut monta vuotta Talebania ja ääri-islamia julkisesti ja puolustanut myös ääneen naisten ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia.

On olemassa siis suuri riski, että talebanit löytävät yhteyden Minan ja tämän länsimaissa asuvan, Talebania arvostelevan miehen välillä.

– Länsimaalaiset ovat talebanien mukaan luopioita ja vääräuskoisia, Salar kertoo.

– Talebanit ovat tehneet väkivaltaisia asioita, jos kontakteja länsimaihin tai Yhdysvaltoihin on.

Kidnappaus pakotti jättämään kotimaan

Salar muutti vuonna 2015 Suomeen, kun Afganistaniin jääminen ei ollut hänelle enää turvallista.

Salar kertoo, että talebanit kidnappasivat Salarin hänen ollessaan 9-vuotias.

– Olin lähdössä koulusta, kun minut napattiin moottoripyörän selkään ja tainnutettiin. Heräsin verisenä ja minulta kysyttiin isäni olinpaikkaa.

Uhkailujen jälkeen Salar antoi kidnappaajille arvion isänsä senhetkisestä sijainnista, ja tämän jälkeen Salar palautettiin takaisin koululle.

– Sen jälkeen vanhempani eivät enää antaneet minun poistua kotoa edes muiden ihmisten seurassa, ja koulunkäyntini keskeytyi.

Seuraavat vuodet kuluivat kotona, ja jossain vaiheessa vanhemmat sanoivat saaneensa uhkailuja uudesta kidnappauksesta. Tällä kertaa Salar ei välttämättä palaisi takaisin perheen luokse elävänä.

Tehtiin turvallisimmalta tuntuva ratkaisu, ja tuttavien avulla Salar lähti pois maasta. Matka kulki Iranin ja Turkin kautta Eurooppaan, jossa viimeiseksi kohteeksi valikoitui Suomi. Salar oli nimittäin kuullut, että parasta koulutusta saa Ruotsissa ja Suomessa.

Vasta Suomeen tultuaan Salar sai kuulla eräältä tutultaan, että hänen kidnappauksensa saattoi johtua isänsä yhteyksistä politiikkaan.

– Vanhempani eivät koskaan vastanneet, kun kysyin, miksi minut kidnapattiin.

Oleskeluluvan haku vaikeaa

Salarin vaimo Mina on samasta kylästä kotoisin oleva lapsuudenystävä, johon yhteydet katkesivat muutamaksi vuodeksi. Salar ja Mina löysivät toisensa jälleen sosiaalisesta mediasta ja rakastuivat.

Kuukausi sitten Salar alkoi edistää Minan saamista Suomeen ja aloitti perheenyhdistämisprosessin. Suomessa oleskeluluvan saanut voi hakea oleskelulupaa myös perheenjäsenelleen Suomeen perhesiteen perusteella.

Jotta Mina saisi oleskeluluvan Suomeen, hänen täytyisi päästä kahdesti Intian New Delhiin, ensin tunnistautumaan, sitten haastatteluun. Koronapandemian takia viisumeja ja passeja myöntävä Vfs Globalin palvelukeskus Intiassa on ollut kuitenkin suljettuna.

– Tällä hetkellä ainoa mahdollisuus on humanitäärinen viisumi ja evakuointilento, mutta siitä ei ole kuulunut mitään.

"En luota ollenkaan Talebaniin"

Salarin perheenjäsenet asuvat kylissä, joissa yhteydet ovat heikot, joten Salarin on jo pidemmän aikaa ollut vaikea pitää yhteyttä lapsuudenperheeseensä.

Vaimonsa kanssa Salar puhui viimeksi tiistaina. Keskiviikkona yhteyttä ei saanut. Kabulissa oleva tuttu kuitenkin kertoi, että Kabulissa ei ole vielä rajuja väkivaltaisuuksia tai kotietsintöjä.

– Itse en luota ollenkaan Talebaniin, vaikka he sanovat muuttuneensa. Mielestäni he ovat muuttuneet huonompaan, eivätkä inhimilliseen suuntaan.

Uutiskuvat ovat näyttäneet viime päivinä, kuinka Kabulin sotilaslentokenttä kuhisee ihmisiä, jotka pyrkivät evakuointilennoille mukaan

Salar kertoo kuulleensa, että ihmiset etsivät jatkuvasti uutta piilopaikkaa – paikkaa, jossa nukkua ilman pelkoa kotietsinnästä.

– Vaimoni sanoi, ettei pysty nukkumaan, koska pelkää, että joku pian hakkaa oveen.  

Lue lisää: "Katsokaa, Taleban on kaikkialla eivätkä he päästä ketään": Video näyttää väkivaltaisuudet Kabulin lentokentällä – taustalta kuuluu jatkuvia laukauksia

Tuhottu maa eteni kaaokseen, kunnes sotalordit saatiin kuriin – näin Taleban-liike sai alkunsa

Pakolaisneuvonta vaatii päättäjiltä nopeita tekoja Afganistanin suhteen: "Perheenyhdistämisessä pitäisi nyt joustaa"

Taleban: "Naisten oikeudet toteutuvat sharia-lain mukaan" – mutta mitä se käytännössä tarkoittaa? Jaakko Hämeen-Anttila kertoo, miten lakia voidaan tulkita

Suomi lähettää kymmeniä sotilaita Afganistaniin suojaamaan evakuointeja – 18 suomalaista saatu jo Suomeen Kabulista

MTV Uutiset seuraa Afganistanin tilannetta: Lue tuoreimmat tiedot tästä

Lisää aiheesta:

Taleban yritti katkaista Maryamin pakomatkan Suomeen – kaksi naista kertoo synkästä todellisuudestaVäärin palkittu? Suomen tasa-arvopalkinnon vastaanottaja on tylyttänyt Talebania vastustaneita naismielenosoittajia"Minun on pakko saada perheeni pois Afganistanista" – korona esti Abdulin perheenyhdistämisen Suomeen, sitten Taleban otti vallanPikavauhtia Afganistanista Suomeen palannut Zahra: Naisten oloissa heti takapakkia – "nuoria tyttöjä on jo pakkonaitettu talebaneille"Afganistanilaisnaiset pelkäävät Talebanin paluuta – STT:n haastattelemat afgaaninaiset kertovat uhkailusta ja tiukkojen sääntöjen paluusta Talebanin valtaamilla alueitaHeitä Suomi ei halua: Toimittaja, perheenäiti ja homo – kolme tarinaa kielteisistä turvapaikkapäätöksistä
AfganistanTalebanSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 5.9.15:40
    Maanjäristykset

    Maa järissyt jälleen Afganistanissa

  • 4.9.14:29
    Maanjäristykset

    Afganistanin maanjäristysten uhrimäärä kasvoi yli 2 200:aan

  • 2.9.13:24
    Maanjäristykset

    YK pelkää: Afganistanin maanjäristyksen uhrimäärä voi moninkertaistua – jo nyt yli 1400 kuollutta

  • 20.8.06:25
    Onnettomuudet

    Kymmeniä kuollut bussin ja rekan törmäyksessä Afganistanissa

  • 3.7.23:38
    Venäjä

    Venäjä tunnusti virallisesti Afganistanin Taleban-hallinnon