Business Finlandin mukaan suomalaiset start-up-yritykset ovat selvinneet pääosin hyvin korona-ajasta ja yksityiset sijoitukset ovat jopa kasvussa. Se kertoo siitä, että suomalaiset, uransa alkuvaiheessa olevat yritykset ovat mahdollisia tulevaisuuden menestyjiä.
Suomessa perustettu Rens Original -kasvuyritys tekee vettä pitäviä tennareita, jotka on valmistettu kierrätetystä muovista ja kahvinporoista. Kengät eivät kuulemma edes ala haista.
Tuotteen takana olevan yrityksen perustivat kaksi tänne opiskelemaan tullutta vietnamilaista nuorta miestä, joiden intohimona olivat tennarit.
– Markkinoilla ei ollut kestävän kehityksen mukaisia, hyvältä näyttäviä tennareita, toinen yrityksen perustaja Son Chu sanoo.
Yritys tuottaa tennareitaan nykyisin Vietnamissa ja myy niitä verkkokaupan kautta niin Yhdysvaltoihin, Eurooppaan kuin Australiaan.
Lupaavan alun jälkeen tuli kuitenkin korona ja hyvin alkanut kaupanteko ajautui vaikeuksiin.
– Tehtaita suljettiin ja logistiikkaketjuun tuli jopa kahden kuukauden viive, Sun Cho kertoo.
Tennariyritys sai vaikean ajan yli siltarahoitusta valtion pääomasijoitusyhtiö Teollisuussijoitukselta ja yritys on rahoituksen avulla pystynyt parantamaan tuotantoaan ja jakeluaan.
