Kiekko-Espoon uusi puheenjohtaja Arto Linnervuo kommentoi MTV Urheilulle seuran taloudellista tilannetta sekä otti kantaa käynnissä olevaan SM-liigan sarjakeskusteluun.
Kiekko-Espoo ilmoitti lokakuun lopussa, että pitkään Kiekko-Espoon hallituksen puheenjohtajana toiminut Ami Rubinstein jättää tehtävänsä. Rubinsteinin tilalle nimettiin Arto Linnervuo.
Linnervuo on siviiliammatiltaan juristi, mutta jääkiekko ja varsinkin espoolainen jääkiekko on aina näytellyt suurta roolia Linnervuon elämässä. Rakkaus ja intohimo saivat Linnervuon lopulta tarttumaan puheenjohtajapestiin.
– Halusin tehdä jotain, mikä olisi merkityksellistä tälle yhteisölle. Olen aina tykännyt yhteisöllisistä projekteista. Toinen on se, että tykkään haastavista projekteista ja sellaisista, joista ei etukäteen tiedä, mitä matkan varrella tulee vastaan. Tässä projektissa yhdistyivät kaikki asiat tähän intohimoon ja rakkauteen. Tämä on minulle sydämen asia, Linnervuo kertoo MTV Urheilulle.
Suomen kiekkokartalle kaudella 2018-19 palannut Kiekko-Espoo on rakentanut uutta tulemistaan askel kerrallaan. Viime kaudella Kiekko-Espoo palasi SM-liigaan 26 vuoden tauon jälkeen. Välissä Espoossa pelattiin liigakiekkoa Blues-nimen alla vuosina 1998-2016.
Lue myös: Uutta tietoa SM-liigan kulisseista – ryhmittymässä tapahtuu
Ensimmäinen kausi SM-liigassa oli taloudellisesti haastava ja seura teki hurjat 717 000 euron tappiot. Rajusta tilikauden tuloksesta huolimatta Kiekko-Espoon toimistolla ei olla huolissaan seuran tilanteesta.

